Beş Yaşındaki Çocuğunu Emzirmeye Devam Ederek Tabuları Yıkmak İsteyen Anne

-

Beş yaşındaki oğlunu hala emziren anne, bu konudaki tabuları yıkarak 'normal' bir şey olduğunu göstermek istedi. Detayları sizler için The Sun'dan derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/fabulous/728660...

Amy Hardcastle adlı anne, oğlunu banyoda çıplakken bile emziriyor ve büyük çocukları emzirmenin daha kolay olduğunu söylüyor. Çünkü ağrı duyulan durumlarda çocuk uyarılabiliyor.

Max, 2013 yılı temmuz ayında doğdu. Amy, oğlunu emzirirken kendini rahatsız hissediyordu. Ama bir süre sonra kendine olan güveni yerine geldi. 27 yaşındaki Amy, Max'i altı aylık olduğundan bu yana hem sütle hem de katı gıdayla besliyor. Ama anne sütünün faydalarını öğrendikten sonra, oğlunu sütten tamamen kesmeyi hiç düşünmemiş. 

"Dört haftalıkken emzirmeyi bırakacaktım neredeyse. Çünkü sıkıntılar yaşıyordum. Ama birileri bana tam zamanında yardımcı oldu."

"Max'i beş yaşına kadar emzirdim ve şu an da haftada birkaç kez emziriyorum. Ama ikimiz de henüz emzirmeyi bırakma kararı almadık."

"Bir şeylerin kültürel bir norm olmaması, onun yanlış olduğu anlamına gelmez. Vücudunuz çocuğunuza güç vermek ve onu beslemek için süt üretir. Bu nedenle de emzirmek tamamen anlaşılabilir bir durumdur. Oğlum daha küçükken onu topluma açık alanda emzirirdim. Ama şu an yalnızca evde emziriyorum. Oğlum bırakmak isteyene kadar emzirmeye devam edeceğim. O zamana kadar devam etmekte herhangi bir sıkıntı görmüyorum. Bazı arkadaşlarım çocuklarını anne sütünden daha erken yaşta kestikleri için mutlular. Çünkü bütün çocuklar farklı. Anne sütünü, yemeğe tercih etmiyorum elbette. Eğer oğlum aç ise, önce yemek yiyor. Ve eğer emmek istiyor ise, ancak ve ancak o zaman emebiliyor. Anne sütü her zaman sağlığa yararlıdır ve çoğunlukta rahatlık ve yakınlıkla ilgilidir. Çocuğunuzun yaşı büyüdükçe emzirmek daha kolay hale gelir. Her iki saatte bir emzirmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca bu konuyla ilgili onlarla konuşabilirsiniz. Canım acıdığında oğluma emzirmek istemediğimi veya biraz beklemesi gerektiğini söyleyebiliyorum."

Amy yaşça büyük çocukların da emzirilmesinin normalleşmesini istiyor. Bu nedenle de bazı olumsuz yorumlara rağmen emzirirken çekilen fotoğraflarını Instagram üzerinden paylaşıyor.

"Zaman zaman agresif ve kötü yorumlar alıyorum. Ama konuyla ilgili çok düşünmüyorum ve engelliyorum. İnsanların görmeye alışık olmadığı ve bir şeyleri yapmanın başka yolları olduğunu göstererek bu tarz şeyleri normalleştirmek istiyorum. Hala çocuğunu emziren anneler arasında dayanışma olmalı. Çocuğum da ben de bu durumdan memnun isek, emzirmeye devam etmenin herhangi bir zararı yok. Objektif olarak bu doğal bir insan işlevidir. Ama subjektif olarak insanların bu konuda fikirleri var ve bunların hiçbiri benim için geçerli değil. Arkadaşlarımdan çok fazla destek alıyorum ama bunun tuhaf olduğunu düşünen aile bireylerimiz ve insanlar var. Onları da anlıyorum. Annenin, bu yaşta bir çocuğu emzirmesine alışık olunmamasını anlıyorum. Bu nedenle bu konuyla ilgili konuşmak istiyorum. Çünkü bu oluyor ve tamamen doğal. Yanlış değil, bu nedenle de normalleştirmek için çabalıyorum. Emzirmeyen anneleri yargılamıyorum ama onların da desteğe ve yaptıkları seçimin doğruluğu ile ilgili bilgiye erişimleri olmasını dilerim. Sonuçta bu, aileleri için neyin en iyi olduğu noktasında onların tercihi. Ben hamileyken emzirmekle ve ne kadar sürdüğü ile ilgili hiçbir şey bilmiyordum. Daha önce herhangi bir bebeğin emzirildiğini gördüğümü sanmıyorum. Dolayısıyla ben de insanlarla bunu paylaşarak herkesin kendisi için sunulan opsiyonları bilmesini istiyorum."

Uzmanlar ise emzirmenin, hem anne hem de çocuk için olumlu yanları olduğu konusunda hemfikirler. Ulusal Sağlık Hizmeti'nin internet sitesinde şunlar yazıyor:

__"Bebeği iki yaşına kadar emzirmek, ek gıdalar ile beraber idealdir. Bebeğiniz de siz de istediğiniz kadar emzirmenin faydalarından yararlanabilirsiniz."__

Fakat diğer uzmanlar iki yaş üzeri çocuklarda emzirmenin ekstra yararlarına dair sınırlı kanıt olduğunu iddia ettiler.

Royal College Pediatrik ve Çocuk Sağlığı biriminden Dr. Max Davie, BBC ile yaptığı röportajda "iki yaşına kadar çocuğun gerekli besinleri alması gerektiğini, dolayısıyla bu yaşın üzerinde emzirmenin ek bir faydasının bulunmadığını" belirtti. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
heliumbaloons

Gerçekten daha ne kadar ileriye gitmeye çalışıyorlar anlamıyorum 5 yaşında gelişim süresi içerisinde olan bir çocuğu ne diye emziriyorsun çocuğun zihinsel gelişimiyle ve geleceğiyle oynamaya hakkın yok bir de yaptığın sapıklıktan başka birşey değil özellikle o uygunsuz fotoğraflarla.. Kadının amacı ortada zaten ve böyle sapık insanların çocuk büyütmesine izin verilmemeli.Bu normal değil. Kutsal olan anneliği bir kez daha çarpıtıp iğrenç bir hale soktuğunuz içn tebrikler

merve-yildiz24

emzirmek çok doğal orada hem fikiriz de 5 yaşında okul çağı gelmiş cinsel kimliği oturmaya başlamış çocuğu emzirmeye çalışmak çok olağan olmasa gerek

sabiha-karya-solmaz

nedense çocugun psikolojisini düşünen ne kadar tip varsa buraya doluşmuş - senin dininin geregi diye erkek çocugunun cinsel organını kesip igdiş etmen nedir acaba - çok mu normal ortadogu erkekleri acaba - sünnet yasaklanmalı esas - zaten müslümanlıgın ortaya çıkışında kim sünnet olmuş ki - muhammed mi ebubekir mi ali mi osman mı hangisi olmuş - hiçbiri

_oishii_

Çocuk "ya eşşek kadar oldum artık emmemem gerekir" diye düşünene kadar devam edecek galiba, çünkü kendisi bunu düşünebilecek zeka olgunluğuna sahip değil. sırf bundan keyif aldığı için yapıyor kadın ve o halde birileri gelip seni taciz etmekten keyif aldığı için ona izin vermenle aynı kapıya çıkar çünkü hepsi sapıklık

bbbbb

Çocuğun psikolojisini hiç düşünme, tabuları yıkma adı altında sapkınlık yap. Bu çocuk gelecekte kuracağı sevgililik, evlilik gibi ilişkilerde sorun yaşar.

Görüş Bildir