Görüş Bildir
Haberler
'Ben Neden Tecavüze Uğramıyorum da Sen Uğruyorsun' Demişti: Kadın Avukatlar Savcıyı HSK'ya Şikayet Etti

'Ben Neden Tecavüze Uğramıyorum da Sen Uğruyorsun' Demişti: Kadın Avukatlar Savcıyı HSK'ya Şikayet Etti

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İzmir Şubesi Kadın Komisyonu üyeleri, Cinsel saldırıya uğrayan Ç.B.'ye 'Ben de kadınım, sen de kadınsın. Ben neden tecavüze uğramıyorum da, sen uğruyorsun?” diyen savcı hakkında HSK'ya  suç duyurusunda bulundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İzmir'de kadın avukatlar, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Bilgili tarafından cinsel saldırıya uğradığını iddia eden veteriner hekim Ç.B.'nin bir kadın savcının kendisine, 'Ben burada oturuyorum. Ben de kadınım, sen de kadınsın. Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun' dediği iddiası üzerine Hakimler Savcılar Kurulu'na (HSK) şikayetçi oldu.

"Erkek adalet değil, gerçek adalet"

"Erkek adalet değil, gerçek adalet"

Veteriner hekimin Veteriner hekimin bu iddiası üzerine yaklaşık 30 kadın avukat, bugün Bayraklı Adliyesi önünde bir araya geldi. Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar, savcıyı, Hakimler Savcılar Kurulu'na şikayet etti.'Erkek adalet değil, gerçek adalet' yazılı pankart açan avukatlar, 'Ölmek istemiyoruz', 'Aklama, koruma, yargıla', 'İstanbul Sözleşmesi uygulansın' yazılı dövizler taşıdı.

"Kabul edilebilir değil"

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Grup adına açıklama yapan Leyla Çelik, aynı savcının, tutuklu sanık hakkında 22 Mayıs 2019 günü resen tahliye kararı verdiğini belirterek, 'Biz kadın hukukçular için bir Cumhuriyet savcısının yasadan kaynaklanan görevlerini hiçe sayarak mağduru bu denli aşağılayan bir tutum içerisine girmiş olması, kabul edilebilir değil. 2019 yılının ilk 11 ayında en az 46 kadın tecavüze, 204 kadın tacize, on binlerce kadın fiziksel şiddete maruz kaldı. Fakat bu suçların mağduru olan kadınlar, mahkemelerde adaletsiz kararlar verildiği için bir kez daha travmatize oluyor. Biz ÖHD'li kadın hukukçular olarak, dernek tüzüğümüzdeki amaçlarımız doğrultusunda, suçun soruşturulması ve delillerin karartılmaması için gerekli tedbirlerin alınmasına ilişkin yasadan kaynaklanan görevlerini yerine getirmeyen ve bir tecavüz mağdurunu aşağılayarak görevi açıkça kötüye kullanan savcı hakkında HSK'ya ihbarda bulunuyoruz' dedi.

"Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun"

Ç.B., Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Bilgili hakkında 'nitelikli cinsel saldırı', 'cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma', 'tehdit' ve 'hakaret' suçlarından 5 yıldan 27 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşmasında verdiği ifadesinde, 'İfade verirken o kadar zorlandım ki. Polis memurları bana psikolojik şiddet uyguladı. Hasan Bilgili'yi savundular, beni doğru düzgün dinlemediler bile. Eksiklikleri hatırladıkça savcılığa başvurdum. Savcı hanım da kendinden örnek vererek 'Ben burada oturuyorum. Ben de kadınım sen de kadınsın. Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun?' Görüntülerde de sen Hasan Bilgili'nin koluna girmiş gibisin' dedi' iddiasında bulunmuştu. Savcının ifadeleri tepki toplamıştı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
170
80
7
6
4
4
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Lestat

Kendisine tecavüz etmeye kalkışan adamı öldüren kadını, ölüm cezasına çarptıran hakim geldi aklıma. +Adamı niye öldürdün? -Şerefimi korumak için. +Bu geçerli... Devamını Gör

Resho

Savcı kadın değil ki, hele ki insan mı diye bir sormak lazım?

moondark

Empati yoksunu..