Beğenmeyen Yallah Nargileciye! Türkiye'de Statü Simgesi Sayılan Starbucks'ın Neden Tercih Edildiğini Tek Tek Anlatıyoruz!

-

1983 yılında Howard Schultz İtalya'ya gitti, İtalyanların espresso barlarından ve kahveye olan aşklarından büyülendi ve bu geleneği Amerika Birleşik Devletleri'ne taşımak istedi. Ve her şey bundan sonra başladı. Özellikle Türkiye'nin dört bir yanına yayılan ve kahveden ziyade bir kültür satan Starbucks'ın neden tercih edildiğini anlatıyoruz.

Hangi ülkede kaç tane Starbucks olduğu geyiği ve Türkiye'de statü simgesi sayılmasına dair atılan bu tweet'le birlikte fitil ateşlendi.

Ve bu haritayla Türkiye'deki Starbucks şubesi fazlalığı iyi kahvenin adeta vatanı olan İtalya ile karşılaştırıldı.

Ama mesele o değildi. Starbucks'ın kahvesinden bağımsız bir şekilde bir kültüre hizmet ettiği gerçeği ortadaydı. Peki neydi bu kültür?

Anlatalım...

1. Öncelikle kahvenin 15 lira olduğu yalan! Elbette 15 liraya da kahve içebilirsiniz ama bu sizin tercihiniz olur: Filtre kahve 5,75 lira.

Ayrıca, 5,75 liraya aldığınız kahve karşılığında hiçbir garson sizi gözleriyle taciz etmiyor, "Abla çay verem mi?" diye darlamıyor. Bunun sosyalizmle de uzaktan yakından bir alakası yok. En az "Solcu Converse giymez" geyiği kadar saçma...

Kaynak

2. Starbucks'tan alacağınız her şey için bir kalite standartı var: Paslı bir kettle'dan şebeke suyuyla yapılmış granül kahveye bundan daha az para vermezsiniz.

İnternet yok, kahve marketten alabileceğiniz en ucuz granül kahve, kette'ın iç yüzeyi görünmeyecek kadar pas ya da kireçle kaplanmış, garson sürekli "Ne zaman kalkacaksın?" bakışları atıyor. Gerçekten istediğiniz bu mu?

Kaynak

3. Diğer mekanlarla karşılaştırıldığında çok ucuza temiz ve iyi hizmet aldığınız Starbucks'ta kahve içerek Royal Family üyesi olmazsınız.

Türkiye'de statü simgesi olarak gösterildiği ve herhangi bir şubesine gidenlerin "piyasa" yapmakla eleştirildiği bir gerçek en nihayetinde ama kimse Starbucks'a gidip bir anda asilzade olmuyor maalesef... 

Kaynak

Aynı şey kitap okuyan, deodorant kullanan, yabancı dil bilen, özgüvenli davranan ve karşısındaki insana azami seviyede nezaket gösteren herkes için geçerli elbette...

Starbucks'ı beğenmeyip, buradan kahve içenleri statü peşinde koşmakla yargılayanlar kendilerinden başka herkesi elitist olarak görüyorlar. Haksız değil sanki, siz ne dersiniz?

Kaynak

4. Kahvenizi dilerseniz "zift" gibi, dilerseniz yumuşak içebilirsiniz ve bu tamamen sizin tercihine bağlıdır. Kimsenin ölçüsüzce koyduğu, ne olduğunu bilmediğiniz kahvelere ve süt tozlarına muhtaç olmazsınız.

Herkesin hayatına kimse karışamaz sonuçta. Birinin zift gibi dediği kahveye öbürü bayılabilir; "Ay sen bunu nasıl içiyorsun sütlü şekerli?" diyen birinin kahvesi onun için mükemmel olabilir. İnsanların kendi tercihleri tartışmaya kapalıdır.

Kaynak

5. Bir fincan kahve karşılığında hem garsonların hem de işletme sahiplerinin kaba tavırlarını çekmezsiniz; insan gibi muamele görürsünüz.

408 tane olduğunu değil de, neden herkesin içemediğini konuşalım isterseniz...

Kaynak

6. Aynı paraya nargile kafeye gidip duman üflemeli story de atabilirsiniz: Sonuçta herkesin kendi tercihi!

Kaynak

7. Starbucks'ta garip canlı müziklere, dıptıs dıptıs şarkılara ya da sohbet engelleyici herhangi bir şeye rastlamazsınız.

Daha önce de dediğimiz gibi, "Bir şeyler iç, kalk" mantığıyla çalışmayan, sürekli bakışlarla taciz etmeyen, canlı müziklerle sohbetin ortasına dalmayan Starbucks nasıl kötü olabilir ki?

Kaynak

8. Tuvaletleri ve lavaboları temizdir; girdiğinizde hastalık kapmak korkusuyla karşılaşmazsınız.

Her an rahatlıkla girebildiğiniz tuvaletlerde kesif bir çiş kokusu duymaz, lavabolarda kıl öbekleriyle karşılaşmazsınız.

Kaynak

9. Kimsenin rahatsız bakışlarına maruz kalmadan saatlerce çalışabilirsiniz; bilgisayarınızı, telefonunuzu şarj edebilir ve en hızlı şekilde internetten faydalanabilirsiniz.

Ve kimse size "Sen hayırdır?" demez.

Kaynak

10. Yağmura yakalandıysanız ve o esnada gidebileceğiniz hiçbir yer yoksa rahatlıkla Starbucks'a girebilirsiniz; kimse size herhangi bir şey sormaz.

Hatta isterseniz su bile ikram ederler.

Kaynak

11. Fayda-maliyet oranı göreceli olsa da, kahveyi beğenmediğinizde yenisiyle ücretsiz değiştirebilirsiniz.

İnternet var, priz var, kimse rahatsız etmiyor, ortam güzel... Eee daha ne olsun?

Kaynak

Ve gerçekten derdimize derman olan o paylaşımlar...

😂

Tespit gibi tespit...

Sonuç olarak, kimse Starbucks'ı tercih ettiği için kapitalist ya da asilzade olmuyor; rahatlık her şeyin önünde geliyor.

Starbucks'a gidenleri eleştirenlere de yakından bakmak lazım tabii, onlar nereye gidiyor?

5,75 liraya kahve yapan ve sınırsız rahatlık sunan bir mekanın her defasında bu kadar kötülenmesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tolga-tugci

Herkese Merhaba Şehrinizdeki Nargile Mekanlarını Bulabilmeniz İçin Eşsiz Bir Nargile Mekanı Rehberi Açıldı. Web sitemizi inceleyin Nargile üstadı Sedat Türkmenli Nargilekolik24 Tecrübesinin Yorumladığı Cafeleri Ziyaret edin. Pişman olmayın

feline

Güzel reklam ama kremaların şeker oranı ve kahvelerin vasatlığı yüzünden midemi bulandıran sıradan bir chain companydir kendisi. Sizde biliyorsunuz ki aynı kalite standardında spektrumu daha kendine has başka alternatiflerde var. İnsanımız kahve kültürü mükemmel olduğu için tercih etmiyor starbucks ı o medusa logosunu kaldırın bardaklardan starbucks tr batar.

tilbe-gunduz

Kahvenin ne kadar şekerli olacağını belirtebiliyorsun yalnız, standart değil o. Oradaki kahve vasatsa nerede kalitelisini içebiliyorsun, merak ettim doğrusu bilelim de biz de oraya gidelim.

feline

Teşekkür ederim aydınlatıcı cevabınız için fakat ben zaten şekersiz tercih ediyorum. Kremalı kahve çeşitleri bana anormal şekerli geliyor aromalardan ya da kullanılan krema markasından kaynaklanıyor olabilir. Ben ankarada yaşıyorum prod coffee roastery i tavsiye ederim. Fakat siz starbucks ı gurme keyfi için tercih ediyorsanız caribou ya da arabicadan da aynı keyfi alacağınıza eminim.

tilbe-gunduz

Ben de ankarada yaşıyorum, Prod Coffee'yi de bilirim fakat kahveyi zaten normal zamanda da çok içmeyen biri olarak sade kahve bana ağır geliyor. Çekirdeklerin de kendilerine has farklı aromaları olabileceğini ilk defa keşfettiğim ve baya beğendiğim bir yerdir orası, ama kahve içeceksem (ki bu genelde ders çalışacağım zamanlar oluyor) aromalı ve kremalı kahveler tercihimdir. Bunun da en kalitelisi hem de yukarıda da bahsedilen imkanlar dahilinde olanı Starbucks olduğu için giden biriyim. Piyasa derdinde olanlardan nefret ederim bu yüzden.

breg

Dün Emaar'da göbeği içine kaçmış -büyük ihtimalle anoreksik, açlığını kahve ile bastırmaya çalışıyor gibi bir hali vardı ya da ben öyle sandım bilemiyorum- bir kızımız, Victoria's Secret'tan aldığı karton poşetini sağındaki sandalyeye oturtup, elinde son model telefonuyla özellikle VS'ını da kadraja alarak Starbucks kahvesinin fotoğrafını çekip, Instagram hikayesinde yayınladı. Starbucks'ı elitist kılan bu ve bunun gibi ablaların tutumu olabilir sanırım. Ama yine de Starbucks iyidir, hojdur.

zeynep-guler16

yazanın elleri dert görmesin yaaa ;))))

tosarik

gercek kahveyi 3. dalga kahvecilerde icersin, karton bardakta degil, fincanda olmasi gerektigi gibi...starbucks kötü degil, özellikle ortam olarak nezih ve diger türk isletmelerine göre cok basarili, huzurlu sayilir. Amaaaaa asgari ücretin 1600 tl civarinda oldugu bir ülkede bir latte 8-9 liradan basliosa bu ucuz veya uygun degildir. 8 birim lan..elin almani/amerikalisi 3-4 birim veriyor, aldigi en düsük maas 2-3k kendinize gelin lütfen. Türkiye sartlarinda starbucks, kahve deryasi gibi mekanlarda satilan kahveler pahali. net. NOT: ictigi kahveyi, birayi bilmemneyi sosyal medyada paylasan tipler ya ergendir yada ergenlikten cikamamis sonradan görme sözde yetiskinlerdir.

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriİtalyaKitapTercihçay
Görüş Bildir