Bechdel Testi ve Hollywood'un Sinemada Kadınları Temsil Etmedeki Başarısızlığı

-

Konu ekranlarda cinsiyetlerin temsil edilmesi olduğunda Hollywood filmleri çok basit bir testi bile geçemiyor. BBC'den derlediğimiz araştırmaya bakılırsa durum 1930'lardan vahim.

Kaynak: http://www.bbc.com/news/world-43197774

Akademi Ödülleri'nde şu ana kadar En İyi Film Oscar'ını kazanan 89 filmin yarısından azı 'Bechdel Testi' adı verilen, kadınların ekranda ne kadar başarılı temsil edildiğini gösteren testi geçebildi.

Bir filmin Bechdel testini geçmesi için, adı olan en az iki kadın karakterin birbiriyle erkeklerden başka bir şey hakkında konuşması gerekiyor. Bu konuşmanın filmde BİR defa gerçekleşmesi bile yetiyor.

1929'dan beri En İyi Film Oscar'ı kazanan filmlerin Bechdel testini geçme ve kalma yüzdesi:

Dünya kadar filmin %51'i bu testten kalırken yarısından azı bu testi geçmiş.

Mesela yakın zamanlara bakalım. 'Moonlight', 'Gladiator' ve 'Slumdog Millionaire' bu testte başarısız oldu.

Bu sene aday olan iki diğer filmle beraber.

'Darkest Hour'da iki adet ismi olan kadın karakter var, testin ilk aşaması tamam. Ancak ne yazık ki bu iki karakter aralarında erkekten başka bir şey konuşmuyorlar.

Sonuç: Başarısız.

'Dunkirk'e gelirsek, filmde ismi olan kadın karakter bile yok!

Önemli iki kadın karakterin isimleri 'hemşire' ve 'hostes'.

Bechdel testi, ismini Alison Bechdel'in 1985 yılında çıkardığı karikatürden alıyor.

İki kadın sinemaya gitmeye karar veriyor, birisi film seçerken çok katı 3 kuralının olduğunu söylüyor:

1. Filmde en az iki kadın olması gerekli.
2. Bu kadınların birbiriyle konuşması gerekli.
3. Konuştukları konu bir erkek olmamalı.

Aşağıda gördüğünüz grafik, 1930'dan itibaren her on yıllık sürede En İyi Film ödülünü alan filmlerin yüzde kaçının Bechdel testini geçtiğini gösteriyor.

Ne yazık ki şu an bu yüzde 1930'lardan düşük. Hatta kulağa ne kadar komik gelse de, Gravity bu testi geçemezken bir sürü pornografik film geçiyor. Bu testi geçip geçmediğini merak ettiğiniz filmler varsa bechdeltest.com adresinden ulaşabilirsiniz.

1970'ler, sinema sektöründeki kadınlar için korkunç bir yıl olmuş.

Kimisi bazı filmlerin sadece bir sahnedeki konuşmayla geçmesini eleştirirken, diğerleri yalnızca cinsiyet değil başka konuları da nasıl temsil ettiklerini görmemiz gerektiğini savunuyor. Bu konuya etnik kökenleri, ırkları da dahil ettiğimizde çoğu filmin testi geçemeyeceği apaçık. Ödüllü filmler, dünya nüfusunun yarısından fazlasını temsil etmiyor.

1990'ları gösteren grafik neyse ki biraz daha umut verici, ancak çok basit kurallara sahip bir testi on yıllık süreçte her filmin geçebilmesi bu kadar zor mu?

Oscar tarihinde 89 kazanandan yalnızca 44'ü bu testi geçmeyi başardı. Argo ve Schindler's List dahil. Bu örneklerin ikisinde de kadınların çok az repliği var ve birkaç muhabbet sayesinde bu testte başarılı oluyor film.

Araştırmalara göre kadın rollere verilen replik sayısı ile erkeklere verilen replik sayısı arasında çok büyük fark var.

Eleştirmenler ve hayranlar, bir filmin testi geçmesi için iki kadın arasında ne kadar çok muhabbet geçmesi gerektiği hakkında hala tartışıyor.

Aşağıdaki araştırma, ödül kazanan filmlerde repliği 100 kelimeden fazla olan karakterlerin konuşma oranları gösteriliyor.

Bu araştırma Amerikan filmleri ve İngiliz dili üzerine olsa da ABD dışındaki birçok ülke filmlerde cinsiyet dengesini çok iyi ayarlıyor. Hollywood bu konuda büyük bir problem.

Çin, film endüstrisinde cinsiyet dengesini en başarılı koruyan ülke.

Bu sırayı Güney Kore, İngiltere, Brezilya ve Almanya takip ediyor. Bu araştırma, 2010-2013 arasında gösterime giren filmler üzerinde yapılmış.

Ne yazık ki dünya çapında çok az filmin yönetmeni bir kadın ve yalnızca biri şu ana kadar En İyi Film ödülünü kazandı. O da 'The Hurt Locker'.

Kathryn Bigelow, The Hurt Locker için 'En İyi Yönetmen' ödülü de aldı, ancak komiktir; film Bechdel testini geçemedi.

Film muhabiri ve spiker Rhianna Dhillon, Hollywood'un temsil konusunda problemlerini fark etmesinin uzun zaman alacağını düşünüyor. Ancak 'Black Panther' gibi filmler umut verici.

"Black Panther gerçekten heyecan verici çünkü küçük bir sanat evi tarafından yapılmadı, Marvel ve Disney'den çıkan devasa bütçeli bir film bu. Film mükemmel olmasa da, 'zeki ve cesur' birçok kadın karaktere sahip ve bu kadınlar kuralları temsil ediyor. Seyircinin bu kadar heyecanlanmasının sebeplerinden biri de bu." diyor.

Son olarak, bazı araştırmalar gösteriyor ki cinsiyet eşitliğine sahip filmler yapımda harcanan dolar başına daha çok para getiriyor.

Geleceğin film yapımcıları için avantajlı bile olabilir. 21. yüzyılda bu konunun artık aşılması gerekiyor. 😠

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
maide.bozkurt

black panther ve turevlerı artsın ..

01011o011

Aşılması gereken şey, tarihi olaylarda bile kadının rolü aranması. Mesela Darkest Hour; filmde William Churchill'in başbakan seçilmesi ve 2. Dünya Savaşı için aldığı kararlardan bahsediliyor. Orada kadını nereye koyacak ? Karısı var zaten, yeterince evin içindeyken destek olmaya çalışıyor. Sekreteri var, onun için yazı yazıyor. O zamanlarda kadınların etkisi bu kadardı. Dunkirk de yine tarihi bir olay. Churchill'in emriyle bütün ticari tekneler, gemiler Fransa'ya gidip askerleri İngiltere'ye getirmekti. Dunkirk'te mahsur kalmış askerlerin içerisinde kadın askerlerin olması beklenemezdi herhalde.

mabada

Kadın başrol, kadın süper kahraman, kadını ön plana çıkaran filmleri tercih edip izlemiyorum zaten. Kadını ön plana çıkaran film izleyecekseniz gidin romantik, dram film izleyin.

enk-capital

Filmde eğer kadın karakter olmamalıysa olmamalıdır. Kadın temsil edicez diye filme zorla kadın sıkıştırırsanız hikayede aksamalar ve alakasızlıklar yaşanabilir. Hatırladığım kadarıyla fight club filmi de kadın temsili konusunda çok iyi değildi. Çünkü gayet erkeksi ve erkeklere yönelik bi filmdi. Savaş filmlerinde eğer özellikle kadın askerleri ya da savaş içinde herangi bi kadın karakterin hikayesini anlatmıyosanız bu tür filmlerin kadın temsili konusunda iyi olmasını da bekleyemezsiniz. Bu savaş filmi çünkü. Tamamen erkeklerin alanı. Sinemadaki kadın erkek dengesizliğini gerçekten görmek istiyosanız kadın yönetmen kadın senarist sayısıyla erkek yönetmen ve senarist sayısını karşılaştırın. Gerisi yalnızca kolaycılıktır.

enk-capital

Düşündüm de Harry Potter serisi de bu testten kalıyo aslında. Aynı şekilde yüzüklerin efendisi de. Yani kadın karakterleri var ama aralarında erkek dışında bi şey konuşuyolar mıydı, hatırlamıyorum. Sanki ordaki kadın karakterler karşı karşıya bile gelmiyodu. Geliyo muydu? Aralarında hiç diyalog yoktu.

gzm-ynklr

Listedeki güzel flmleri bir ara tekrar izleyeceğim

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriBrezilyaÇinİngiltereKoreSinemaWalt Disneykadınlar
Görüş Bildir