Bebek Bekleyen Eşler Buraya: Babalık Görevini Hakkıyla Yerine Getirebilmeniz İçin Uygulamanız Gereken 17 Temel Kural

599PAYLAŞIM

Kızına hayran olan babalardan daha tatlı bir şey var mı bilemiyoruz ama bu şansı, sırf nasıl çocuk yetiştireceğini bilmediği için kaçıran babaların olduğunu biliyoruz...

Kızınızın büyümesinde ana faktörlerden birisi olmanız için 17 temel kuralı derledik...

1. Ev işlerine yardım edin:

Yemek yapma, çamaşır yıkama ve yerleri silme gibi ev işlerini yapmaktan utanmayın. Kızınız, erkeklerin de her işi yapabileceğini görmeli. Aynı şey oyunlar için de geçerli tabii ki...Kızınızla evcilik oynamaktan çekinmeyin. Onların mutluluğu sizin için her şeyden önemli olmalı.

2. Zaman geçirin!

Belki de en önemli tavsiye bu olabilir: ONUNLA ZAMAN GEÇİRİN. Nefes almaya başladığı günden itibaren her anında yanında olmaya çalışın: Bezini değiştirin, kucağınızda taşıyın. Yürütmeyi öğretmeyin, birlikte yürümeyi öğrenin. Örneğin görseldeki bu baba ile kızı, aile yemeklerini eğlenceli hale getirmek için düzenli aralıklarla farklı yiyecek ve içecekleri tadarak tahmin etmeye çalışıyorlarmış.

3. Tüm sorularını cevaplayın...

"Annene sor" cümlesini unutun. Babaların cevaplayamayacağı ne tarz sorular sorabilirler ki? Eğer kızınızın sorduğu sorunun cevabını bilmiyorsanız bile birlikte araştırmak aranızdaki ilişki için çok daha iyi olacaktır.

4. Çocuğunuzun bakımı için aldığınız sorumluluklar, sizi daha iyi bir baba yapacaktır.

Her anne, bebeğini doğurduğu için anneliği bir günde öğrenme mecburiyetinde değil. Bu süreci siz de öğrenmelisiniz. Bebeğinizin bu zahmetli ama bir o kadar da unutulmaz günlerine siz de katılın. Bezini değiştirin, ilk adımında elini tutan kişiden birisi siz olun.

5. Vücutlarını olduğu gibi öğretin:

Yapılan çalışmalara göre, vücudunu daha erken öğrenen çocuklar daha az aksi ve iletişim kurma becerileri daha güçlü. Ulusal Cinsel Şiddet Kaynak Merkezi'nde koruma uzmanı olan Laura Palumbo, çocukların vücut bölgeleri için doğru terimlerin kullanılmasının, bedenlerini kabul etmelerine ve anlamalarına yardımcı olacağını söylüyor. Ayrıca, ebeveyn iletişimini güçlendirdiğini ve çocuk istismarını engellediğini de ekliyor.

6. Futbol oynamayı da öğretin...

Yapmaktan zevk aldığınız bir etkinliği kızınıza da öğretirseniz, çocuğunuz kendini diğer kız çocuklarından daha şanslı görecektir. Sizin yapmaktan hoşlandığınız her şeyi, o da sevecektir.

7. Eşinizin sizden rica etmesini beklemeyin... Ona, yardım gerekip gerekmediğini sorun...

Genç annelerimiz zaman zaman yardım için sizinle nasıl iletişim kuracağını bilemeyebilir. Hatta bazen, yardıma ihtiyaçları olduğunu kendileri bile farkına varamayabilirler. İşte böyle zamanlarda, sizin adım atmanız gerekiyor. Eşinizin söylemesini beklemeden, bebeğinizle zaman geçirin ve eşinize, kendine gelebilmesi için rahatlayacağı anlar yaratın.

8. Düğününü beklemeden dans edin:

Bir kız çocuğunun hayatındaki ilk karşı cins babasıdır. Psikologlara göre, onun bakımında önemli bir yere sahip olursanız, çocuğunuz da kendine iyi bakacaktır ve ilerde kendini güvende hissettiği kişiyi seçecektir.

9. Sadece hafta sonu değil, bütün hafta boyunca babası olun!

Yoğun bir iş gününün ardından babalık yapmak için enerjiniz olmayabilir. Ama unutmayın ki, annelik de babalık da 7/24 bir iş...

10. Kurslarına gitmekten utanmayın.

Yüzme kursu, bale dersi gibi etkinliklerde sizden başka baba yoksa bile gitmeye utanmayın, bu onların kaybı olur. Aksine, çocuğunuzun ayak numarasını ve bedenini bilmek size yararlı olacaktır.

11. Sizinle evlenmek isterse kibarca reddedin...

3-6 yaşları arasındaki kızınız size evlilik teklifi edebilir. Onu kibarca reddedin. Babalar aynı zamanda çocuklarına kadınlık duygusunu hissettiren ilk kişidir. Kızınız büyüdükçe daha zor durumlarla karşılaşabilirsiniz. Babaların bu konuda genellikle utangaç hissettiği bir gerçek... Ve bu, kızlarıyla aralarına mesafe koymalarına sebep oluyor. Durumun sonucu ise kızlarının kendilerine olan saygılarını yitirmeleri oluyor.

12. Ona, irade gücü ve disiplini öğretin.

Psikologlara göre, babalar ve kızları arasındaki oyunlar, çocuğun hayatında önemli bir yere sahip. Bu oyunlar oynanırken, kız çocukları tarafından babalara daha fazla itaat ediliyor ve saygı gösteriliyor. Kız çocuklarının bu konu hakkında babalarına karşı ayrı bir toleransı var. Bunun sebebi ise, hem cinsiyet farkı hem de babanın evde geçirdiği zamanın kısıtlı olması.

13. Kızınızı öpmekten çekinmeyin...

Aşırı duygusal görünmekten korkmayın. Hislerin gösterilmesi, sizin ve kızınızın psikolojik sağlığına iyi gelecektir. Kızınızın sizin için çizdiği resmine bakarken gülümsemekte hiçbir absürtlük yok.

14. Fiziksel güç gerektirmeyen şeyleri de yapın...

Babalar genellikle; kavanozu açan, gece eczaneye giden veya fazla güç gerektiren şeyleri yapan kişi olarak görülür. Ancak, babaların yapabilecekleri bunlardan çok daha fazladır: aşısı yapıldıktan sonra onu rahatlatabilir, oyuncağını seçmesinde yardım edebilir ve sıcak yemeğini birlikte soğutabilirsiniz...

15. Kızınızı eşit görün...

Kızınızın söylediği her şeyi dinleyin ve onu görmemezlikten gelmeyin. Sevgisini ve ilgisini göstermesine izin verin. Negatif duygularını bastırmayın, emir ve gözdağı vermeyin. Kısacası; insan olun, sürekli homurdanan bir gözcü değil!

16. Omuzlarınızda taşıyın.

Kızınız belinizi henüz kırmıyorken omuzlarınızda taşıyın. Omuzlarda taşınamayacak kadar küçükse de ana kucağı kullanmaktan çekinmeyin. Uzmanlar, bu şekilde bağ kuran kız çocukları ve babaları arasındaki ilişkilerin daha güçlü olduğunu söylüyor.

17. Retlerini kabul etmeyi öğrenin...

İş adamı ve aynı zamanda baba olan Jia Jiang "Ebeveyn olarak çocuklarımızın mutluluğu için çabalıyoruz fakat çocuklarımıza bazı net şeyleri öğretme üstünde çalışmamız gerekiyor"  diyor ve bir şey yapmak istemediğinizde bunun onu geri çevirmek anlamına gelmediğini, sadece bu fikri sevmediğinizi göstermeniz gerektiğini ekliyor.

Bonus: Çocuğunuzun hasta olma durumunda izin alma hakkınızın olduğunu bilin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bulgurella

Başlık kız bebek bekleyen eşler olmalıymış :)

begumdebegum

güzel içerik. (editöre not: 1. madde başlığını kendi bulaşıklarınızı yıkayın yerine, bulaşıkları yıkayın veya siz de ev işi yapın demek olarak değiştirmek daha uygun olur. başlıkta kendi bulaşığını yıka gerisini bırak gibi bir anlam çıkıyor, oysa içerik öyle değil.)

hevinuroj

Ayrica çocuk bakimi ve ev islerini kadına yardim olsun diye degil, bu ayni zamanda erkeklerin isleri olduğu icin yapılması gerekiyor. Tamam bebek yapımı icin erkek sadece sperm veriyor ama dogumdan sonraki her şey(emzirmek disinda) erkeklerinde yapabilecegi isler, kadının asli görevi degil.

begumdebegum

editöre not :) önerimi dikkate aldığınız için teşekkürler.

user.

Şükür Allah'a kızıma kavuştum... <3

Görüş Bildir