Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

100 Bin Dolar Üzeri Döviz Almak İsteyenler Bir Gün Bekleyecek, Peki BDDK'nın Yeni Kuralı Ne Anlama Geliyor?

 > -
Abone ol

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), döviz alım ve satım işlemlerine yeni kural getirdi. 100 bin dolar üzeri döviz alımı gerçekleştirmek isteyenler bir gün bekleyecek. Dövizin TL karşılığı bir gün önce yatırılacak, alınan döviz hesabına ertesi gün geçecek.

Bankalara iletilen yeni uygulama 21 Mayıs, yani bugünden itibaren başladı.

Döviz satımında ise bekleme süresi olmayacak. Satılan dövizin TL karşılığı aynı gün hesaba aktarılacak.

Bloomberg'ün aktardığı bilgiye göre bu karar ile spekülatif döviz talebinin frenlenmesi, piyasa istikrarının desteklenmesi amaçlanıyor.

Uzmanlar kararın mevcut sorunlara kısa vadeli bir bakış getirdiğine, etkisinden ziyade yarattığı izlenimin olumsuzluğuna dikkat çekiyor.

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir bankacı şu görüşü paylaştı:

"Güven tesis edici ve risk primini düşürücü adım ve tedbirlere acil ihtiyaç duyulan bir dönemde bu adım hem sorunların doğru anlaşılmadığını hem de kısa vadeli tedbirlerle sonuç alınmaya çalışıldığını gösteriyor. Ancak bu ve benzeri adımlar sermaye hareketlerinin giderek kısıtlanacağına dair endişeleri artırarak risk algısını daha da kötüleştiriyor."

"Kararın amacı ve olası etkilerine dair bir iletişim yapılmaksızın doğrudan BDDK tarafından bankalara bir talimat olarak iletilmesi de son derece sorunlu" diyen bankacı, "Azalan yatırımcı güveninin daha da kaybolmasına yol açacak bir uygulamanın makul hiçbir ön bilgilendirme ve iletişim olmaksızın yürürlüğe konması da ayrıca güven zedeleyici" ifadelerini kullandı.

'Döviz alan yerlilere ve yabancı yatırımcılara gönderilecek en ideal sinyal değil'

"Bu adım negatif algılama yaratıyor" diyen bir başka bankacı ise, "Etkiye bakarsak sermaye sınırlaması içermiyor ancak bir ulaşım kısıtı getiriyor... Bundan sonra bu konuda hangi adım atılacak esas endişe oluşturan durum bu" dedi.

Bloomberg'e konuşan Nomura International'dan ekonomist İnan Demir ise bu adımların, "Gittikçe daha az liberal bir şekilde sermaye kontrolünün devreye girmesi anlamına geldiğini, bunun da döviz alan yerlilere ve yabancı yatırımcılara gönderilecek en ideal sinyal olmadığını" söyledi.

📌 Hatırlatma: Geçtiğimiz günlerde döviz alımına binde bir oranında vergi getirilmişti.

Geri Döndü: Döviz Satışlarında Binde 1 İşlem Vergisi - onedio.com
Geri Döndü: Döviz Satışlarında Binde 1 İşlem Vergisi - onedio.com

BDDK'nın yeni kuralı sosyal medyanın da çok konuşulanları arasında. Öne çıkan yorumları derledik.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir