Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bazılarına Bakmaya Yüreğiniz Dayanmayabilir! Hikayeleri Yüreğimize Dokunacak 19 Tarihi Fotoğraf

102PAYLAŞIM

Bazen bir fotoğraf o kareye yansıyandan çok daha fazlasıdır. İçinde tarih kitaplarında bulamayacağımız hikayeler içerir.

1. Savaşın dehşeti yüzünden anlaşılan genç bir Alman askeri.

2. 1914 yılında 1. Dünya Savaşı öncesi sahibi tarafından ağaca zincirlenmiş bir bisiklet.

3. Mahkemeye çıkan Alman savaş suçlularına toplama kampında yaptıkları izletiliyor.

4. Beyazlar için ayrılmış ağaç altında poz veren Amerikalı bir siyahi. (1950)

5. Atom bombasından 20 dakika sonra Nagazaki kenti. (1945)

6. Efsanevi boksör Muhammed Ali bir binanın 9. katında intihara kalkışan birisini atlamaması için ikna ediyor. (1981)

7. 1956, Elvis Presley bir mekanda yemeğini bekliyor. Siyahi kadın ise yasalar gereği ayakta beklemek zorunda.

8. 1930'lu yıllarda Londra'da bahçesiz evlerde küçük çocukların hava alması için pencere kenarına kurulan bir kafes.

9. Kolları olmayan Charles B. Tripp ve bacakları olmayan Eli Bowen bisiklete binerken. 1890'lar.

10. 23 yaşındaki Evelyn McHale Empire State binasından atlayarak intihar edip bir arabanın üzerine düşüyor. 1947.

İntihar notuna da şunları yazıyor; 

"Ailemin içinden veya dışından hiç kimsenin hiçbir parçamı görmesini istemiyorum. Lütfen bedenimi yakarak yok edin. Size ve aileme yalvarıyorum, benim için tören veya anma düzenlemeyin. Nişanlım Haziran'da evlenmeyi teklif etti. Ben kimse için iyi bir eş olabileceğimi düşünmüyorum. O benden çok daha iyi birisi. Babama söyleyin annemle çok fazla ortak yönümüz var."

11. Leonid Rogozov, Sovyetler Birliği'nin Antarktika'daki keşif heyetinde başka cerrah olmadığı için kendisini ameliyat ediyor.

12. 6 yaşındaki Avusturyalı bir yetimin ayakkabı sevinci. (1946)

13. Amerika'daki siyahi aktivistler için sakinleşme dersleri. Öğrenci kız bu hareketle karşılaşacağı için tepki vermemeye, sakin olmaya çalışıyor. (1960)

14. Pennsylvania valisinin kedisini öldürdüğü için müebbet hapis cezası alan köpek Pep. (1924)

15. 1940'ların mizah anlayışı.

16. İlk kez penguen gören küçük kızın tepkisi.

17. Siyahi aile yüzerken havuza asit döken bir otel sahibi. (1964)

18. 1960'larda Avustralya'da Aborjinler insan sınıfına sokulmuyordu.

19. Nazi kamplarındaki kurbanlardan toplanan evlilik yüzükleri. (1945)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
missbibliophile

#2 deki hikaye yanlış. O bisikletin başka bir hikayesi var. 1950'lere ait yani savaş ile alakası yok. 😊

birinci-tekil-birey

İnsandan daha vahşi bir yaratık yoktur.

cembasade

#17 orospu çocuğu

hipergrafi

#7 Beyaz insanlar bu ayrımcılık konusunda ne düşünüyordu merak ediyorum. Yani biz de şu an Suriyelileri pek sevmiyoruz ama düşünsenize, bir mekana gidip oturuyorsunuz, sizinle birlikte içeri giren Suriye'li bir arkadaş grubu var ama sizin gibi oturup kahvelerini içmeleri yasak. Otururlarsa işletmeyi şikayet etmeye hakkınız var. Ne alacaklarsa dışarıda tüketmeleri gerekiyor. Dahası da var sizden fazla vergi ödüyorlar ama sosyal devlet imkanlarından sizin yarınız kadar bile faydalanma hakları yok. Mesela hastanelerde son teknoloji ürünü tıbbi teçhizatların onlar için kullanılması yasak, onlar için ayrı binada kailtesiz malzemelerden hasta odaları var orada kalıyorlar. Her yerde onlar için yapılmış ikinci sınıf otobüsler, ilaçlar, okullarda yeni imkanlardan yoksun ayrı sınıfları var, şehirlerde ayrı gettoları var, onlardan biriyle evlenirseniz aynı ayrımcılğa maruz kalmayı kabul etmiş oluyorsunuz. Haftasonu sahil kalabalık olduğu için onlara sahilde yürüyüş yapmak yasak.

hipergrafi

Çünkü siz Türkiye cumhuriyeti'nin asil vatandaşısınız o ise önceki hükümetin tanıdığı hak sayesinde sonradan vatandaşlık almış bir Suriye'li. Yeni hükümet hepsini birden vatandaşlıktan kovamıyor böyle öteki muamelesi çekiyor. Bu durum karşısında vicdan azabı duymadan "Normal olan bu. Bu ülkeyi benim atalarım kurdu, bu gelişmişlik düzeyine biz getirdik, dün vatandaşlık almış olanların tepeden inme şekilde bizimle eşit imkanlardan faydalanmaması gayet normal. Beğenmeyen gidebilir" şeklinde bir bakış açısıyla yaklaşabilirmiydiniz?

sebastian-balthazar

İki durum da birbirinden farklı. Bir tarafta zamanında toprakları işgal edilip, zorla vatanından koparılıp, hiç bilmediği bir kıtaya getirilip, köle olarak kullanılan bir ırk, diğer tarafta kendi vatanında kaosa sebep olan, üstüne üstlük çoğalıp, doğan çocuğu da o kaosta sürünmeye mahkum bırakan, kalıp savaşmaktansa, korkup başka ülkeye kaçan ve o ülkenin de düzenini bozan parazit bir halk.

gunec46

Sapla samanı karıştırmayın. Siyahlar yurtlarından zorla koparılıp köle olarak çalıştırılmak için Amerika'ya yine zorla getirilmişler. Suriyeliler ülkelerinde diktatöre direnmek yerine kolayı seçip gelip bizim topraklarımıza yerleşip keyif çatıyorlar.

Görüş Bildir