Başika Krizi Tırmanıyor: Irak'tan, Türkiye'nin Eğittiği Birliğin Komutanına Tutuklama Kararı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Irak'la aramızda son dönemde yaşanan Başika'daki Türk askeri varlığıyla ilgili krizde Irak cephesinden yeni bir adım geldi. Türkiye'nin Başika'da eğittiği Haşdi Vatani ( Ninova Muhafızları ) grubunun komutanı ve eski Musul Valisi Asil El Nuceyfi hakkında, ‘Türk askeriyle işbirliği yapmak’ gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarıldı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Yüksek Yargı Yönetimi Sözcüsü Abdussettar Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, "Musul'u temsil eden üç vilayet meclisi üyesi, 21 Aralık 2015 tarihinde Merkezi Soruşturma Mahkemesi'ne başvurarak, Nuceyfi'nin yabancı ülkeyle iletişime geçtiği ve Türk güçlerinin Musul'a girişini kolaylaştırarak Duhok'taki Zelikan kampında askeri üs kurmasını sağladığı yönünde bilgi verdi" ifadesini kullandı. 

Bayraktar açıklamasında, mahkemenin aynı gün içerisinde söz konusu kişilerden şikayette bulunup tanık getirmelerini istediğini aktararak, "İki gün önce askeri kamptan iki tanık geldi ve kampta olup bitenler hakkında açık beyanda bulundu. Mahkeme, Türk askerlerinin kampta bulunduğuna dair resmi belge ve fotoğraflara ulaştı" ifadelerine yer verdi.

Sözcü Bayraktar, soruşturma sonucu "sanık" diye nitelendirdiği Nuceyfi hakkında ceza kanununun "yabancı ülkeyle iletişime geçme" suçunu içeren 164 maddesi uyarınca tutuklama kararı çıkarıldığını belirtti.

"Şu anda aranıyor"

Asil El Nuceyfi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte

Iraklı milletvekili Abdulrahman el Luveyzi ise Non haber sitesine yaptığı açıklamada, "Benim de aralarında olduğum bir kısım milletvekilinin açtığı davadan sonra Musul’un eski valisi hakkında tutuklama kararı çıktı ve şu an aranmaktadır" dedi.

Nuceyfi’nin merkezi hükümet tarafından "işgalci güç" olarak tanımlanan ’Türk askeri’ ile irtibatından dolayı hakkında dava açıldığını belirten El Luveyzi, "Bu güçlerin Irak’tan çıkması için parlamento da onay vermiştir" ifadelerini kullandı.

Musul'u IŞİD'den kurtarmak amacıyla kurulan Haşdi Vatani birliği daha sonra isim değiştirerek Ninova Muhafızları birliği adını aldı

2015 yılında Irak Parlamentosu’nun onayıyla valilik görevinden alınan Esil Nuceyfi, Haşdi Vatani birliğini kurdu. Türkiye, Başika’da Haşdi Vatani’ye askeri eğitim vermeye başladı. Musul’u kurtarmak için kurulan güç, daha sonra isim değiştirerek Ninova Muhafızları adını aldı.

Türkiye’nin Irak’taki Başika Üssü’nde Sünni Haşd el Vatani güçlerini ve Peşmerge'yi eğiten bir gücü bulunuyor. Üste 500 civarında asker olduğu tahmin edilirken, Kuzey Irak’ın değişik yerlerinde de Türk özel kuvvet, komando ve zırhlı mekanize taburu bulunuyor. Kuzey Irak dâhil Irak genelinde Türk asker sayısının 2 bin kadar olduğu tahmin ediliyor. Türkiye Irak’taki askeri gücünün Bağdat yönetiminin bilgisi dahilinde konuşlandırıldığını belirtirken, Bağdat Türkiye’yi izin almadan asker sayısını artırmakla suçluyor. 

AA, DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

IŞİDIrakRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir