Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bardak Bardak İçtiğiniz O Canım Çayın Şimdiye Kadar Bilmediğiniz 10 Faydası

-
Abone ol

Sabah kalktınız, demlediniz çayı. İçtiniz bardak bardak. Oh, bir rahatladınız. Evet, çayın rahatlatıcı bir özelliği var, hatta özellikle Türk halkında bağlayıcı/bağımlayıcı bir özelliği de var. Yemek yenir mesela, sonra çay demlenir, sonra meyve kesilir ama o çayın altı kolay kolay kapanmaz. Çay hep sıcaktır, içimizi ısıtan ve ferahlatandır. O halde çaya 1 dakikalık saygı duruşunuzu bugünlük bu yazıyı okuyarak yapabilirsiniz. Hadi rastgele.

1. Spor yapmadan önce içerseniz bir yağ yakıcı olarak hareket eder

www.ncbi.nlm.nih.gov

Öyle yağ yakma zımbırtılarıymış, ilaçlarıymış hiç gerek yok. Kaç gencin heba oluşunu gördü bu gözler Show TV'de. O yüzden doğal yollarla yakımını sağlıyoruz yağlarımızın. 1-2-3 hadi kızlar. Yeşil çay, içerdiği kateşin maddesi sayesinde -ki kendisi antioksidandır- yağ yakımını hızlandırır.

2. Her gün bir bardak içerseniz kemiklerinizdeki minarelleri artırır

www.ncbi.nlm.nih.gov

Yeşil çayın bir diğer faydası da içtiğinizde kemiklerinizdeki mineral yoğunluğunu artırması ve güçlendirmesidir. Özellikle teyzelerimize duyrulur: Kemiklerinize iyi geliyor teyyzelerim, ay teyzem, ay yavrum.

3. Siyah çay sigaranın kötü etkilerinden kurtulmanıza yardımcı olur

www.ncbi.nlm.nih.gov

Çay sigara hiç bu kadar sağlıklı olmamıştı! Şaka bir yana siyah çay sigaranın bazı etkilerine karşı bir savaşçı gibi savaşıyormuş. Ancak yüksek miktarda sigara ve çay tüketimini maalesef ki hiçbir doktor önermiyor. Aslında hiçbir doktor sigarayı da önermiyor.

4. Smoothilerden, detokslardan daha detokstur

Afiyetle içmelik hazırladığınız çay, o bir türlü içilemeyen detoks içeceklerinden on bin kat daha iyidir. Tamam, çok abartmayalım ancak detoks etkisini geride bırakacak kadar yüksek oranda antioksidan içerir. Bu nedenle yeni nesil detoks içecekleri içmek yerine çay içebilirsiniz.

5. Ağız içi yaralarını bile iyileştirir

İçtiğiniz siyah çay ağız içi yaralarının onarılmasında, ağızda yer alan bakterilerin öldürülmesinde görev alır. İçerdiği polifenol maddesi sayesinde plak oluşumunu engeller, dişleriniz hep yumurtanın Çayina ile fırçalanan tarafı gibi olur.

6. Stresle savaşır, onun ağzını burnunu kırar

Özellikle stresli dönemlerde neredeyse tüm çaylar sakinleştirici etkisiyle sizi rahatlatır. Tabii ki bitki çaylarından bahsetmiyoruz, gerçek çaydan, çay yapraklarından bahsediyoruz. Eğer tutup da adaçayını bir sürü lıkır şeklinde içerseniz maalesef kötü sonuçlar doğabilir. O nedenle yeşil ya da siyah çay stresi anlarda sizi sakız reklamında gibi hissettir. Stresiz baaağğşım diye.

7. Beyaz çay gençleştirir, yüzünüzü bebek poposu gibi yapar

bmccomplementalternmed.biomedcentral.com

Böyle bir reklam metni şimdiye kadar hiç yazılmadığı için bize kızmayın, metin yazarlarının problemi. Konumuza dönelim efendim, beyaz çay içerdiği anti-kolajen maddelerle cildinizin yenilenmesine ve tazelenmesine yardımcı olur. Esneklik sağlar. Pırıl pırıl parlayan yüzler beyaz çayla dolan midelerde olur.

8. Gözünüzdeki perdeyi kaldırır, cin gibi yapar

pubs.acs.org

İçerdiği kateşin ve oksitadif maddeler sayesinde göz tansiyonunu azaltır, kataraktın silinmesine yardımcı olur ve görüşünüzü güçlendirir. En güzel gözlerin müsebbibidir bu nedenle.

9. Gerçek anlamda doğal antibiyotiktir

www.ingentaconnect.com

Antibiyotiklerin bir yeri düzeltirken diğer yeri bozmasına karşın çay doğal bir antibiyotiktir, yangılı ve iltihaplı hastalıklarda aktif rol oynar, çalışır didinir ki o iltihabı kurutabilsin. Tabii ki tek başına bir hastalığı iyileştirecek güce sahip değildir ve böyle hastalıklarda hemen doktor kontrolü altına girilmelidir ancak bir kulak delik olsa ne iyi olur.

10. Polen alerjilerine bir dur der. Bir dur beeeğ.

www.ingentaconnect.com

Özellikle ilkbahar döneminde polen alerjisi olanların ne çektiğini bir onlar bilir bir de onlar :) Bu yüzden bu dönemi çayla geçirmek alerjen unsurların etkisini azaltmakta oldukça faydalıdır. 

Kıssadan hisse: İçiniz, içtiriniz. Beyaz olur, yeşil olur, siyah olur. Çaydır, bizimdir.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
backy-b

Ölümüne çay içen bi milletiz bebek popolu dayı gören oldu mu ?

tsukiyashima

Rizeliyim. Benim turp gibi olmam gerekiyor o zaman?

graphicser

Çay kandaki demir üretimini azaltıyor diye biliyorum ama. İçebilirsiniz yinede.

derya2

Kanda demir nasıl üretilsin dostum :) Çay barsaktan demir emilimini azaltır ama azaltığı bitkilerde bulunan non-hem demir etteki hem demire dokunmaz istersen fıçıyla iç. İçin yani çay iyidir

Görüş Bildir