Görüş Bildir
Haberler
Barcelona'dan Bağımsızlığa Destek

Barcelona'dan Bağımsızlığa Destek

Batuhan
10.10.2014 - 16:00

İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde bağımsızlık yanlısı girişimlere destek için oluşturulan 'Kendi geleceğine karar vermek için Ulusal Pakt'ına, Barcelona Kulübü de katıldı.

Barcelona Kulübü Başkanı Josep Maria Bartomeu, Katalan radyosu RAC1 'e yaptığı açıklamada, 'Yapmasaydık çok eleştirilirdik' ifadesini kullanarak, Katalonya özerk yönetim hükümetinin teşvik ettiği Ulusal Pakt'a destek verdiklerini duyurdu. Oysa kulüp yönetim kurulu, 5 Ekim'deki toplantısında, 'çok hassas bir konu' olarak gördükleri pakta direkt destek verdiklerini açıklamaktan kaçınmıştı.

Barcelona Kulübü'nden yapılan açıklamada da şöyle denildi:

'Her zaman ülkemizin ve halkımızın arzusunun yanında olacağız. Kendi geleceğine karar verme hakkını savunacağız çünkü bunun tüm halkların ve kişilerin temel hakkı olduğunu düşünüyoruz. Bu düşüncemizi yıl içinde birçok fırsatta dile getirdik. Bu görüşümüzün sağlamlığına rağmen, Katalonya halkının yaşadığı süreçte bizim pozisyonumuzu daha belirgin hale getirmek için 'Kendi geleceğine karar verme Ulusal Paktı'na dahil olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyoruz.'

Bu arada İspanya Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla askıya alınan 9 Kasım'daki referandumun gerçekleştirilmesi yönünde baskı oluşturmak için kurulan 'Kendi geleceğine karar vermek için Ulusal Pakt'ın başkanı Joan Rigol da Katalan halkının büyük bölümünün kaygılarına ve arzularına Barcelona'nın da ortak olmasından duyduğu mutluluğu ifade etti. Rigol, 'Barcelona Kulübü, zaten uzun tarihinde bunu hep gösterdi' dedi.

İspanyol futbol mevzuatı ve UEFA ve FIFA'nın kuralları gereği, Katalonya'nın bağımsız olması halinde, bu bölgenin kulüpleri Barcelona ve Espanyol, La Liga'nın dışında kalacak.

Kaynak: AA

Kaynak: http://aljazeera.com.tr/haber/barcelo...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam