Banksy, Paris Sokaklarının Duvarlarında Sergilediği 6 Eseriyle Hepimize Çok Önemli Bir Mesaj Verdi!

-

Banksy geri döndü ve Paris sokaklarında sergilediği yeni bir seri ile Fransa'da, Fransız hükümetinin göçmenlere yönelik tutumlarına odaklanıyor. Başkan Emmanuel Macron'ın 'göçmenleri Fransa sokaklarından ve gizlendikleri yerlerden atın' kampanyasına karşın, ülkede var olan bu politik duruma olan tepkisini gösteriyor Banksy. 

Dünyanın en çok tanınan sokak sanatçılarından Banksy son birkaç gündür Fransa'nın başkentinde sergilediği eserlerle ağır eleştiriler yapıyor aslında. Hazırsanız sizler için Bored Panda'dan derlediğimiz eserlere birlikte bakalım.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/street-art-ba...

Bu eserinde bir kız, Victoria dönemi şablonları ile pembe renkleri kullanarak duvardaki swastikanın üzerini boyuyor.

Bu eser, sanatçının 2008 yılında ortaya çıkardığı 'Go Flock Yourself' adlı eserine göndermede bulunuyor aslında. Resim Fransız hükümetinin faşist göçmen politikasını eleştiriyor. Kız, 2017 yılına dek 'La Bulle' adlı Paris'in resmi göçmen merkezinde, Porte de la Chapelle metro durağının yakınında bulundu.

Bu ikinci resimde ise 'Napolyon Alpler'i Geçerken' adlı eserin Banksy tarafından farklı bir şekilde yorumlanmış halini görüyoruz.

İnsanlar, Banksy'nin bu eserle Başkan Macron'ı ve körü körüne ülkeyi yönetişini eleştirdiğini düşünüyorlar.

Üçüncü eser ise bir bacağı olmayan bir köpeğe kemik veren bir adamı gösteriyor. Bazıları bu resimle politikacıların halkı kandırdığı mesajının verildiğini düşünüyorlar.

Son üç eserinde de fareleri görüyoruz. Fare teması Parisli sanatçı Blek Le Rat'den esinlenen Banksy'nin imzası haline dönüştü adeta.

Bu resimlerde fareler işçi sınıfını ve beraber çalıştıklarında ortaya çıkarabilecekleri büyük değişimleri temsil ediyor.

İşin üzücü yanı bu değerli eserlerden bir tanesi çoktan zarar gördü.

Umarız zarar vermekten çok anlamaya çalışırlar bir gün...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir