Bakan 'Fiyat Dışı Etken' Dedi: Demiryolu İhalesi Daha Yüksek Fiyat Veren Cengiz İnşaat'a Verildi

 > 
1.5bPAYLAŞIM

Diyarbakır-Mardin demiryolu inşaatı için açılan ihale, en düşük teklifi veren firma yerine daha yüksek fiyat öneren Cengiz İnşaat'a verildi. Ulaştırma Bakanı, bu kararın nedenini “fiyat dışı etken” olarak açıkladı.

Diyarbakır-Mardin demiryolu inşaatında 53 kilometrelik yeni hat yapımı ihalesini, en düşük teklif 380 milyon 615 bin lira olmasına rağmen 489 milyon 637 bin lira bedelle Cengiz İnşaat kazandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, “İhale dışı unsurlar nedeniyle” ihalenin Cengiz İnşaat’a verildiğini açıkladı.

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan sordu

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, Cengiz İnşaat’a verilen ihale ile ilgili süreci CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a sordu.

"Fiyat dışındaki unsurlar ayrı ayrı puanlanmaktadır"

Bakan Turhan yanıtında, Cengiz İnşaatı tercih nedenini “İhale dışı unsurlar var” diye açıkladı. Bakanlıktan gelen yanıtta, “İhale uygulama yönetmeliğinde fiyatın yanı sıra fiyat dışı unsurlar da mevzuatta belirtildiği şekilde ayrı ayrı puanlanmaktadır. Fiyat dışı unsur değerlendirmelerine göre en uygunu Cengiz İnşaat’tı” denildi.

"Milleti hiçe sayarak, devlet imkanlarını dağıtmak kul hakkı yemektir"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan gelen yanıtı değerlendiren CHP’li Tarhan, “Bakanlık, ‘Cengiz İnşaat varsa teklife gerek yok, ihale onlarındır’ demek istiyor.” dedi. 

Bakanlığın yandaş firmaları kollamayı “alışkanlık haline” getirdiğini vurgulayan Tarhan, “Yönetmelikler açık ve net olmasına rağmen Bakanlık, korkmadan, çekinmeden yandaş şirketlere ihale dağıtmaya devam ediyor. Milleti hiçe sayarak, devlet imkanlarını dağıtmak kul hakkı yemektir” dedi.

“Başka şirket yok mu?”

Kamunun hemen hemen bütün ihalelerini yandaş şirketlerin kazandığını hatırlatan Tarhan, şunları söyledi:

“Üçüncü Havalimanı’nda işçiler eylem yapıyor, sorumlusu kim? Aynı şirket. Viyadük çöküyor ve işçiler ölüyor. Sorumlusu kim? Aynı şirket. En ucuz teklifi veren firma ekarte ediliyor, başka bir şirkete ihale, el altından veriliyor. Kim bu şirket? Cengiz İnşaat. Memlekette iş yapabilecek, sorumluluklarını yerine getirecek başka inşaat şirketi kalmadı mı? Bu utanmazlıkları unutmayacağız, unutturmayacağız.”

Ayrıca bakınız 👇

İnşaat Denilince Akla Onlar Gelir! Cengiz-Kolin-Limak Kamu İhalelerinde Dünya Lideri - onedio.com
İnşaat Denilince Akla Onlar Gelir! Cengiz-Kolin-Limak Kamu İhalelerinde Dünya Lideri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir