Görüş Bildir
Haberler
Babalar Günü Ne Zaman? Babalar Günü Hangi Güne Denk Geliyor?

Babalar Günü Ne Zaman? Babalar Günü Hangi Güne Denk Geliyor?

Sunay Korkmaz
20.05.2021 - 18:49

Babalar Gününe sayılı günler kaldı. Kiminin kahramanı kiminin rol modeli babalarımızı ne kadar çok sevdiğimizi gösterdiğimiz bugün  ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştı. Babalar Günü, geleneksel olarak her haziran ayının üçüncü haftasının pazar günü kutlanıyor. Peki bu yıl babalar günü hangi tarihe denk geliyor?

İçeriğin Devamı Aşağıda

Babalar Günü Hangi Güne Denk Geliyor?

Babalar Günü Hangi Güne Denk Geliyor?

Haziran ayının 3. pazar günü kutlanan Babalar Günü bu yıl, 20 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Aşağıdakiler de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın