Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Baba Oğluna, Anne Kızına Böbrek Verdi

-

Ayrı yumurta ikizi Büşra ve Furkan'a, 6 yaşında böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. İkizler, 15 yaşına geldiğinde organ nakli şart oldu. Anne ve baba birer yıl arayla böbrek vererek çocuklarını kurtardı

Çift yumurta ikizi Büşra ve Furkan'a bir yıl arayla böbrek nakli yapıldı. Baba oğluna, anne kızına böbreğini verdi. Çift yumurta ikizi olarak dünyaya geldikten sonra böbrek rahatsızlığı yaşayan Büşra ve Furkan'a birer yıl arayla anne ve babası böbreklerini vererek ikinci bir hayat şansı tanıdı. 

İkiz doğan ve 15 yaşına gelen çocuklarına böbreklerini vererek ikinci hayata kavuşturan İrem ve Nedim Özdemir, çocuklarının gözlerindeki pırıltının her şeye değer olduğunu söyledi. Büşra ve Furkan'ın rahatsızlığı 6 yaşında belirdi. İkizlere böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Büşra'nın kalsiyum azlığından bacakları eğriliyordu. Furkan çok sevdiği futbolu oynayamaz hale geldi. Geçen yıl çocuklarının 'böbrek nakli' ile yeniden hayata dönebileceklerini öğrenen anne baba, hemen harekete geçti. 

Önce İstanbul'da bir merkezde 15 yaşındaki Büşra'ya sonra da geçen ay Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi'nde 15 yaşındaki Furkan'a böbrek nakli yapıldı. Anne kızına, baba da oğluna böbrek verdi. Şu an ikisi de sağlıklı ve mutlu. Herkesi organlarını bağışlamaya çağırıyorlar. Çocuklarının gözlerindeki pırıltının her şeye değdiğini belirten Özdemir çifti "Gencecik çocukları hayata bağlamak için bütün insanlara organ bağışını canı gönülden tavsiye ediyoruz. Bütün anne-babalar bir an önce çocuklarının sağlıklı yaşamaları için nakil yaptırsın" dedi. Furkan'ın böbrek naklini gerçekleştiren Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı ve Böbrek Nakli Sorumlusu Dr. Ercüment Gürlüler ise organ bağışının önemine işaret etti. Gürlüler "Türkiye'deki en ciddi sorun, diyaliz gören hastaların kadavradan böbrek bulamaması. Ülkemizde kadavra bağışı çok az. Büşra ve Furkan diyalize girmeyip doğrudan böbrek nakli olarak çok büyük olasılıkla bu konuda ciddi bir sorun yaşamadan hayatlarını devam ettirecek" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir