Ayrıldıktan Sonra Neden İnatla Eski Sevgilinize Dönmek İstediğinizi Bilimsel Olarak Açıklıyoruz!

206PAYLAŞIM

Mantığımıza söz geçiremememizin bir nedeni varmış.

Günümüzde; çevremizden veya arkadaşlarımızdan eski eşine veya sevgilisine geri dönen kişilerin haberini sıkça duyuyoruz.

Bu konuda 'Exten next olur mu?' tartışmasını sabaha kadar yapabiliriz. Ancak, çoğu kişinin eski sevgililerine döndüğü de bir gerçek ve biz de bu içeriğimizde bilimsel açıklamasını yapacağız.

Eski partnere geri dönmek, ilişki konularında yapabileceğiniz en kolay şeyler arasında yer alıyor.

Geçmişte yaşadığınız ilişki içerisindeyken birbirinizi tanıyorsunuz ve nelerden hoşlanıp hoşlanmayacağınız konusunda neyin ne olduğunu çok daha iyi biliyorsunuz. Yani aslında zaten aşina olduğumuz bir ilişkiye geri dönüş yapıyoruz. Uzman psikolog Shelby Sells'e göre; partnerimizle yaşadığımız sorunlara aşina olduğumuz için beklenmedik sürprizlerle karşılaşmayacağımızı biliyoruz.

Ayrılık, bazen düşündüğümüz kadar kolay olmayabiliyor. Bir zamanlar yanımızdaki o kişi, bir şekilde hayatımızdan çıkıyor ve kendimizi yalnız hissediyoruz.

Bu süreçte, neredeyse tüm zamanımızı ayrılık nedenlerini düşünerek geçiriyoruz. Bunun yanında, geçirilen tüm o güzel zamanlarda iyi hissettiren şeyler de cabası oluyor.

Tabi bu süreçte, öfkeli olduğumuz konular da şiddetini kaybediyor.

Shelby bu konuda, insanların yalnız kalmaktan veya başka birisiyle yeni bir ilişkiye başlamaktan korktuğunu dile getiriyor. Böyle bir durumda, daha iyi olacağını düşünerek eski sevgiliye dönmenin de en basit seçenek olduğunu ekliyor.

Ayrılıklar, çoğu zaman dramatik olmaya meyilli oluyor ve kırgın bir ruh haline bürünmemize sebebiyet veriyor.

Daha da kötüsü ise, acımıza son vermeye karar verene kadar ayrılığın etkilerini düşünüyoruz. Sells'e göre; kötü anıları görmezden gelerek bize iyi gelen anılara odaklanmak da savunma mekanizmamızdan kaynaklanıyor ve farkında olmadan negatif anılarımızı bastırmaya çalışıyoruz. Bunun yanında, yeni birisiyle yaşayacağımız ilişkide aynı travmaları tekrar yaşamaktan korkuyoruz.

'Aşkından kör olma' tabiri; kendi hareketlerimizi göremediğimiz, gururumuzu ve saygımızı kaybettiğimiz için doğru olabiliyor.

Bu durumlarda, partnerimizin değişeceği konusunda aslında gerçek olmayan düşünceler içine giriyoruz.

Gerçeği bilsek bile eski sevgilimizin değişeceğine dair olan inancımız, mantığımızın önüne geçmesine sebep oluyor.

Tabi bunun yanında nadiren olsa da kendisini değiştiren kişilere rastlama ihtimalimiz de var. 

Siz, eski sevgiliye geri dönme konusunda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sairsel

Alışkanlık olmasın o!

black-hawk-35

Aşk eroin gibidir bir doz alırsın bişey anlamassın sonra dozu arttırırsın yavaş yavaş tatlı gelmeye başlar tekrar bir doz alırsın artık yavaş yavaş bağımlısı olursun ve en sonunda dozun ayarını kaçırırsın altın vuruşu yapar hayata hayallerine veda edersin aşkta böyledir işte gençliğini bitirir hayatını bitirir yedirmez içirmez ömrün gider mutluluğu ararsın ama bulamassın gözlerin hep onu arar için yanar göğsünde hep bir ağrı hissedersin geceler arkadaşın olur karanlık soğuk odalar sırdaşın tabi bu sözlerimide gerçekten sevenler anlar o yüzden eski sevgiliye dönmek akıllıca davranış değildir eskisi gibi bakamassın gözlerine eskisi gibi dokunamassın ellerine hep birşeyler eksik kalır hep şu düşünce geçer ya benden başkasına dokunduysa işte bu düşünce herşeyi bitirir o yüzden ne eski sevgilinize geri dönmeyi düşünün nede aşk yaşamayı düşünün işinize gücünüze bakın hayatınızı düzene sokun çünkü bu hayatta olduğu kadar olmaďığı kader

susunana

5. resimdeki filmin ismini bilen bir zahmet yazabilir mi?

ozgebssl

the notebook

susunana

Çokkk teşekkür ederim.

ocreatus

Bile bile lades, oluyor bazen. Dönmemenizi canı yürekten tavsiye ediyorum...

kucukkizil

Okuduğum en doğru içeriklerden birisiydi yani okurken katılmadan duramadığım çok şey vardı ama tüm bunların yanında en basit,gün gibi ortada duran hatta ilk akla gelmesi gereken maddeyi unutmuşlar sanki :D ... Seviyorsa ve dönesi varsa? :D Ha ama döndüğünde bıraktığını veya kendisini bırakanı aynı şekilde ve aynı yerinde bulabilir mi/bulunabilir mi? Orası tartışılır işte.. Bir de değişim çok güzel bir şey ya yani bilhassa pozitif yöndeyse tadından yenmiyor o sebeple değişmekten,gelişmekten,kendimizi olabileceğimiz en iyi versiyonumuz hâline getirmekten,hatalarımızdan ders alabilmekten,ilişkilerde 'ben' 'ben' demek yerine önce 'biz' olabilmekten korkmayalım.

Görüş Bildir