Aylık Geliri 27 Dolar ve 10 Bin Dolar Arası Değişen Ailelerin Arasındaki Adaletsiz Farkı Gösteren Fotoğraflar

-

Dollar Street isimli bir İnternet sitesinde eşsiz bir proje yürütülüyor. Dünyanın dört bir yanından insanlar ve yaşam biçimleri inceleniyor. Şimdiye kadar 50 farklı ülkeden 264 ailenin 30 bine yakın fotoğrafı çekildi. Bazıları aylık 27 dolar gelirleriyle hayatta kalmaya çalışırken, bazıları ise ayda 10 bin dolar kazanıyor. Bu karşıtlık da biz insanları bir kez daha düşünmeye ve başkalarının yaşamlarını onların açısından görmeye itiyor. Biz de sizler için bu projeden birbirinden tamamen farklı 7 aileyi bir araya getirdik. Gelin birlikte bakalım...

1. Butoyi ailesi, Burundi (aylık gelir 27 dolar)

Imelda 41 yaşında çiftçi ve bekar bir anne. 2 odalı evinde ne elektrik var ne su. Imelda gelirinin %80'ini yiyecek ihtiyaçlarına harcıyor. Çocuklarıyla birlikte tek hayalleri daha iyi bir eve sahip olmak.

Bu şu anda yaşadıkları ev:

Gün içerisindeki bir öğünleri:

Yatak odaları:

Su kaynağına ulaşmaları 40 dakikalarını alıyor.

Çocuklar bu kitapları, en sevdikleri oyuncakları olarak adlandırıyorlar.

2. Gacotera ailesi, Filipinler (aylık gelir 194 dolar)

40 yaşındaki Leo çiftçilik ve odunculuk yapıyor. Doğduğundan beri aynı evde yaşıyor. Leo'nun 36 yaşındaki eşi Maria çalışmıyor. 3 çocukları var ve gelirlerinin %50'si yiyecek ihtiyaçlarına gidiyor. Leo ve Maria evlerinin çatısını yaptırmak için para biriktiriyorlar ve daha büyük bir ev hayali kuruyorlar.

Evleri:

Salonları:

Mutfakları:

Çalışmaya başladıktan sonra edinebildikleri tek mal varlığı:

Ve bu da Gacotera ailesinin hayalindeki ev:

3. Kiriny ailesi, Rusya (aylık gelir 578 dolar)

60 yaşındaki emekli Vasiliy ve 57 yaşındaki öğretmen Olga, 17 yaşındaki Varvara isimli kızları ile birlikte yaşıyorlar. Dairelerinde 2 yatak odası var. Gelirlerinin %70'i yiyecek ihtiyacına gidiyor. Şu an LCD TV alabilmek için para biriktiriyorlar ve yeni bir dairenin hayalini kuruyorlar.

Kiriny ailesinin yaşadığı ev:

Yatak odaları:

Kızlarının ders çalıştığı alan:

Mutfakları:

Ve en sevdikleri kedileri:

4. Hilgenstieler ailesi, Brezilya (aylık gelir 956 dolar)

28 yaşındaki Vitor tamirci ve 37 yaşındaki Schelina satış danışmanı. Çiftin 4 yaşında Helena adında bir kızları var. 3 yatak odalı bir evde yaşıyorlar ve gelirlerinin %40'ı yiyecek ihtiyaçlarına gidiyor. Hayalleri ise bir araba alabilmek.

İşte evleri:

Salonları:

Mutfakları:

Yatak odaları:

Helena'nın en sevdiği oyuncakları:

5. Moulefera ailesi, Fransa (aylık gelir 2,895 dolar)

Simo, 42 yaşında bir teknisyen ve Caroline 39 yaşında bir mimar. Çiftin 2 çocukları var. Kendilerine ait 4 yatak odalı bir evde yaşıyorlar. Simo ve Caroline aylık 600 dolar kredi ödüyorlar ve kalan gelirlerinin %30'unu yiyecek giderlerine harcıyorlar. Tatile gidebiliyorlar ama biriktirmek için ellerine para kalmıyor.

Bu gördüğünüz müstakil evleri:

Salonları:

Mutfakları:

Çocuk odaları:

Sevgili kedileri:

6. Västibacken ailesi, İsveç (aylık gelir 4,883 dolar)

35 yaşındaki Jonas ve 38 yaşındaki eşi Tove müdürlük yapıyorlar. Çiftin 2 tane oğlu var ve kendilerine ait olan 4 yatak odalı evlerinde yaşıyorlar. Gelirlerinin %30'u yiyecek ihtiyaçlarına gidiyor. Jonas ve Tove seyahat etmeyi seviyorlar ve yeni bir araba alabilmek için para biriktiriyorlar. Evlerindeki eşyalar arasında en değerli olanının aile fotoğraflarını olduğunu düşünüyorlar.

Evleri:

Yatak odaları:

Mutfak:

Çocuk odaları:

Kitaplıkları:

7. Bi ailesi, Çin (aylık gelir 10,098 dolar)

Ailenin bütün yetişkin üyleri (57 yaşındaki Bi Hua, eşi Yue Hen, yeğenleri Meng ve eşi) aile şirketlerinde birlikte çalışıyorlar. 3 yatak odalı bir dairede yaşıyorlar ve gelirlerinin %30'u yiyecek ihtiyaçlarına gidiyor.

Bu yaşadıkları apartman:

Salonları:

Akşam yemekleri:

Yatak odalarından bir tanesi:

En değer verdikleri eşya gitarları.

Birbirinden farklı aileleri ve yaşamları sizlere göstermeye çalıştık. Tabii ki mutluluk parayla alakalı bir şey değil. Ama kimse temel ihtiyaçlarını karşılayamadan mutlu olamaz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cent

Brundide ve Filippinlerdeki ailelerin yaşamına içim sızladı. Filippinde gölgesine sığınıcakları bir babası var yine de. Evleri öyle olsa da olur çünki babaları varsa her şeyleri var demektir ama Brundideki ailenin o da yok. Yemin ederim biraz imkanlı olsaydım yardım ederdim. Üzdün be editör. (((

birinci-tekil-birey

"Parayla saadet olmaz" lafı tekrar çöpte yerini bulmuştur... Zira paran var ve saadeti yakalayamıyorsan salaksındır.

aiko-yoshida

Müstakil bir evimin olması benim için hayalin de ötesinde, imkansız bir şey.

ufukdiyoki

Neden ki. Büyükşehirler dışında her yerde çok güzel müstakil evleri asgari ücretle yapanları gördüm.

aiko-yoshida

Hayatını burada kurunca diğer şehirlere gitmek zor oluyor maalesef.

ufukdiyoki

Evet zor. İmkansız değil. Kırk bin nufüslu, göç veren ama almayan bir ilçede yaşıyorum. Bir buçuk sene önce buraya taşınıp yeni hayat kurdum.

lunakimou

adaletsiz olan dünya değil insanlara karşı (insanlara karşı diyorum çünkü hayvanlar arasında kesinlikle bir adaletsizlik söz konusu dünyada...) Neyse, efendim eskiden ilkel komünal toplumlar vardı, herkes yeteneğine göre (mesela avcısı, balıkçıcı, meyve toplayıcısı, ekicisi, biçicisi her ne ise) ve herkese ihtiyacı kadardı... Zaman geçtikçe hadi devletler kuruldu diyelim, o devletler de sosyal devletti, toprak devlete aitti, halk ekip biçip yiyordu yine iyiydi. Daha sonra dere beylikler, toprak ağaları, kapitalizm derkeeenn hop! sıçtık mı dünyanın içine... Şimdi tek arzum modern komünal toplumlar haline gelmek... Ama zor tabii şu an için. Kapitalistler (yani dünyanın kaymağını yiyen tabaka) öyle güzel propagandalar yapıyor ki insanlar komünizme öcü gibi bakıyor. Ee ne de olsa medya, tv hep ellerinde... ama 'bir gün mutlaka!' modern komünal topluma geçeceğiz ama beyaz adam paranın yenmeyecek bir şey olduğunu anladığında tabii... İnsanlık için çok geç olabilir

ufukdiyoki

Bence öngörülebilir gelecekte mümkün olmayacak. Herkesin kendi ihtiyacını kazanıp yaşadığı zamanlarda yaşanan gelişmelerin hızıyla kapitalist sistemin büyüme hızına bakınca.

ufukdiyoki

En değerli eşya demişken düşündüm de benim umrumda olan bir eşyam yok 🤔

Görüş Bildir