Görüş Bildir
Haberler
Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir? Ayak Burkulması İçin Evde Yapılacak Tedavi Yöntemleri...

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir? Ayak Burkulması İçin Evde Yapılacak Tedavi Yöntemleri...

Müge Kakşi
21.01.2022 - 11:16

Vücudumuzdaki tüm organlarımız eşit derecede önemlidir. Fakat bazı durumlarda bazı organlarımızın zarar görmesi yaşam kalitemizi daha fazla düşürebiliyor. Bu organlardan biri de ayaklarımızdır. Ayaklarımız gün içersinde ellerimizde beraber en fazla kullandığımız organlar arasında yer alıyor. Gün içerisinde yürümemizi sağlayan ayaklarımız neredeyse tüm bedenin yükünü kaldırıyor. Bu yüzden ayakta çıkan sorunlar günlük yaşantımızıda önemli ölçüde etkileyebiliyor. Ayak konusunda en çok karşılaşılan sorun ayak burkulması oluyor. Hemen herkes hayatı boyunca en az bir kere ayak burkulması yaşamıştır. Koşturmaca içerisinde yürürken, koşarken veya bir yere basarken fark etmeden yaptığımız yanlış bir hareket ile ayak burkulması yaşayabiliyoruz. Genellikle ciddi olmayan bir durum olarak bilinen ayak burkulması evde kolaylıkla tedavi edilebiliyor. Pek çok kişi ayak burkulmasına dair detayları internet üzerinden araştırıyor. Peki, ayak burkulmasına ne iyi gelir? Evde ayak burkulması için yapılacak şeyler nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını haberimizde sizler için derledik...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Ayak burkulması bilimsel olarak; ayağı bacakla bağlayan alt bilekteki bağların veya bölgede bulunan yumuşak dokuların yağıla yanlış bir hareket sorası gerilmesi veya yırtılması olarak tanımlanmaktadır. Bu tarz bir yaralanmada burkulmanın hemen ardından ayakta bir sancı ve ağrı meydana gelmeye başlar. Bir süre sonra ayak bileğinde şişme, kızarma, sıcaklık artışı ve sonucunda da hareket kısıtı başlamaktadır. Ayak burkulması yalnızca ters bir hareket ile değil zıplama ve birinin ayağınıza basması sonucu da oluşabilmektedir. Ayak burkulmasının ardından bölgede morarma, ayak üzerinde durdukça ağrıda artma ve bölgede hassasiyet, şişlik meydana gelmektedir. Genellikle ayak burkulması evde yapılabilecek uygulamalarla iyileşebilmektedir. Fakat ağrı şiddeti geçmiyorsa veya burkulma esnasında bölgeden ses geldiyse doktora giderek film çektirmeniz önerilmektedir. Ayak burkulmasında evde yapılacak uygulamalar merak ediliyor. Ayak burkulmasında evde yapılacak şeylere ve ayak burkulmasına iyi gelen tedavi yöntemlerine dair tüm detaylara haberimizin içeriğinden ulaşabilirsiniz...

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir? Ayak Burkulması İçin Evde Yapılcak Tedavi Yöntemleri...

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir? Ayak Burkulması İçin Evde Yapılcak Tedavi Yöntemleri...

Ayak burkulması birçok kişinin başına gelmiş talihsiz bir yaralanmadır. Öyleki ayak burkulması burkulmanın şiddetine göre can yakıcı ve uzun süreli olabilmektedir. Ayakta durmamızı, yürümemizi engelleyecek ayak burkması çoğunlukla evde basit yöntemlerle tedavi edilebilir. Bu yüzden ayak burkulması yaşadığınızda öncelikle bahsedeceğimiz yöntemleri uygulamanızı öneririz. Sonrasında eğer ağrı ve benzeri belirtiler geçmiyorsa hatta şiddetini arttırıyorsa bir doktora gitmeniz gerekebilir. Doktor ağrı için gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Ayak burkulmasında evde yapabilceğiniz bazı yöntemler şunlardır;

  • Dinlenme: Öncelikle ayağınız burkulduğunda bölgede hassasiyet oluşacağı için yürümekten, ayakta durmaktan ve aktivite yapmaktan bir süre kaçınmalı ve ayağınızı dinlendirmelisiniz.

  • Buz Uygulaması: Burkulmanın hemen sonrasında 15 ila 20 dakika boyunca bölgeye buz uygulaması yapılmalıdır. Bu uygulama ayakta şişmeyi önlerken iyileşme sürecinide hızlandıracaktır. Ayrıca sonrasında da her 3 saatte bir tekrardan buz uygulaması yapılabilir.

  • Bandajla Sarma: Ayak bileğini sabitlemek için bir bandaj kullanabilirsiniz. Bu şişmeyi önlerken sıkı sarmamaya dikkat ediniz.

  • Ayağı Yukarıda Tutma (Elevasyon): Özellikle yatma pozisyonundayken ayağı kalp seviyesinin üzerinde tutmak şişliğin inmesine yardımcı olacaktır. 

  • Egzersiz: Ayak bileğindeki şişlik ve ağrı ayağı hareket ettirebilecek kıvama geldiğinde egzersiz yapmanız faydalı olacaktır. Ayak bileğini aşırı zorlamadan yapacağınız egzersizler bileğin eski haline kavuşmasını hızlandırır. Fakat doğru egzersiz hareketleri yapmak için doktorunuza danışmanızı öneririz. 

  • Bunun haricinde geçmeyen ve şiddetli ağrı yapan ayak bileği burkulmaları sonucu doktora hasara göre ayağı alçıya alabilir veya cerrahi işlem uygulayabilir. Ayrıca yine doktor ayak bileğinde ağrının hafiflemesi veya ödemin giderilmesi için krem verebilir.

Aşağıdakiler de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
6
4
4
3
3
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın