Avustralyalı Girişimciler Çin'e Teneke Kutularda 'Temiz Hava' İthal Ediyor

 > 
74PAYLAŞIM

İki yaratıcı girişimci şişe suyun icadından bu yana belki en zeki para kazanma fikriyle açtıkları şirketle Çin'e temiz Avustralya havası satıyorlar.

İş dünyasının artık çok farklı yaklaşımlarla farklı boyutlarda ilerleyebileceğini gösteren, bu tuhaf ama gerçek haberi sizin için Mashable'dan derledik.

Haberin Tamamı İçin:

"Green and Clean Air" adlı şirketi John Dickinson ve Theo Ruygrok, Theo bir gün Çin seyahatinden döndüğünde kurmaya karar verdiler.

İki ülkenin arasındaki havanın kalitesinde ne kadar büyük bir fark olduğunu gören Theo "Neden bizim Avustralya'daki temiz havadan Çin'e götürmüyoruz ki?" deyince bu serüven başlamış.

Hemen sonra Avustralya'nın farklı noktalarından hava toplamaya başlayan ikili, artık Yeni Zelanda havası da kutulayıp satıyor, hem de sadece 20 dolara.

Mashable Avusturalya'ya konuşan Dickinson, "Biz burada yaşıyoruz ve burayı çok da seviyoruz. Burada cennette yaşadığımızı görmek için çok uzaklara bakmaya gerek yok." diyor.

Mobil hava tarımı diye adlandırdıkları sistemle, sprey kutularına 130-140 derin nefeslik hava dolduruluyor, kutunun üzerinde bulunan plastik maskeyi takıp bu hava solunabiliyor.

Havanın türü alındığı yere göre farklılık gösteriyor, eğer hava deniz kenarından kutulandıysa deniz havası tadı veriyor, eğer dağlardan alındıysa Okaliptüs kokuyor. Bu ürün hem hava kirliliği ile yaşayan insanlara ve hem de turistlere hitap ediyor.

"Bazıları nefes aldığında havanın tadını fark ediyor, bazıları da etmiyor. Aslında biraz da sizin koku ve tat algınıza bağlı, ama her bölgenin özellikleri apayrı. Okaliptüs sağlıklıdır o yüzden bir yere konulabilmesi ve tutulabilmesi harika bir şey." diyor Dickinson. 

Çin'in Pekin gibi hava kirliliğinin çok yoğun olduğu şehirlerinin bu tür bir ürünün hedef kitlesi olması aslında hiç de sürpriz değil. Geçen yıl sonlarında Çin'in hava kirliği turuncu alarm seviyesine kadar çıkmıştı, bu Çin tarihinin en yüksek seviyesiydi. Şehir sakinleri gözle görülür gri bir sisin içinde boğuluyorlardı.

Asya ve Avustralya arasındaki hava kalitesi farkı açıkça gözlemlenebiliyor.

Ürünün Çinli distribütörü Vivian Zhou, Seven News'a yaptığı açıklamada müşterilerinin bu ürünün 'hayranı' olduklarını söyledi.

"Çin'de şuan hava kirliliği çok ağır bu yüzden Avustralya'nın saf havasını çok seviyoruz." diyor Zhou ve ekliyor "Avustralya'dan satın aldığım havayı müşterilerime gönderiyorum."

Bu fenomen yalnızca Avustralya'ya özgü değil, farklı girişimciler Çin'in dağlık bölgelerinden aldıkları havayı plastik poşetlerle şehir sakinlerine satıyorlar. Kanada'da aynı altın madenini kazan zeki girişimciler var. Vitality Air firmasi, Alberta'nın Banff bölgesinden ve Banff Milli Parkı'ndaki Louise Gölü'nden aldıkları havayı 2015 yılından beri Çin'e satıyorlar ve neredeyse gelen talebe hava yetiştiremeyecek kadar çok müşterileri var. 

Siz de ciğerlerinize şuranın havasını solumak istemez miydiniz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir