Görüş Bildir

Ankara'da 12 yıldır devam eden Keçiören Metro hattında test sürüşünün başlaması nedeniyle düzenlenen törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, 'Geçenlerde gazetede bir haber gördüm. 'Sevgilim, aşkımız hiç bitmesin, sürsün Keçiören Metrosu gibi olsun' diyor. Şimdi bu gençler üzülmesinler, başka bir slogan bulsunlar. Keçiören Metrosu artık bitiyor, ama onların aşkları bitmesin, sevgileri devam etsin' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara Keçiören'de halka hitap etti, 12 yıldır yapımı devan eden Keçiören Metrosu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, şöyle konuştu:

'Bu metro inşaatı yıllar önce başladı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Bey metro inşaatlarına başladı. Bir belediye için büyük işler. Bir miktar yaptı. Sonra üzerimize yıktı. yıktı. Ben o zaman bakandım. Cumhurbaşkanımız dedi ki bu metroları bir an önce bitirelim Ankaralıları rahatlatalım. Önce Kızılay-Çayyolu, Sincan-Batıken'i açtık. Şimdi de Keçiören-AKM hattını açacağız. Sene sonunda tamamlanacak İnşallah. Size Yıldırım sözü. (Keçiören Metrosu) Şimdi burada da bitmiyor. Buradan 27 kilometre Çubuk'a kadar da metroyu uzatıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Atatürk Kültür Merkezinden de Kızılay Meydanına kadar 3,5 kilometre daha ilave yapıyoruz.'

Başbakan Yıldırım ayrıca, Keçiören Metrosu'nun başlangıç istasyonuna 'Şehitler İstasyonu' adını verdiklerini belirterek, 'Keçiören'de şehitlerin adını yaşatıyoruz' dedi.

'Gençler artık başka slogan bulsun'

Yıldırım, gazetede gördüğü bir haberi hatırlatarak, 'Geçenlerde bu istasyonlardan birisini incelemeye geldiğimizde gazetede bir haber gördüm. Diyor ki, 'Sevgilim, aşkımız hiç bitmesin, sürsün Keçiören Metrosu gibi olsun' diyor. Şimdi bu gençler üzülmesinler, başka bir slogan bulsunlar. Keçiören Metrosu artık bitiyor, ama onların aşkları bitmesin, sevgileri devam etsin' ifadelerini kullandı.

2004'te başlanmıştı

2004'te başlanmıştı

Anadolu Ajansı'nın haberine göre yapımına Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından 2004'te başlanan Keçiören Metrosu, 7 Mayıs 2011'de ODTÜ Metro İstasyonu'nda gerçekleştirilen törenle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına devredilmişti. 

Binali Yıldırım, Başbakanlık görevini devraldıktan sonra inşaatının uzun sürmesine göndermede bulunularak, gençler arasında 'Aşkımız Keçiören Metrosu gibi olsun, hiç bitmesin' ifadeleriyle mizah konusu olan metroya ilişkin, 'Üzgünüm, bu arzuyu yerine getiremeyeceğiz. Bu sene sonu inşallah Ulaştırma Bakanımız ve ekibi Keçiören Metrosu'nu da açmış olacak.' şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

AKM ile Keçiören arasındaki Keçiören Metrosu hattının, araçlar dahil toplam yatırım bedeli yaklaşık 1 milyar lira.

Toplam uzunluğu 9,2 kilometre olan hat hizmete girip tam kapasite çalıştığında Keçiören'den Ankara'nın merkezine günde yaklaşık 800 bin, saatte ise 50 bin yolcunun seyahat etmesi bekleniyor. Metronun, trafikte yaklaşık 1,5 saat süren yolculuğu da 16 dakikaya indireceği ifade ediliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
132
51
25
15
10
9
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?