Görüş Bildir
Haberler
Askerlerin Nöbetlerine Yeni Düzenleme

Askerlerin Nöbetlerine Yeni Düzenleme

Fatih UZUN
30.08.2014 - 19:23

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde, nöbetçilerin görev yerlerindeki hareket tarzları kışla/birlik komutanlarınca talimatla belirlenecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle, TSK'da nöbet hizmetlerinde bazı düzenlemelere gidildi.

Buna göre, yönetmelikte belirtilenlerin dışında ihtiyaç olması durumunda kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yeni nöbetler ihdas edilebilecek.

KOĞUŞ NÖBETİ

'Koğuş nöbetçi onbaşısı vazifesi' başlığı, 'koğuş nöbetçisi' olarak değiştirilirken, bu nöbeti artık tüm erler tutacak. Koğuş nöbetine ilişkin dikkat edilmesi gereken hususlara da yer verilen düzenlemeyle 'ahır nöbetçi onbaşılığı' kaldırıldı.

Tabur ve tabur seviyesindeki birliklerde nöbetçi subaylarının görevlerinin detaylandırıldığı yönetmelikte, kıtalarda tutulacak nöbetlerin esaslarına da yer verildi.

NÖBETÇİNİN GÖREVLERİ

Eski yönetmelikte yer alan nöbetçilere yönelik, 'oturmaz, bir yana dayanmaz, uyumaz, yemez, sigara içmez, kıyafetini bozmaz, palaskasını çıkarmaz, silahını elinden bırakmaz, nöbet yerini terk etmez' ifadeleri kaldırılarak, nöbet yerindeki hareket tarzlarına ilişkin hususların kışla/birlik komutanınca talimatla belirlenmesi benimsendi.

Yönetmelikte, ayrıca 'Nöbetçi sorumluluk bölgesini sürekli gözetler, dinler ve bir olay vukuunda nöbetçi heyetini ve hazır kıtayı mevcut muhabere iletişim vasıtalarıyla derhal bilgilendirir' ifadesi de yer aldı.

Haberler

Kaynak: http://www.haberler.com/tsk-da-nobet-...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın