Aşama Aşama Yazdık! İlk Defa Uçağa Bineceklere Tavsiyeler

-

Uçak günümüzde en sık kullanılan seyahat araçlarından biri. İnsanların seyahat opsiyonlarından biri haline gelen uçak seyahati, otobüs ya da arabadan farklı, uzun bir prosedürü var. Bu prosedür aslında çok karmaşık değil ancak ilk seferde kafa karışıklıkları ve aksilikler yaşanabiliyor. Bunun için ilk kez uçağa bineceklere özel, aşama aşama hava alanındaki süreci anlattık. İlk kez uçağa binecekler, korkanlar ve uçağa biniş aşamaları nedir merak edenler, buyurun içeriğe.

Bu durumda çoğu insanın yüzleştiği bir problemle başlayalım: Korku! Uçağa binmek ilk seferde gerici ve korkutucu olabilir ancak bu korkuyla yüzleşmek sizin elinizde!

Her şeye başlamadan önce önemli olan bu gerginliği atabilmek. Kendinizi suçlamayın, bu herkesin yaşayabileceği bir problem. Ancak bir kere bindikten sonra bile bu problemin tamamen ortadan kalktığını göreceksiniz. 

Kendinizi rahatlatarak başlayın, belirli bir ölçüde gerginlik normal fakat panikleme durumunu atlatmalısınız. Bir tecrübeyi ilk kez edineceğinizi düşünün, hayatınızda bir basamak ilerlediğinizi. Bu kadar büyük bir olay değil ancak motive olmanızda yardımcı olur. Öte yandan uçaklar oldukça güvenli vasıtalar. Araba ya da otobüs seyahati neyse uçak da sizin için o olmalı.

Hava alanına mutlaka erkenden gidin. Nasıl ulaşacağınızı önceden planlayın.

Hava alanları genelde şehir merkezlerinden uzaktaki bir lokasyonda yer alırlar. Hava alanına en az 1 saat erken gitmeniz gerektiğini göz önünde bulundurun. Ulaşımı nasıl sağlayacağınızı bir gün önceden planlayın. Şehrinizde hava alanına ulaşım sağlayan şirketler varsa (Belko gibi) saatlerini ve rotalarını öğrenin.

Bilet ve varsa gerekli evraklarınızı hazırlayın!

Zamanı her ne kadar iyi ayarlasanız da seyahatiniz için önemli olan evrakları unutmanız, büyük ihtimalle uçağı kaçırmanızla sonuçlanacaktır. Bu sebeple bu belgeleri bir gün önceden eksiksiz hazırlamalısınız.

Burada biraz online check-in konusunu açmakta yarar var. Nedir ve nasıl yapılır?

Check-in işlemi hava alanında bagaj verme ve bilet kontrol işleminden geçme olayıdır. Artık online hale gelmiş bu işlem, bu prosedürü hızlandırır. İlgili hava yolu şirketinin İnternet sitesinden bilet bilgileriniz ile online check-in yapabilirsiniz. Genellikle kalkış saatinden 1 saat öncesine kadar yapabilirsiniz.

Hava alanı girişinde ilk güvenlik kontrolünden geçeceksiniz. Burada uçuş firmasının gişesini bulup asıl check-in işlemini yapmanız gerekmekte.

Eğer online check-in yaptırmadıysanız ve bu durumda eğer geç kaldıysanız belirtmekte fayda var, sıra beklemeden öne alınıyorsunuz. Check-in ve bagaj teslim işlemini burada gerçekleştiriyorsunuz.

Bagaj kontrolü çok önemli, yanınıza almamanız gerekenleri bilin! Ayrıca değerli eşyalarınızı el bagajı olarak yanınıza alın, diğerlerini check-in sırasında bagaja vereceksiniz.

Valiziniz x-ray cihazından geçerken laptop, fotoğraf makinesi gibi teknolojik cihazları çıkarmanız gerekecek. Bu cihazları ayrı bir çantaya ya da valizin bölmelerinden birine yerleştirmenizi tavsiye ederiz. En azından en üste koyun ki aramakla uğraşmayın.

Eğer bagajınızı vermediyseniz veya vermeyi unuttuysanız paniğe gerek yok. Uçağa girişte görevliler tarafından gerekli görülürse "bagaj altı" olarak tabir edilen şekilde bagajınız uçağın altına yerleştirilir.

Peki evcil hayvanımızla seyahat etmek istiyorsak?

Evcil hayvan taşıma işlemi belirli bir ücrete tabi ve bazı prosedürleri var. İlgili hava yolu şirketi bu prosedürleri ve kotalarını İnternet sitelerinde paylaşıyor. Kabinde evcil hayvanlara karşı alerjisi olan birisi yoksa bu hayvanlar kabinde taşınabiliyor. Aksi taktirde evcil hayvanınız kargo bölümünde seyahat ediyor. Uçuştan birkaç gün önce bu durumu bildirirseniz yer problemi yaşamazsınız.

İkinci bir kontrolden geçeceksiniz ve bekleme salonuna gideceksiniz. Hangi kapıdan bineceğinizin bilgisi bilette yer alıyor. Bulamazsanız ekranlardan kapılara bakabilir ya da görevlilere danışabilirsiniz.

Buradan sonra geriye beklemek kalıyor. Biraz sıkıcı bir aşama olarak düşünülebilir, etrafı izleyerek ya da bir şeyler okuyarak zamanınızı geçirebilirsiniz.

Uçakta seyahat edecek özellikle yaşlı yolcuların ve hasta yolcuların, seyahatten önce doktorlarına danışmalarında fayda var.

İrtifa değişikliği, bünyeyi olumsuz yönde etkileyebilir. Ciddi bir kalp hastalığı, solunum problemleri veya metabolik bozuklukları olan insanlarda uçak yolculukları olumsuz etkiler yaşatabilir. Bu yüzden seyahatten önce doktora danışarak gerekli tedbirleri almakta fayda var.

Ve sonunda uçağa bindik efendim, doğru koltuğu bulup oturun, kalkışa hazırlanırken hostesin direktiflerini dinlemeyi unutmayın.

İyi yolculuklar!

Peki sizin ilk defa uçacaklara tavsiyeleriniz neler? Yorumlara buyurun.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mardukgames

Kalkış ve inişlerde panik yapıyorum, havadayken sorun yok istediği kadar sallansın. Binecek arkadaşlar rahatlamanın yollarını bulsunlar, binmeden önce kafanızdaki herşeyi boşaltın, bu bir masaj olabilir, sakinleştirici hap olabilir veya sizi ne sakinleştiriyorsa... Ayrıca şunu da bilin ki bir uçağın kaza yapma ihtimali 10 milyonda birdir ancak bir kara taşıtına bindiğinizde kaza yapma olasılığınız %10. Bu şekilde de düşüncelerinizi değiştirebilirsiniz. Ve uçuştan keyif almaya bakın yukarıda herşey çok daha güzel :)

lol-hiphop

ne zaman binsem tırmanışta ve inişe geçişte ruhumu teslim ediyorum. Bi keresinde uçuş sırasında uyuya kalmış ve rüyamda uçağın düşeceğini görmüşüm ve o esnada türbülansla uyanmıştım. varın yaşadığım paniği siz düşünün.

paco-hernandez

belki 100 defa bindim, ilk uçuşumda ABD'ye gittim, yine korkuyom yine korkuyom amk türbülansı yüzünden! türbülansın zararlı olmadığını biliyorum, ama özellikle kalkış ve inişlerdeki türbülans hayatımı sikiyor!..

z.kaanbdk

ben bunca zaman boşuna korkmuşum ya :) çok keyifli hele inerken ki sarsıntı beni benden alıyor

emsalden-misal-olmaz.

asıl check-in diye bir şey yok :) online check-in yapan birisi sadece yanına alacağı çanta dışında bir eşyası varsa havaalanında check-in sırasına girmelidir yoksa bu sıraya girmesine gerek yok, git uçağa bin.

Gizli Kullanıcı

yıllarca atatürk havalimanının dibinde oturup hiç uçak seyahati yapmamak da bana has bişey sanırım. eşim yurtdışı yurtiçi defalarca kullandı ben hala otobüs

corpse-bride

izmirde yaşayıp denizi hiç görmeyenler var :)

Görüş Bildir