Artık Düğünlerin İlk Dans Şarkısı Bu: Büyüleyen Şarkı "Bağdat" ve Yaratıcısı Ayla Çelik

-

Herkesin dilinde bir "Bağdat" şarkısı aldı başını gidiyor. İlk olarak Beyaz Show'da dinlediğimiz bu şarkı, şimdiden çoğu kişinin gönlünü fethetmeyi başardı bile. Hiç kuşkusuz artık düğünlerin ilk dans şarkısı olmaya aday olan bu şarkının hikayesini ve Ayla Çelik'i gelin hep birlikte tanıyalım.

Bir gece "Bağdat" diye bir şarkı dinledik ve ertesi gün herkes bu düeti konuşuyordu.

Beyaz Show, o gün yine her zamanki eğlencesi ve sohbeti ile devam ediyordu. Beyazıt Öztürk'ün Ayla Çelik ile düete başladığı andan itibaren herkes ekrandaki bu ikiliye kitlenip kalmıştı. Şarkı, dinleyen herkesi bir anda etkisi altına almıştı bile...

Peki "Bağdat"ı bizlere kazandıran Ayla Çelik kim? Aslında o kadar da yabancı birisi değil.

Ayla Çelik, 1989 İstanbul doğumlu bir besteci ve söz yazarı. Bugüne kadar dilimize dolaşan birçok şarkıda imzası var. Bu arada kendisinin İstanbul Teknik Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı'ndan mezun olduğunu da hemen ekleyelim.

"O Türkan yok mu o Türkan" ve şimdilerde "Yansın geceler, sabahı da söndürelim" sözlerinin sahibi de ta kendisi!

Ayla Çelik'in bugüne kadar yazdığı pek çok şarkı sözü ve pek çok bestesi var. Çalıştığı sanatçılardan birkaç tanesini saymak gerekirse İbrahim Tatlıses, Sibel Can, Ebru Gündeş, Gökhan Tepe, Berkay, İrem Derici ve Demet Akalın gibi isimlerden bahsedebiliriz. Hatta Demet Akalın'ın "Türkan"ı ve İrem Derici'nin "Dantel"i de onun besteleri.

2010 yılında ilk albümü olan "Aylavanta"dan pek kimselerin haberi yok ama şu an "Bağdat"ı bilen binlerce insan var.

Çelik'in İlk albümü olan Aylavanta 2010 yılında çıkmış. Albüm pek geniş kitlelere ulaşamasa da bu onun canını hiç sıkmamış. Bu arada bir sürü beste yapmış, söz yazmış ve yeni albümü için sıkı bir çalışmaya girmiş. Çok da güzel olmuş gördüğünüz gibi.

Yeni albüm "Ben" ile söz yazarlığından şarkıcılığa geçiş ve sokakta herkesin "Aaa bu o şarkıyı söylene kadın değil mi?" demeye başlaması

Bağdat şarkısını sadece iki günde yazdığını söyleyen Ayla Çelik, şarkıya en başından beri çok güvendiğini de söylüyor. Bu kadar tutması onun için sürpriz olmamış, çünkü şarkı muazzam bir emeğin ürünü.

Beyaz'ın muhteşem önerisi ile şarkı bambaşka bir boyuta ulaşmış.

Aynı zamanda yakın arkadaş olan Beyazıt Öztürk ve Ayla Çelik ikilisi, şimdi bir düetin iki kahramanı. Hatta şöyle söyleyelim, Türkan şarkısını önce Beyaz söyleyecekmiş ama daha sonra albüm projesinden vazgeçmiş. Bağdat bittiğinde Ayla Çelik şarkıyı dinlemesi için Beyaz'a göndermiş ve Beyaz "Şarkı bana bir şey yaptı, ben de bu şarkının içinde olmak istiyorum" demiş. Böylece bu muhteşem düet ortaya çıkmış.

Bir anda efsane olan şarkının klibi de sevenleri ile nihayet buluştu!

Haydarpaşa Garı'nda çekilen klip birkaç gün önce televizyonlarda yayınlandı. Tabii ki ilk olarak Beyaz Show'da... :)

Düğünlerde ilk dans şarkısı olacak kadar romantik olan bu şarkı yakında pek çok kere karşımıza çıkacak. Şarkıyı sevenleri ise hemen şöyle alalım:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
depresifsirine

herkes beğenmek zorunda değil.Bazı arkadaşlarım belki benim fikrime kızacak ama ben beğenmedim yahu..Kişisel yani.

mehmed-delen

Bağdat mı kaldı arkadaş ?

kalemine

bu şarkıyı dinlediğimde kafamda ki tek şey "Şirinin başı kel mi" oluyor :)

katilicee

türkan'ı gökhan tepe yazmıştı??

bangtan-girl

Tartışmasız Türkçe en güzel şarkı ( yabancı dinlerimde hep dşösdjclfd)

Başlıklar

Beyazıt ÖztürkDemet AkalınEbru Gündeşİrem DericiİstanbulShow tv
Görüş Bildir