Arkeologlar Yaptıkları Kazı Çalışmasında Bir Dönem "Ölümsüzlük İksiri" Olduğu Düşünülen Sıvıyı Buldular!

261PAYLAŞIM

Çinli arkeologlar, yaklaşık 2000 yaşında olduğu tahmin edilen ve içinde sarımsı bir sıvı bulunan bronz çömlek buldular. İlk başta çömleğin içinde bulunan sıvının şarap olduğu düşünüldü. Fakat sonrasında bu sıvının antik çağlarda hazırlanan ''ölümsüzlük iksiri'' olduğu ortaya çıktı. Detayları Gizmodo'dan sizler için derledik.

Kaynak: https://gizmodo.com/elixir-of-immortalit...

Bronz çömlek, geçtiğimiz Ekim ayında Çin'in Henan eyaletindeki soylu bir ailenin mezarının incelenmesi sırasında bulundu.

Luoyang kentindeki 210 metrekarelik alan Batı Han Hanedanlığı'na (M.Ö. 202 - M.S. 8) aittir. Kazıda çömleğin yanında bronz ve yeşim taşından yapılmış malzemeler, ördek şeklinde bir lamba ve kilden yapılmış kaplar bulundu. Bulunan kalıntılar o kadar yıl boyunca oldukça iyi korunmuştu.

İlginç biçimde çömleğin içinde güçlü bir alkol benzeri koku salan 3.5 litre sarımsı sıvı vardı.

Arkeologlar ilk başta bu sıvının bir tür şarap olduğunu düşündüler. Çünkü o döneme uzanan başka kalıntılarla tutarlı bir sonuçtu. Xinhua'nın raporlarına göre o zamanlar pirinç ve sorgum tahıllarından yapılan şaraplar, kurban törenlerinde kullanılıyordu. Ancak Xinhua'nın bu keşfe ilişkin bir güncellemede belirttiği gibi yapılan laboratuvar testleri sonucu bu sıvının şarap olmadığı ortaya çıktı.

Sıvının içeriğinde potasyum nitrat ve alunit vardı. Bunlar, eski Taocu metinlerde belgelenmiş bir yaşam zenginleştirici iksirin bileşenleriydi.

Luoyang Kültürel Kalıntılar ve Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Shi Jiazhen, Xinhua'ya verdiği demeçte: ''Efsanevi ölümsüzlük iksiri Çin'de bulundu. Sıvı, eski Çin düşüncelerinin incelenmesinin sağlanması, ölümsüzlüğün bulunması ve Çin uygarlığının gelişimini tamamlaması için önemli değere sahiptir.'' şeklinde açıklamalarda bulundu.

Tabii ki potasyum nitrat ile alunitin birleşiminin amaçlandığı gibi çalıştığı şüphelidir.

Bu kombinasyon; eski et işleme yöntemlerinde, gübrelerde, havai fişeklerde, turşu kurma ve kabartma tozu üretmede kullanılan şap yapımında kullanılır. Alunit oldukça iyi huyludur. Fakat yüksek dozda alınan potasyum nitrat, göz ve cilt tahrişinden böbrek yetmezliğine, anemiye ve hatta ölüme kadar birçok şeye sebep olabilir.

Bu içeceğin tüketilmesi amaçlanıp mı oraya konulduğu ya da sadece sıradan bir mezar süsü mü olduğu hala belli değil!

Bu karışımın gerçekten ölümsüzlüğü sağlayıp sağlamayacağını kesin olarak öğrenmenin tek yolu bir insan üzerinde test etmektir. Gönüllü olmak isteyen var mı?

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
semasamur

Bence bu dünya ölümsüz yaşamak için pek güzel bir yer değil

Görüş Bildir