Araştırma: Seçmen Siyasetteki Ilımlı Havanın Devamını İstiyor

 > -

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilk kamuoyu eğilim araştırmasını yapan Andy-Ar şirketinin anketinde katılanların darbe girişiminden Gülen'i sorumlu tuttuğu anlaşılıyor.  Andy-Ar Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar 'Türkiye, Fethullah Gülen karşısında birleşti, siyasette ılımlı bir tablo oluştu. Seçmen bu havanın siyasetin geneline de yansımasını istiyor' diyor.

Fotoğraf: AP/Emilio Morenatti

Araştırmaya göre yüzde 64,4 darbe girişiminin arkasında Gülen olduğu görüşünde

Andy-Ar'ın 19 Temmuz'da toplam 1,496 kişiyle görüşerek yaptığı araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 64,4'ü darbe girişiminin arkasında Fethullah Gülen olduğu görüşünde. 

Hükümet, sorumlu tuttuğu Gülen'in ABD tarafından iade edilmesini istiyor. Andy-Ar'ın araştırmasına göre, kamuoyunda bu konuda hükümete destek yüzde 80'in üzerinde. Yine katılımcıların ağırlıklı bir bölümü Gülen'in tutuklanmasından yana.

'Partiler üstü bir algı oluştu'

Andy-Ar Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar

BBC Türkçe Enis Şenerdem'in sorularını yanıtlayan Faruk Acar, kamuoyunda partiler üstü bir algının oluştuğunu, Meclis'te grubu bulunan tüm partilerin seçmenlerinin 'ülkeye sahip çıkma' vurgusunu benimsediğini ifade ediyor:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe girişimi gecesindeki sokağa davetinden sonra sokağa kimlerin çıktığını sorduğumuzda yüzde 65'lik kesim sokağa çıktığını paylaşıyor. CHP seçmeninin yüzde 35-40'ı da 'Sokağa çıktım' dedi. HDP'nin güçlü olduğu yerlerde de sokaklara çıkıldığını görüyoruz."

Katılımcıların yüzde 84'ü Erdoğan'ın o geceki açıklamasını izlemiş

Andy-Ar araştırmasında Erdoğan'ın darbe gecesi CNN Türk'e Facetime üzerinden yaptığı bağlantının ve oradaki söylemin de kamuoyunda karşılık bulduğu ifade ediliyor.

Beştepe'de Tarihi Zirve: Erdoğan 3 Parti Lideri ile Görüştü - onedio.com
Beştepe'de Tarihi Zirve: Erdoğan 3 Parti Lideri ile Görüştü - onedio.com

"Erdoğan'ın ilk açıklaması ve sonraki açıklamalarını düşündüğünüzde bir birlik bütünlük vurgusu yapılabildi mi?" sorusuna 'Evet' yanıtını verenlerin oranı yüzde 80'de.

Faruk Acar siyasette Erdoğan'ın öncülüğünde ılımlı bir havanın oluştuğunu ifade ediyor ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin dün ilk kez Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na giderek Erdoğan ile görüştüklerini hatırlatıyor.

'Erdoğan Muhalefet Liderlerine Açtığı Davaları Geri Çekiyor' - onedio.com
'Erdoğan Muhalefet Liderlerine Açtığı Davaları Geri Çekiyor' - onedio.com

Şöyle devam ediyor Acar:

"Hiçbir konuda uzlaşı yokken burada bir uzlaşı oluştu. Partiler arasında birlikteliğin oluşması seçmende bu olayın  bir fırsata dönüştürülebileceği umudunu ortaya çıkardı… Bu birlikteliğin dışına çıkarak pozisyon alanların seçmen tarafından cezalandırılacağını söyleyebilirim."

Siyasette ılımlı bir tablo oluştuğunu düşünüyor musunuz?

Evet
Hayır
Bu ılımlı tablonun geçici olduğunu düşünüyorum

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

Başlıklar

15 TemmuzAmerika Birleşik DevletleriCumhuriyet Halk PartisiDarbeFethullah GülenHalkların Demokratik PartisiKemal KılıçdaroğluMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir