Araştırma: 'Çalışanlar Pandemiden Sonra da Evde Kalmak, Üst Kademe Yöneticiler İş Yerine Dönmek İstiyor'

 > 
3PAYLAŞIM

Sabancı Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi tarafından ortak yapılan bir araştırma, koronavirüs salgını döneminde evden çalışmaya başlayan kişilerin büyük bölümünün, salgından sonra da evden çalışmaya devam etmek istediğini ortaya koydu. 

'Çocuk yoksa çalışanlar daha rahat'

Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Mahmut Bayazıt ile İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Doç. Dr. İlknur Özalp Türetgen tarafından gerçekleştirilen ‘COVID-19 Gölgesinde Evden Çalışma ve İş-Yaşam Dengesi’ araştırmasına göre, ilk defa koronavirüs pandemisinde evden çalışmasına rağmen, birçok kişi pandemi sornasında da evden çalışma modeline sıcak bakıyor. Araştırmaya göre iş yerine geri dönmek isteyenlerin büyük çoğunluğunu üst kademe yöneticiler, kıdemli çalışanlar ve erkekler oluşturuyor.

Hürriyet'ten Emre Eser'in haberine göre, insanların salgınla birlikte ani bir şekilde evden çalışma sistemine geçtiğini belirten Doç. Dr. Mahmut Bayazıt şunları söyledi:

“Çalışanlar bu süreçte ev ve iş arasında kısılıp kaldı. Araştırmada gördüğümüz en net sonuçlardan biri kadınların bu süreçte erkeklerden çok daha fazla zorlandığı oldu. Özellikle evde eğlendirilmesi gereken bir çocuk varsa işler çok zorlaşıyor. Çocuk yoksa çalışanlar daha rahat”

'Karantina döneminde iş bulanlar ofise gelmek istiyor'

Çalışanların en büyük sıkıntıyı sokağa çıkma yasaklarının olduğu dönemlerde yaşadığını söyleyen Bayazıt, “Bu dönemde psikolojik ve fiziksel zorluklar daha fazla. Ancak 1 Haziran tarihinden itibaren normalleşme ile birlikte evden çalışanlarda bir rahatlama gözlemliyoruz” dedi. Özellikle karantina döneminde işe başlayanların kurumsal kültürü ve sosyalleşme ortamını bulamadığını aktaran Bayazıt, “Karantina ile birlikte iş dünyasına adım atanlar ofislere gelmek istiyor” şeklinde konuştu.

Araştırmada öne çıkan diğer sonuçlar şöyle:

  • Evli olanlar olmayanlara kıyasla ev işleri için daha fazla süre harcarken; kendilerine daha az zaman ayırabiliyor.

  • Çocuk sahibi olanlar, olmayanlara kıyasla egzersiz yapma, işten uzak hoş vakit geçirme gibi kendileri için koruyucu ve dinlendirici davranışları daha az sergileyebiliyor. Ayrıca iş ve aile alanları arasında daha fazla çatışma yaşamaktalar.

  • Kalabalık ailelerdeki bireylere kıyasla, evde yalnızca 1 kişi ile birlikte yaşayanlar eve daha az, kendilerine daha fazla zaman ayırmakta ve ailevi rolleri iş sorumluluklarını daha az engellemekte.

  • Pandemi döneminde evden çalışmaya başlayanların, daha önce deneyimi olanlara kıyasla teknolojik zorlukları (teknostres) daha fazla yaşadığı görülmekte.

'Kadınlar erkeklere göre daha fazla fiziksel zorlanma yaşadı'

8 hafta boyunca gerçekleşirken çalışmanın diğer sonuçları ise şu şekilde:

  • Kadınlar bu dönemde erkeklere göre daha fazla fiziksel zorlanma yaşadı.

  • Bekarlar evli olanlara kıyasla fiziksel ve psikolojik olarak daha fazla zorlandı.

  • Kıdem süresi arttıkça psikolojik zorlanmanın marjinal düzeyde azaldı.

  • Gelir düzeyi arttıkça daha az fiziksel zorlanma yaşadıkları görülüyor.

  • Evden çalışılan gün sayısı arttıkça psikolojik zorlanma da yükseliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir