Görüş Bildir
Haberler
Aralarında Chomsky ve Butler da Var: 3317 Akademisyenden AKP'ye ve Bulu'ya Boğaziçi Çağrısı

Aralarında Chomsky ve Butler da Var: 3317 Akademisyenden AKP'ye ve Bulu'ya Boğaziçi Çağrısı

Ulaş
04.02.2021 - 17:10

Aralarında Judith Butler, Noam Chomsky gibi isimlerin de bulunduğu 3 bini aşkın akademisyen ve düşünür, polis şiddetini kınayıp üniversite özerkliğini savundu. İmzacılar Bulu'ya istifa çağrısı da yaptı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fotoğraf: Bülent Kılıç / AFP

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne eski AKP milletvekili adayı Melih Bulu'yu ataması ardından başlayan sürece dünya çapından tepkiler sürüyor.

Bianet'te yer alan habere göre, aralarında Eleştirel Teori Profesörü olan feminist düşünür Judith Butler, Profesör ve düşünür Noam Chomsky'nin de bulunduğu dünya çapında 3317 akademisyen, yazar ve düşünür Boğaziçi öğrencileriyle dayanışma metni yayınladı.

3317 isim, AKP hükümetini akademik özgürlüğe ve üniversite özerkliğine saygı göstermeye, 'Rektör' Bulu'yu da istifa etmeye çağırdı.

3317 isim, AKP hükümetini akademik özgürlüğe ve üniversite özerkliğine saygı göstermeye, 'Rektör' Bulu'yu da istifa etmeye çağırdı.

İçlerinde metne kurumsal olarak imza atanların da olduğu imzacılar ayrıca tutuklu öğrencilerin acilen serbest bırakılmasını talep etti.

Dayanışma metninin tamamı ise şu şekilde 👇

Dayanışma metninin tamamı ise şu şekilde 👇

'Türkiye'deki AKP hükümeti, bireylerin hak ve özgürlüklerinin yanı sıra üniversitelerin ve sivil kuruluşların özerklik ilkesinin altını oymaya devam ediyor.

Son olarak, Türk polisi, AKP'nin İstanbul Boğaziçi Üniversitesi üzerinde siyasi kontrol kurma girişimini barışçıl bir şekilde protesto eden düzinelerce öğrenciye saldırdı ve gözaltına aldı.

1 Ocak 2021'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iktidar partisinin sadık üyelerinden ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Profesör Melih Bulu'yu atamak için 2016'da (KHK 676) çıkarılan olağanüstü hal kararnamesini kullandı.

Bulu, üniversite yönetiminin yerleşik kural ve uygulamalarına istinaden, aslında Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi değil. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi'ni kontrolü altına alma girişimi, fakülte ve öğrenci protestolarının yaygınlaşmasına neden oldu. Hükümetin tepkisi ise acımasız oldu.

Erdoğan, özellikle LGBTİ+ öğrencileri vurgulayarak, öğrencileri 'terörist' olarak nitelendirdi.

Polis, silahlarla ev baskınları düzenledi, öğrencileri gözaltına aldı, protestocuları soyarak aradı ve işkence yaptı. 

Aşağıda imzası bulunan bizler, bu eylemleri kınıyor, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleriyle dayanışma içinde olduğumuzu duyuruyoruz. 

Profesör Bulu'yu pozisyonunu reddetmeye, Türk hükümetine halen tutuklu bulunan öğrencileri serbest bırakmaya, tüm suçlamaları geri çekmeye ve akademik özgürlük ile üniversite özerkliğine saygı göstermeye çalışıyoruz.'

İmzacıların tam listesine buradan ulaşabilirsiniz...

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
122
49
6
5
5
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?