Apple Yine Masaya Vurdu! Karşınızda Yepyeni iOS 12 ve Elmaseverleri Sevindirecek Bir Dolu Müjde

-

Belki beklenen, heyecan yaratacak ürünler tanıtılmadı ama Apple'ın WWDC kapsamında dün gerçekleştirilen lansmanı kullanıcılar için büyük yenilikler getirdi.

Apple Worldwide Developers Conference 2018'de, iOS 12'yi tanıdık.

Tanıtımı bir sürpriz olmasa da iOS 12, yeni özellikleriyle bu heyecan açığını kapattı. Anlık sağlık göstergesiyle ekran bağımlılığını en aza indirebilecek ayarları artık tanımlamak ve gerekli uyarıları almak mümkün olacak.

Rahatsız Etme modu da değişti. Artık yatış saatimizi belirleyip belirli bir süre öncesinde bildirimlerden azade olma şansını kullanabileceğiz.

Ayrıca uygulamalara günlük olarak ayırmayı planladığınız zamanı belirlediğinizde bunlara ilişkin uyarılar da hedeflerinizi gerçekleştirmeye yardımcı olacak.

Uzun zamandır bekleniyordu: FaceTime'da 32 kişiye kadar çoklu görüşme yapılabilecek.

Görüşmelerden bahsetmişken, iOS 12 ile gelen yeni emojilerle cihazlar daha da renklenecek. Fotoğraflar uygulamasına gelen küçük çaplı güncellemeler de var fakat çoğu aslında Google'ın yıllardır sunduğu hizmetler olduğu için bir heyecan yarattığını söylemek zor.

Yeni iOS sürümünde Siri de güncellendi.

Siri'yi daha da akıllı hale getirecek Shortcut uygulaması da yakında tanışacağımız yeniliklerden. Uygulamada farklı klasörler oluşturarak Siri’nin daha iyi önerilerde bulunmasını sağlamak mümkün olacak.

Daha da iyisi, sesli planlamalar yaparak her sabah aldığınız kahvenizi Siri yerinize sipariş verebilecek.

Sadece iOS değil, macOS'ta da yenilikler var. Karşınızda, Mojave!

Yeni macOS'ta Karanlık Mod kullanıma sunulacak ve entegre olduğu uygulamaların tümünde görsel değişiklikler olacak. Merak edilen bir diğer soru macOS ile iOS'in birleşip birleşmemesiydi, yanıt olumsuz oldu ancak bazı kod güncellemeleriyle iOS için yazılmış uygulamalar MacOS'te de yürütülebilecek. 

Buna ek olarak macOS ve iOS arasında tarayıcı davranışları ve dosya aktarımında da iyileştirmeler yapıldığını belirtmek gerek.

Facebook skandalının ardından artık Safari'de gerek Facebook gerek diğer siteler tarafından istenen takip izinlerinde katı bir süzgeç kullanılacak.

PDF dokümanlarını hızlıca imzalayabilmeyi ya da üzerinde düzenlemeleri daha çabuk gerçekleştirmeyi sağlayacak yeni özellikler Mojave'de bizleri bekliyor olacak. Ayrıca mobil telefonumuzdaki uygulamaları da bilgisayar üzerinden yönetebileceğimiz kullanışlı bir arayüz tanıtıldı.

WWDC 2018'de watchOS 5'in tanıtımı da gerçekleşti.

Farklı Apple Watch kullanıcıları arasında mücadeleler başlatabilmek ya da egzersizleri takip ederken daha iyi ölçümler yapabilmek mümkün olacak. İlginç bir özellik olarak, tanımladığımız kişi ya da kişiler bize Apple Watch üzerinden istedikleri zaman sesli not bırakabilecek.

Apple TV de yeniliklerden nasibini aldı.

Hem Dolby Atmos ses güncellemesi hem de uluslararası uzay istasyonundan gelen görüntüleri izleyebilme gibi özellikleriyle Apple TV, rekabette yerini sağlamlaştıracak gibi görünüyor.

WWDC 2018, dünya çapında katılımcılarla ve yazılımcılarla 8 Haziran'a dek devam edecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aondur

bi bok yok yine...

so-far-so-good

BU NASIL BİR İÇERİK BAŞLIĞI, EDİTÖR KAHVEDE OKEY ARKADAŞLARINLA MI KONUŞUYORSUN?

kerem-kasigur

işallah 6s üzerine gelir, güncelleme yapmak zorunda kalmayız

serkan-sucu1

5S ve üstü diye duydum.

kerem-kasigur

tüh be. kötü haber

bcb54

5s ve üzeri de 6s e bence 2 sene daha rahat güncelleme gelir belki 3 sene.

tbn57

uzun zamandır 32 kişi ile aynı anda face time da görüşmek yapmak istiyordum, çok iyi oldu, iphone için hiç problem kalmadı, artık gözüm kapalı ölebilirim.

ordekkac

iPhone istiyorum :(

Görüş Bildir