Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Antoine Bruy'nin Objektifinden Medeniyeti Terk Edip Doğaya Dönen Avrupalıların Hikayeleri

 > 
6.5bPAYLAŞIM

2010'da Fransız fotoğrafçı Antoine Bruy otostop çekerek rotasız bir Avrupa yolculuğuna doğru yola çıktı. Gezileri sırasında, şehir hayatını tamamen terk etmiş, izole bölgelerde yaşayan insanlarla tanıştı.

Bunu onu etkilemiş olacak ki, gözden uzakta yaşayan insanları fotoğraflamak istedi. Yolda, kırsallarda, izole bölgelerde ve tarlalarda geçen 3 yıl sonunda, "Scrublands" adını verdiği, şehirden uzak yaşam tarzının yansıtıldığı bir proje hazırlamıştı. Her yaşam tarzı birbirinden farklı olsa da, bu insanların kaçtığı tek bir şey vardı, o da şehirlerdeki karmaşa ve yarış. Doğayla uyum içerisinde yaşama isteği ağır basmıştı.

Bruy'in Scrublands projesinden bir kaç fotoğrafı sizinle paylaştık. Daha fazlası için web sitesi olan http://www.antoinebruy.com'a göz atabilirsiniz.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/antoine-b...

Geçtiğimiz 30 yıl içerisinde, sayısız Avrupalı şehirlerden parsel parsel ayrılmış seyrek nüfuslu alanlara taşınmaya başladılar. İspanya'daki Sierra de Cazorla dağları, Fransız Pyrenees dağları ve İsviçre'nin bazı bölgeleri gibi yerler doğayla uyum açısından onlar için çok idealdi. Bruy gönüllü olarak WWOOF'ta tarlalarda çalışırken bir çok insanla tanışıp, sohbet etme, yaşam tarzlarını tanıma imkanı buldu.

Fransız Pyreenes Dağları'ndaki bu mülk, ailesiyle 25 yıl önce buraya taşınan Alman bir adama ait. O zamandan itibaren evi tamamen kendine yeterli, uygun bir hale getirmiş. Elektrikli aletler yok, sadece güneş enerjisiyle çalışan sistem ve ufak ışıklar var.

Ailesi terketmiş olsa da, Alman adam burada yaşamaya ve diğer insanlarla çalışmaya, gezginlere misafirperverlik etmeye devam ediyor.

Bu çocuk Fransız Pyrenees Dağları'nda babasıyla birlikte bitişik evlerde yaşıyor ve yine benzer şekilde elektrikten uzak bir yaşam sürüyorlar.

Bu Pyrenees Dağları'ndaki bir diğer mülklerden. Fotoğrafta küçük gözükse de, konuk evi yaklaşık 9,5 metre uzunluğunda. Gezginler, yaz aylarını burada geçirmeye gönüllü oluyorlar genelde.

Bu adam, evinde 2 yıldır mutlu mesut bir yaşam sürüyor.

Bu da bir diğer evin içten görünüşü. Fotoğrafçımız Bruy burada 3 ay kadar konaklamış.

Bu adam ve karısı, Güney Fransa'da Ardèche bölgesinde keçi besliyorlar ve mutlu bir yaşamları var. Bu fotoğrafta köpeği tarafından ısırılan keçisine pansuman yapıyor.

Göçebe bir çoban olan bu Alman asıllı adam, Almanya, Avusturya ve İsviçre arasında çiftlikten çiftliğe geçip, inek ve kuzulara çobanlık yaparak insanlara yardım ediyor.

Bu mülkün sahibi olan İngiliz asıllı kadın, 20 yıl önce bisiklet sürerken arabanın ona çarpması sonucu ölmüş. Yaşarken, hesabındaki parayla İspanya'da bu mülkü almış ve "Evde-Kendin-Yap" aletleri tasarlamaya başlamış. Bu tuvalet gibi.

Burada 3 aile kalıyor, beraber çalışıyorlar, meyve ve sebze bahçelerinin bakımını beraber üstleniyorlar. Arazi aslında günlerinin yarısını web siteleri yaparak diğer yarısını doğayla geçirerek harcayan bir web tasarımcıya ait.

Alman asıllı bu kadın 20 yıl önce kocasıyla birlikte şehir hayatından kaçmak için İsviçre'ye gelmiş. Şu an tamamen kendilerine yeterli bir hayat tarzları var. Kendi yemekleri için ekip-biçiyorlar, ve bundan çok keyif alıyorlar. İşin ilginci, kadın İsviçre'ye taşınmadan önce Edebiyat ve Felsefe Profesörlüğü yapıyormuş.

Kocası ise şehir hayatını terk etmeden önce mühendismiş. İnsanların çoğu, Bruy'e şehri terk etmek istediklerini ve buna gerçekten "ihtiyaçları" olduğunu söylemiş. Bury açıklamasında "Çoğu insan bana şehir hayatının anlamının olmadığını söyledi. Fiziksel olarak şehir hayatını kaldıramayıp kaçanlar da var tabii." diyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
onursade

Ağaçtan doğru düzgün bir kulübe. Küçük bir ahır Etrafı çevrili ekilebilir alan. Ekseriyetle küçük baş hayvan. El işi tezgahı. Ulaşım için at yada eşek. Bunlar oraya çok dandini gitmişler.

fulya.yaman.58

doğada yaşamak evini bok götürmek mi? o ne her yer çöp gibi

sizofrenerfozis

sana öyle geliyor. Köy gibisi yok. Çocukluğunu köyde geçirmemiş insanın her şeyi eksiktir :P

devrimci-genc

doğaya kaçmak yerine yaşadığı şehirleri doğaya yaklaştırmaya çalışsalar, daha mantıklı olurdu bence...

supertramp00

karadeniz en uygunu sarp kayalıklarda medeniyetden uzak yaşuruk ellam

velihamza

DOĞADAKİ İNSAN TRTHABER de izliyorum bende ondan gaza gelip dağ evi ypıp kaçasım var al bi jenaratör göm yer altına ne ses ne gürültü yaşa :)

Görüş Bildir