Anksiyete Canına Tak Edenlere İlaç Gibi Gelecek 10 Uzman Onaylı Yöntem

-

Kaygı bozukluğu, diğer ismiyle anksiyete özellikle son yıllarda birçok kişinin canını sıkan bir rahatsızlık haline geldi. Panik atak kadar ciddi olmasa da insanın hayat kalitesini ciddi anlamda etkileyen bu sorun hakkında Huffington Post'tan oldukça faydalı bazı tüyolar derledik.

Kaynak: https://www.huffingtonpost.com/entry/anx...

1. Anksiyetenize soğuk uygulayın!

New York'ta görev yapan psikoterapist Sheri Heller, stresinizi soğutma yönteminin öneminden bahsediyor. 

"Ellerinizi buz gibi soğuk suya sokun ve sonra biraz da yüzünüze soğuk su çarpın. Soğuk su ile yapılan hissel stimülasyon anksiyete ile birlikte gelen hoşnutsuz duyguları kırıp yok etmeye yarayabilir. Ayrıca stres hormonu olan kortizol de düşecektir."

2. Yumruklarınızı sıkın!

Egzersiz yapmanın anksiyete üzerindeki faydaları bilinse de, kimse panikatak yaşıyorken bir koşuya çıkmaz ya da yürüyüş yapacak cesareti bulamaz. Richmond, Virginia'dan bir terapist Nicole O-Pries şöyle diyor; 

"Ellerinizi bacaklarınızın yanlarına koyun. Yumruklarınız iyice sıkın, sonra derin bir nefes alıp nefesinizi verirken yumruklarınızı bırakın. Sonra parmaklarınızı iyice gerdirecek şekilde ellerinizi açın ve baştan başlayın. Panik hissiniz azalana kadar bu gevşeme hareketini yapabilirsiniz."

3. Size kendinizi rahatlatacak bir cümleyi içinizden tekrar edin.

Floridalı spiritüel terapist Carol Howe, şunları öneriyor;

"En az üç kez burnunuzdan derin nefes alıp ağzınızdan verin. Sonra da kendinize iyi telkinler vermeye başlayın. "Güvendeyim, beni seven insanlar var, iyiyim..." bunu da üç kez tekrar edin. Yavaş yavaş daha rahatlamış hissedeceksiniz."

4. Panik halindeyseniz buna izin verin, kendinizi daha da strese sokmayın.

Bazen anksiyete ile mücadele etmeye çalıştığınızda, daha kötü olursunuz. Howe'a göre bazen bu rahatsızlığın farkına varmak, bunu hissetmek için kendine izin vermek de işe yarayabilir. 

"Bu size korkutucu geliyor olabilir ama biz varlığına direndikçe anksiyete kendini daha da demirliyor gibi. Bazen ona izin verdiğimizde, gelip geçmesi daha olası."

5. Ağlamanız gerekiyorsa, mutlaka ağlayın!

Heller'a göre ağlamak da faydalı bir yaklaşım. Araştırmalar ağlamanın terapi etkilerini, duyguların dışarı çıkması için gerekli olduğunu kanıtlamış durumda. 

"Anksiyete çoğu zaman içimizde hapsolmuş mutsuzluklara karşı verilen bir tepkidir. Bu tür durumlarda, ağlayabilmek sinir sistemini rahatlatmaya yardımcı olur."

6. Sosyal medya uygulamarınızı bir süreliğine kapatın!

New York'lu psikoterapist Lauren Rose'a göre insanların haber kaynakları yüzünden anksiyete yaşadıkları bir çağda yaşıyoruz. 

"Sosyal medya ve genel olarak internet, anksiyete ve korkuyu yükselten mecralardır. Çünkü burada alınan yanlış veya gereksiz bilgiler kişiyi olduğundan daha kötü hissettirebilir."

7. Çevrenize bakın, renkleri, eşyaları ya da diğer nesneleri bir bir sayın!

O anda içinde bulunduğunuz durumu düşünmemek en sık verilen tavsiyelerden biridir. Yani kendi kendinize kendi dikkatinizi dağıtmanız gerekir. New York'ta görev yapan klinik sosyal hizmetler uzmanı Julia Colangelo şöyle anlatıyor; 

"İçinde bulunduğunuz mekandaki farklı renkleri, rakamları, eşyaları sayabilirsiniz. Panik halindeyseniz, ayaklarınızı yere bastıracak çok güzel bir zeka oyunudur."

8. Hislerinizi bir kağıda dökün!

Hislerinizi yazmak her türlü duygu durumunda faydalı olabilir. Atlanta'da görev yapan terapist Karen Whitehead şunları ifade ediyor;

“Birkaç kelimeyle veya madde madde olacak şekilde o andaki en büyük endişenizi kağıda yazın. Birer birer üzerinden geçerek bunların gerçek mi, yoksa sadece sizin fikriniz mi olduğunu düşünün. Çoğu zaman o anda içinde bulunduğunuz stresin tamamen kendi fikirlerinizden kaynaklı olduğunu, bu yoğunluğu kendi kendinize yumuşatabileceğinizi fark edeceksiniz."

9. Anksiyetenize veya panikataklarınıza sebep olan asıl sebebi araştırın!

Konu hakkında ünlü bir kitap yazmış psikolog Robert Duff'a göre korkularınızdan kaçınmak yerine yüzleşmek gerçek çözümü getirecektir. 

“Kaygı bozukluğu, kaçmaktan beslenir. Herhangi bir senaryo hakkında endişeli olduğunuzda, verilen en yaygın tepkilerden biri onu önlemektir” diyor ve ekliyor: “Mantıken bu durumlarda gerçek bir tehlike olmamasına rağmen, kaygıyı çözmek, bu sıkıntılı durumun üzerine gitmek yerine zorlu bir durumdan bir mermiden kaçmış gibi hissettiriyor. Bu sadece endişe bozukluğunu daha da büyütüyor. ”

"Endişe uyandıran bir durumdayken, geri çekilmemeye çalışın. “Beş dakika boyunca bu durumda kalmak için kendi kendinize meydan okuyun. Beş dakika boyunca hemen hemen her şeyi tolere edebilirsiniz. Sonra bu 5 dakikayı 10, sonra 15 sonra daha fazla miktarlara çıkarın. Nihayetinde, vücudunuz kendini bu düzene sokar ve endişeli hislerinizin üstesinden gelmek daha kolay hale gelir. Bunun için bir terapistten de yardım alabilirsiniz."

10. Unutmayın bu tür sorunlar hafife almaya gelmez. Eğer şikayetlerinizle başa çıkamayacağınızı düşünüyorsanız kendinizi zorlamayın ve bir profesyonelden yardım alın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sibel-arslan12

ARKADAŞLAR HACAMAT PANİK ATAĞI VE ANKSİYTEYİ YERLE BİR EDİP DAĞITIYOR VUCUT TOPARLANIYOR SAPASAĞLAM OLUYORSUNUZ KİRLİ KANIN VUCUTTAN ATILIMI SONUCU VUCUT FERAHLIYOR RAAHTLIYOR KAFANIZ DİNÇ OLUYOR AMA İŞİNİ İYİ YAPANLARA YAPTIRMALISINZ 2-3DELİK AÇIP GÖNDEREN DEĞİLDE YERİ DOĞRU TEŞHİS EDİP NERDEN KAN LACAĞINI BİLEN İNSANLARA TEDAVİ OLUN İNANILMAZ RAHATLIYORSUNUZ İZAHI BİLE YOK KORKU FALAN KALMIYOR TAVSİYE EDERİM.

ahmet-sincar

Size önem vermeyen, sizi olduğunuz gibi kabul etmeyen , sizi sürekki yargılayıp kendine bakmayan, afedersin kendi suratına bakmadan dalga geçen alay eden, küçümseyen, zorluklarla başa çıkacağınız zaman yardıma koşmayan aksine size olumsuz cümleler kuran, yardım edemiyorsa da en azından yanınızda durmayı bilmeyen, başarısızlıklarınızı yüzünüze vuran, kendini kaf dağında gören, bencil, çıkarcı, kişiliksiz, abaza, dünya benim etrafımda dönüyor sanan tiplerden uzaklaşın hayatınızdan tamamen silin, yolda görseniz selam bile vermeyin, hatta onlara köpek muamelesi çekin ve bu yukarıda saydıklarımın tam tersi olan ve en önemlisi ne yaptığınız ne konuştuğunuz neye gülüp neye coştuğunuz önemli olmayan birlikteyken mutlu olduğunuz insanları hayatınızdan çıkarmayın bakın göreceksiniz anksiyete'den , gergin bir iş yapmadan evvel tuvalette yarım saat hacet görmekten kurtulacaksınız. yeri gelince lafı da sokacaksınız, yapabilecekleri tek şey arkanızdan konuşmak olacak :)

ozelpsikolog

Anksiyete krizi sırasında yapılması gerekenler! Kaygı bozukluğu ile ilgili çok güzel bir makale hazırladık. Faydalanmak isterseniz buyrun.

burhan-meral-demir

Eğer şikayetleriniz az yada orta düzeyde ise kesinlikle bu önerilere uyun. İlaç kullanımına başka çareniz kalmadan başlamayın. Unutmayın potansiyel sizin içinizde. Sağlık bir zihne sahip olmak için depresyon ve anksiyete için iyi gelecek besinler tüketin. Vücudunuz bir kere ilaca alışırsa daha tedavi bitmiş bile olsa sonraki yaşayabileceğiniz anksiyete krizlerinde ilaç isteyecektir. Siz bu zorlu süreci sadece kendi gücünüz doğrultusunda bir kez yenerseniz, ömür boyu yenersiniz.

amaz0n

arkadaşlar siz belki kendinizi iyi hissediyorsunuz ilaç alınca ama aslında bu ilacın size faydası yok zararı var hatta bi zaman sonra bu ilaca bağımlı oluyrsnz bıraktığınızda ataklarınız tekrar başlıyor zombi gibi dolaşmak istemiyorsanız ilaç kullanmayın onun yerine gidin spor yapın hem fit hem'de sağlıklı olarak yaşayın !!

Görüş Bildir