Görüş Bildir

Ankara Mimarlar Odası: 'Ermeni ve Katolik Mezarlarının Üstüne Dükkan Yapılıyor'

Haberler
> Ankara Mimarlar Odası: 'Ermeni ve Katolik Mezarlarının Üstüne Dükkan Yapılıyor'

Ankara Ulus’ta yıkılan İller Bankası binasının yeniden yapılması için ayrılan alanda kazıya çalışmaları devam ederken, insan kemikleri bulunmuştu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kemiklerin, Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nda bulunan cenazelere ait olduğunu ve kazı yapılan alanın hukuka aykırı olduğunu açıkladı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hukuksuz kazı sürecinde bulunan insan kemikleri, Anadolu Medeniyetler Müzesi ekipleri tarafından incelemeye alındı. Bölge bilimsel kaynaklarda Ermeni ve Katolik Mezarlığı olarak görünmektedir. Buna rağmen inşaatın devam ettirilmesi, Anadolu topraklarındaki çok kültürlülüğe yapılan bir saygısızlıktır” dedi.

"Acilen kazı çalışmalarının durdurması gerekiyor"

"Acilen kazı çalışmalarının durdurması gerekiyor"

Sözcü'den Yavuz Alatan'ın haberine göre, kazının acilen durdurulması gerektiğini belirten Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Anadolu coğrafyasında yaşayanların, mezarlarının üzerine beton dökmek, dükkan yapmak insanlık dışıdır. O alana yapılacak 46 dükkan için bir tarihin yok edilmesi kabul edilemez. Acilen kazı çalışmalarının durdurması gerekiyor.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37
16
6
3
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Komşularımızla gerçekten hiç farkımız yokmuş. Ermenistan'ın tüm cami ve mezarları yıkması, Yunanistan'ın Osmanlı mezarlarını tahrip etmesi... Nefretimiz bile... Devamını Gör

pabare

Yazık günah biz böyle bir millet miyiz para için ruhunu satanlar varken başımızda her şey beklenir tabi yaptıkları şeye bak yatacak yeriniz kalmadı kalmadı