Ankara Kulisi: Erdoğan’ın Kongre Pişmanlığı

 > 
45PAYLAŞIM

Bugün Ankara kulislerinden basına yansıyan bilgilere göre Erdoğan ve Davutoğlu çekişmesi derinleşti. Erdoğan’ın yakın çevresine Davutoğlu’nu, 12 Eylül 2015 tarihindeki kongrede "değiştirmediği" için pişman olduğunu söylediği öne sürülüyor...

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, Erdoğan, genel başkan ve başbakan olduğu Ağustos 2014’ten sonra Davutoğlu’na “Eğer Özal-Akbulut, Demirel-Çiller gibi bir cumhurbaşkanlığı-başbakanlık isteseydim bugün başbakanlık koltuğunda Abdullah Gül otururdu” diyerek nasıl bir başbakan olmasını istediğini vurgulamış.

Parti kulislerinde ikili arasında söze dökülmeyen ancak karşılıklı taktik savaşıyla hissedilen derin çekişmeyle ilgili olarak şu değerlendirmeler yapılıyor:

"Davutoğlu’nu Yıldırım’la değiştirmediği için pişman"

"Bugüne kadar gelinen süreçte beklediği adımları atmaması, bazı konularda kendisiyle istişare etmeden kararlar alması" nedeniyle Erdoğan’ın, Davutoğlu ile ilgili rahatsızlığının giderek arttığı, hatta yakın çevresine partinin MKYK listesi nedeniyle kriz yaşaması üzerine Binali Yıldırım’ın genel başkan adaylığını gündeme getirdiği 12 Eylül 2015 tarihindeki kongrede genel başkanı değiştirmediği için pişmanlığını bile paylaştığı iddia ediliyor.

“Davutoğlu derin bir strateji uyguluyor”

Konuşmalarında sık sık Erdoğan’a teşekkür etmesine, önceki dönemlerden farklı olarak Erdoğan ile uyumlu şekilde çalıştıklarına vurgu yapmasına karşın Davutoğlu’nun, partide Erdoğan’a karşı mevzi kazanmak ve etki alanını genişletmek için strateji izlediği dile getiriliyor. 

Davutoğlu’nun, Erdoğan’ın itirazları nedeniyle kabineye alamadığı Ali Babacan’a Başbakanlık’ta oda vermesi, Taner Yıldız ile Erdoğan’ın “karakutusu” olarak nitelendirilen Ali İhsan (Mücahit) Arslan’ı danışman yapması bu stratejinin işareti olarak nitelendiriliyor. 

Davutoğlu’nun, delege üzerinde hâkimiyet kurabilmek için de sürekli il başkanlarını aradığı, teşkilatlar üzerindeki Erdoğan etkisini kırmaya çalıştığı kaydediliyor. Partide bu durum, Davutoğlu’nun Stratejik Derinlik kitabına gönderme yapılarak “Davutoğlu derin bir strateji uyguluyor” biçiminde yorumlanıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir