Ankara Kulisi: Bölgesel Kriz Yönetimi İçin Önlem 'Kısmi OHAL'

 > -

OHAL iki yıldır yürürlükte ve 19 Temmuz’da sona eriyor. Bugün basına yansıyan kulis bilgilerine göre hükümet bazı OHAL yetkilerinin ‘gerekli olduğu hallerde’ kullanılması için yasal düzenleme yapacak. Getirilecek bazı kısıtlamalar nedeniyle yeni düzenleme ‘kısmi OHAL’ olarak nitelendiriliyor.

OHAL konusu geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda değerlendirildi.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre bazı AKP kurmayları, “Henüz gerekli çalışmaları yapılmadı. OHAL bir süre daha devam etsin” derken, diğerleri karşı çıkarak seçim meydanlarında kaldırılacağı sözü verildiğini dile getirdi. 

OHAL yerine Terörle Mücadele Yasası’nda değişikliğe gidilmesi benimsendi. Bu düzenlemenin “KHK ya da yasayla mı” yapılacağı da tartışıldı ve TBMM’ye getirilmesine karar verildi.

Habere göre yeni Meclis’in ilk icraatı, Terörle Mücadele Yasası’nda değişiklik olacak.

Yaklaşık 100 maddelik yasal düzenleme, TBMM’nin yönetimi ve komisyonlarının seçimi yapıldıktan sonra gündeme gelecek. 

Önümüzdeki hafta Meclis’e gönderilmesi beklenen teklif kapsamında sisteme “kısmi OHAL, kriz yönetim bölgesi veya güvenli bölge oluşturma” adında yeni uygulamalar girecek.

Büyük terör olayları karşısında olayın bulunduğu bölgede OHAL ilan edilecek.

Hükümete, ilgili bakana veya valilere, il ve ilçelerin özel durumlarında sadece o bölgede geçerli olmak ve süre belirtmek kaydıyla ‘bölgesel kriz yönetimi” ilan etme yetkisi verilecek.

Yayın yasağı, önleme gözaltısı, ev ve araç arama gibi konularda prosedür kalkacak veya azaltılacak. 

Bu bölgelerde, yargı ve güvenlik birimlerinin hızlı müdahalesi için yayın yasağı, ev ve araç arama, gözaltı, teknik takip, dinleme gibi konularda yetki aktarımı yapılacak. 

Belli bölgeyi kapsayan bu uygulama süreli olacak, gereksinim ortadan kalktığında kısıtlamalar sona erecek. Aynı zamanda olası doğal afetlerde de kriz bölgeleri ilan edilebilecek.

'Kısmi OHAL' sabah saatlerinden bu yana sosyal medyanın gündeminde 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraOHALOlağanüstü HalRecep Tayyip ErdoğanTerörTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir