Görüş Bildir
Haberler
7 Başlıkta Ankara Katliamı'na İlişkin Ulaşılan Yeni Bilgiler

7 Başlıkta Ankara Katliamı'na İlişkin Ulaşılan Yeni Bilgiler

Onedio Medya
21.10.2015 - 09:46 Son Güncelleme: 21.10.2015 - 16:52

Ankara'daki terör saldırısını düzenleyenlerin kent girişine 30 kilometre kalana kadar 2 araçla geldikleri, saldırıda asıl hedefin HDP Genel Merkezi olduğu öne sürüldü. Anadolu Ajansı'nın verdiği bilgiye göre, Ankara'daki terör saldırısıyla ilişkili oldukları gerekçesiyle Gaziantep'te düzenlenen operasyonda gözaltına alınanların HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'a yönelik el bombalı saldırı hazırlığı içinde oldukları poliste verdikleri ifadeyle ortaya çıktı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

AA muhabirinin terör ve istihbarat uzmanlarından aldığı bilgiye göre, 10 Ekim Cumartesi günü saat 10.04'te Ankara Tren Garı önünde 2 canlı bomba tarafından gerçekleştirilen saldırıya ilişkin yeni bilgilere ulaşıldı.

1. Ankara Katliamı'nda asıl hedef HDP Genel Merkezi'ymiş

1. Ankara Katliamı'nda asıl hedef HDP Genel Merkezi'ymiş

Ankara'daki bombalı saldırıyı düzenleyenlerin, kent girişine 30 kilometre kalana kadar 2 araçla geldikleri, bindikleri taksiye TBMM önünde değiştirerek gara ulaştıkları, araçtan indikten 4 dakika 15 saniye sonra da patlamanın gerçekleştiği belirlendi. Teröristlerin asıl hedefinin, HDP Genel Merkezi olduğu öne sürüldü.

2. Sınırdan nasıl geçtiler?

2. Sınırdan nasıl geçtiler?

Birinci canlı bomba olarak kimliği açıklanan Yunus Emre Alagöz ile görüntüsü belirlenen ancak DNA eşleşmesi olmadığı için henüz kimlik tespiti yapılamayan ve yabancı uyruklu olma ihtimali üzerinde durulan ikinci canlı bomba, saldırıdan 12 saat önce Suriye kırsalından Türkiye'ye giriş yaptı. Canlı bombaların sınır geçişinin, IŞİD'in sınır emirlerinden biri tarafından gerçekleştirildiği belirlendi.

3. Öncü araçla yola çıkmışlar: 'Sevgilim sana geliyorum'

3. Öncü araçla yola çıkmışlar: 'Sevgilim sana geliyorum'

 Gaziantep’teki hücre evinden çıkışları

Gaziantep'ten 2 aracın 9 Ekim akşamı yola çıktığı, araçlardan birinin kaçakçılıkta kullanılan yöntemlerde olduğu gibi öncü araç olduğu, içerisindeki şoförün, polis uygulaması görmesi durumunda arkadaki araca mesajla, 'Sevgilim sana geliyorum' şeklinde bilgi vermek üzere diğer araç sürücüsüyle önceden anlaştığı belirlendi.

Öte yandan, her iki araçtaki sürücülerin telefonlarındaki SIM kartları Gaziantep çıkışında kullanıma açtıkları Ankara'ya geldikten sonra ise cihazlardan çıkarttıkları öğrenildi.

Arkadaki araçta ise 3 kişi olduğu, bunların ikisinin canlı bomba, birinin ise aracı kullanan kişi olduğu tespit edildi. Bu şekilde Ankara'ya kadar gelen 2 araçtan arkadaki, Ankara'ya 30 kilometre kala durduğu, öncü aracın devam ederek güzergahta polis uygulaması olmadığını tespit ettiği ve geri dönerek canlı bombaların olduğu araca bilgi verdikten sonra Gaziantep'e döndüğü belirlendi.

4. Konya yolunda inip, taksiye bindiler

4. Konya yolunda inip, taksiye bindiler

Gaziantep'te, canlı bomba yeleklerini giyen 2 kişinin, üzerlerinde montla, Konya Yolu'na paralel Balgat'taki bir ara sokakta kendilerini getiren araçtan inerek taksiye bindiği ve taksi ile bir müddet gittikten sonra TBMM yakınlarında araçtan indikleri, 40-50 metre yürüdükten sonra ikinci bir taksiye bindikleri tespit edildi. 

Taksi sürücüsüne Sıhhiye'ye gitmek istediklerini söyleyen kişilerin, taksi sürücüsünün, 'Sıhhiye'de miting var yollar kapalıdır' şeklindeki söylemi üzerine, güzergah değiştirip, 'O zaman bizi miting alanının yakınına bırak, arkadaşımızla orada buluşalım' dedikleri, taksicinin 'Her yer kapalı' diyerek tren garı önündeki ulaştırma kavşağına kadar geldiği, gara daha fazla yaklaşamayınca teröristlerin araçtan burada indikleri belirlendi.

5. 4 dakika 15 saniye

5. 4 dakika 15 saniye

Saldırganların, taksiden indikten sonra patlamanın olduğu alana yürüyerek gittikleri, taksiden indikten sonra patlama anına kadar 4 dakika 15 saniyenin geçtiği de tespit edildi.

Emniyet yetkililerinin, söz konusu taksicileri bularak ifadelerine başvurdukları, taksicilerin taşıdıkları kişilerin canlı bomba olduğunu duyduklarında şoke oldukları belirtiliyor.

6. Patlamadan sonraki soruşturma süreci

6. Patlamadan sonraki soruşturma süreci
İçeriğin Devamı Aşağıda

Patlamanın ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile İstihbarat Şube Müdürlüğü bünyesinde 500'ü aşkın polis tarafından bir görev gücü oluşturuldu. Konunun Gaziantep'e uzandığının belirlenmesinin ardından istihbarattan 5, TEM'den ise 3 ekip, bu ile gönderildi. 

Gözaltılar ve aramalar bu ekiplerin de il emniyet güçlerine katılmasıyla gerçekleştirildi. Gaziantep'te ele geçirilen mühimmatların incelenmesi ve şüphelilerin ifadelerinden, olayın daha farklı planlandığı da tespit edildi. Buna göre, asıl hedefin HDP Genel Merkezi olduğu, ancak, 'barış' adı altında düzenlenecek etkinliğin haber alınmasının ardından genel merkeze düzenlenecek saldırının ertelendiği ileri sürüldü. 

Hücre evinde ele geçirilen yaklaşık 2,5 tonluk amonyum nitrat ağırlıklı patlayıcının HDP Genel Merkezine yönelik saldırıda kullanılacağı, bunun için 11 bin lira para ayrıldığı, bu para ile bir pikap alınacağı, bomba ile yüklenecek aracın çekici ile Ankara'ya getirileceği, Ankara plakası takıldıktan sonra aracın Genel Merkezin sokağına bırakılacağı da tespit edildi.

7. Figen Yüksekdağ'a yönelik bombalı saldırı hazırlığı

7. Figen Yüksekdağ'a yönelik bombalı saldırı hazırlığı

Ankara'daki terör saldırısıyla ilişkili oldukları gerekçesiyle Gaziantep'te düzenlenen operasyonda gözaltına alınanların HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'a yönelik el bombalı saldırı hazırlığı içinde oldukları poliste verdikleri ifadeyle ortaya çıktı. Polis tarafından zanlıların evlerinde yapılan aramalarda ele geçen el bombalarının söz konusu saldırıda kullanılacağı da tespit edildi.

AA

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Narki

7 başlık..yüzlerce köşe yazısı binlerce haber , sayısız laf söz şu bu hepsi bommbooşş..!!! " Elimizde canlı bombaların listesi var ama eylem yapmadan birşey ... Devamını Gör

Mehmet Cepik

Yapilan anketlerden cikan netice, Ankara katliamindan sonra a.q.partisinin oylarini artirdigi yönünde. Yoruma gerek var mi? Secimden önce bikac tane daha bom... Devamını Gör

A.Q, HDP yine aklandı. Ve Demirtaş sözlerinde de haklį cikti... ;D eeee Simdi ""bu saldiriyi HDP kendi Yoldaşlarına yaptı""diyip üzülmeyen ORRRRRRRRRRRRROOOO... Devamını Gör