Ankara 'Katliam Şehirleri' Arasında, 168 Kayıpla Bağdat'tan Sonra İkinci Sırada

 > -

Geçen yılın ekim ayından bu yana üç ayrı patlamayla sarsılan Ankara, son 6 ayda gerçekleştirilen saldırılarda Bağdat’tan sonra en fazla can kaybının yaşandığı ikinci şehir oldu.

Ankara’da 10 Ekim, 17 Şubat ve 13 Mart saldırıları toplamda 168 can aldı. 

Cumhuriyet’in haberine göre, başkent, bu acı bilanço ile İslamcı militanların hedefindeki Mogadişu’yu geride bıraktı ve Bağdat'ın ardından ikinci sıraya yükseldi.

Irak'ta kanlı saldırılar

ABD işgalinin ardından iç savaş dinamiklerinin devam ettiği, topraklarının bir kısmı IŞİD’in elinde bulunan Irak’ta, başkent Bağdat’ta ekim ayından beri iki büyük saldırı yaşandı. Bu saldırıların en kanlısı şubat ayında gerçekleştirildi. Olayda 78 kişi hayatını kaybetti. 

Martta ise kentin güneyinde, Şii nüfusunun ağırlıkta olduğu Sadr Mahallesi’ndeki IŞİD saldırısında en az 60 kişi öldü. Ancak Bağdat’ta şiddet bununla sınırlı kalmadı. Toplamda 138 kişinin hayatını kaybettiği bu iki büyük saldırı haricinde, hemen her gün irili ufaklı şiddet olayları meydana geldi. Bağdat’ta Ekim 2015’ten beri basına yansıyan 50’yi aşkın saldırıda 428 kişi öldü.

6 aylık acı bilanço: Mogadişu, Kabil ve Beyrut’u geride bıraktı

Üç saldırıyla Bağdat’ın ardından gelen Ankara’yı ise, İslamcı militanların hedefindeki Somali’nin başkenti Mogadişu, Afganistan’ın başkenti Kâbil ve Lübnan’ın başkenti Beyrut takip etti.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir