Görüş Bildir
Haberler
'Anadolu İncisi' Koruma Altına Alınacak

'Anadolu İncisi' Koruma Altına Alınacak

Onedio Medya
13.02.2016 - 19:47 Son Güncelleme: 14.02.2016 - 08:40

Sadece Akşehir ve Eber gölleri alt havzasında yaşayan, türü yok olma tehlikesi altında bulunan Anadolu İnci Balığının korunması için Orman ve Su İşleri Bakanlığınca eylem planı hazırlandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürü Mehmet Kuşçu, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada,  'Yalnızca Akşehir ve Eber gölleri alt havzasında yaşayan, korunması gereken bitki ve hayvan türlerinin belirlendiği kırmızı listeye göre 'çok tehdit altında' (Critical Endangered) olarak belirlenen Anadolu İnci Balığı ve yaşam alanının koruma altına alınması için çalışma başlatıldı' dedi.

Endemik bir tür olan Anadolu İnci Balığı'nın ekonomik değeri olmamasına karşın, diğer balıkları yakalamak için yem olarak kullanıldığına işaret eden Kuşçu, eylem planı kapsamında yapılacak çalışmalara ilişkin şunları kaydetti:

'Akşehir, Karamık, Eber ve Selevir baraj gölleri ile Kali, Akarçay, Adiyan ve Akşehir çaylarında su kirliliği ölçümü yapılacak. Göllerdeki plankton ve makrofit durumu izlenecek. Sudak, gökkuşağı alabalığı, Çin sazanı gibi istilacı ve predatör türlerin artış durumu kontrol edilecek. Kali ve Akarçay habitatlarında yoğun bulanıklık ve sıcaklık değişimleri izlenecek. Göllerde doğal su girişinin olduğu bölgelerde bitkisiz kuşaklar oluşturulacak. Regülatör, köprü ve gölet gibi engellere karşı balık geçitleri yapılacak. Büyük kaya blokları yerleştirilerek yumurtlama alanları oluşturulacak. Selevir Baraj Gölü, doğal üreme rezerv alanı olarak belirlenerek, koruma statüsü verilecek. Yerleşim yerlerinden kaynaklı evsel nitelikli atık suların, tarımsal kaynaklı kimyasal ve hayvansal atıkların, yaşam alanlarına etkisi izlenecek.'

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
84
9
5
3
2
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ayna Efendi

Burdur gölünde de dünyada başka yerde yaşamayan bir balığımız var onu da unutmayalım https://www.youtube.com/watch?v=HlsueUmC6E8