Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Alman Savunma Bakanı'na 'İncirlik' Baskısı

 > -

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen bugün Alman askerlerini ziyaret etmek üzere İncirlik'e geliyor. Bakan, İncirlik ziyareti nedeniyle Alman vekillerin baskısı altında.

Türkiye'nin Alman müsteşarın ziyaretine engel çıkarmasının ardından İncirlik'e bizzat gitme kararı alan Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen bugün askeri üste görev yapan Alman birliklerini ziyaret edecek. Von der Leyen ziyaret nedeniyle Alman milletvekillerinin talepleri ile karşı karşıya. 

Alman politikacılar, von der Leyen'den Alman milletvekillerinin İncirlik üssüne serbest giriş - çıkışının sağlanmasını talep ediyor.

'NATO kuralları geçerlidir ve karşılıklı olarak birbirimize giriş-çıkış yasağı koyamayız'

Rainer Arnold

Alman haber ajansı dpa'ya konuşan koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin savunma uzmanı Rainer Arnold, "NATO kuralları geçerlidir ve karşılıklı olarak birbirimize giriş-çıkış yasağı koyamayız. Aksi halde ittifak ortaklığımız tartışmaya açılır" dedi. Arnold, von der Leyen'den Alman milletvekillerine seyahat yasağı getirilemeyeceğini de açıklığa kavuşturmasını istedi.

'Alman milletvekilleri askerlerini ziyaret edemiyorsa Alman askerlerinin İncirlik'ten çekilmesi gerek'

Tobias Lindner

Yeşiller Milletvekili Tobias Lindner de "Alman milletvekilleri askerlerini ziyaret edemiyorsa Alman askerlerinin İncirlik'ten çekilmesi gerektiğini" savundu. Lindner, von der Leyen'in yanında kendisine eşlik eden milletvekili olmadan İncirlik'i ziyaret etmesinin tuhaf olduğunu söyledi.

'Türk rejimi için von der Leyen bir güçlük değil'

Alexander Neu

Sol Parti Milletvekili Alexander Neu da von der Leyen'in milletvekillerine ziyaret izni verilmesi için ısrar edip etmediği konusunda kuşkulu olduğunu söyledi. Neu, "Türk rejimi için von der Leyen bir güçlük değil" diye konuştu.

Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, ziyaretini yanında milletvekili ve gazeteciler olmadan gerçekleştirecek.

Müsteşara 'veto'

Türkiye, Almanya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ralf Brauksiepe ve beraberindeki heyetin İncirlik Askeri Üssü'ne yapacağı ziyarete izin vermemişti. Ziyaretin Almanya'nın 1915 olaylarını 'soykırım' olarak kabul etmesi nedeniyle iptal edildiği ifade edilmişti.

Türkiye'den Almanya'ya İncirlik Vetosu - onedio.com
Türkiye'den Almanya'ya İncirlik Vetosu - onedio.com

İncirlik'te Alman Ordusu'nun Tornado tipi savaş jetleri bulunuyor. Jetler IŞİD'e karşı kurulan uluslararası koalisyona destek kapsamında istihbarat toplama ve aktarma amacıyla görev yapıyor.

Deutsche Welle Türkçe

 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaIŞİDNATOSavaş
Görüş Bildir