Görüş Bildir
Haberler
Alman Parlamentosu'ndan 'Üçüncü Kurtarma Paketi'ne Onay

Alman Parlamentosu'ndan 'Üçüncü Kurtarma Paketi'ne Onay

İçeriğin Devamı Aşağıda

Almanya Federal Meclisi, Yunanistan'la Euro Group arasında anlaşmaya varılan üçüncü kurtarma paketini oy birliği ile onayladı.

Olağanüstü olarak gerçekleştirilen meclis oturumunda yapılan oylamada, Yunanistan'a verilmesi öngörülen üçüncü yardım paketi için 454 milletvekili ‘Evet’, 113 milletvekili ise ‘Hayır’ oyu kullandı. Oylamada, 18 milletvekili ise ‘çekimser’ kaldı.

Oylamadan önce hükümet adına konuşan Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan için bir kez daha yardım programı hazırlanması konusunda karar vermenin kolay olmadığını söyledi. Euro Bölgesi ülkelerinin üzerinde anlaştığı ve Yunanistan'a 86 milyar euro yardım yapılması öngörülen üçüncü kurtarma paketine meclisin onay vermesini isteyen Schaeuble, 'Bu Yunanistan'ın ve Avrupa'nın çıkarınadır' diye konuştu.

‘Çipras söz verdiğinin tersini yapıyor’

Yunan ekonomisindeki krizin Euro Group için başından beri zor bir konu olduğuna işaret eden Schaeuble, Yunanistan'daki ekonominin 25 Ocak seçimlerine kadar iyi bir yolda olduğunu, ancak Başbakanı Aleksis Çipras'ın yerine getiremeyeceği sözler verdiğini ve Çipras'ın söz verdiğinin tersini yapmak zorunda kaldığını kaydetti.

Yeni paketle bütçe planlamasının iyileştirilmesi, iş piyasasının modernleştirilmesi ve vergilerin düzenlemesi gibi reformların planlandığına işaret eden Schaeuble, bunların birçoğunun şimdiden Yunanistan parlamentosundan geçtiğini anımsattı.

'Yunanistan bir değişim yaşıyor'

Herkesin Yunanistan'da bir değişim olduğu konusunda hemfikir olduğunu belirten Schaueble, 'Tabiki son aylardaki deneyimlerden dolayı her şeyin istenildiği gibi işleyeceğinin garantisi yok. Ancak tedbirlerin büyük bir bölümünün Yunanistan Parlamentosu'ndan geçmesinden kaynaklanan bu yeni başlangıcı bir fırsat olarak kullanılmaması sorumsuzca olur' değerlendirmesinde bulundu.

Schaeuble, bu fırsatın kullanıp kullanılmayacağının Yunanların kararı olacağını vurgulayarak Yunanistan'ın, programdaki taahhütlerini kararlılıkla yerine getirmesi durumunda ülkedeki ekonominin yeniden canlanacağını savundu.

Yunanistan'a yapılan yardımlar konusunda Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) da dahil olması gerektiğini ifade eden Schaeuble, IMF'nin borç krizinde bulunan ülkelerle olan deneyiminin önemli bulduğunu kaydetti.

Sputnik News

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın