Alfa Erkekler Koca Bir Efsane mi Yoksa Bilimsel Bir Dayanağı Olabilir mi? Evrimsel Psikolojiye Göre Alfa Erkekliğin Temellerini İnceliyoruz!

43PAYLAŞIM

Alfa erkeklerini bilirsiniz, çoğu kadının hayallerini süsler, ortamın lideridir, 10 metre uzaktan gelişinden tanırsınız. Onları anlatmaya kalksak liste çok uzar ve alfa olmayan diğer erkekler bundan nefret eder; çünkü evet onlar bir yandan birçok kadın ve erkeğin nefretini de üzerlerine çekerler. Böyle bir şeyin uydurma ve abartı olduğunu düşünenler çoktur ama evrimsel psikolojiyle açıklandığında ve üzerine biraz düşünüldüğünde ''alfa erkek'' dediğimiz bu arkadaşların neden kadınların ilk tercihi olduğunu çok daha iyi anlıyorsunuz. Gelin size bir anlatalım; evrimsel psikolojiyle ilgili olduğu söylenen bu alfa erkek meselesinin hakikaten bilimsel bir kökeni var mı?

İngilizce bilimsel tanımı ''parental investment theory'' yani ''ebeveyn yatırım teorisine'' dayandırılıyor bu mesele.

Ancak baştan söyleyelim bu yalnızca bir teori; kanıtlanmış bir mesele değil. Yine de açıklandığında kulağa ne kadar mantıklı geldiğini anlıyorsunuz. 

''Ebeveyn yatırım teorisi'' modern biyolojinin en temel kabullerinden bir tanesi. Bu teoriyi ortaya atan Robert Trivers adlı bilim insanı abimiz teoriyi şöyle izah etmiş:

1. Bir hayvan türünde, cinsiyetlerden hangisi çocuk için daha fazla yatırım yapıyorsa o seçici, diğeri seçilen olur.

2. Çocuk için daha az yatırım yapan cinsiyet, daha fazla yatırım yapan için kendi arasında rekabet eder.

Teorinin bel kemiği bu iki maddeye dayanıyor ve insanın aklı direk kadın erkek arasındaki ilişkiye gidiyor. Bu iki maddeyi örneklendireceğiz ancak önce bilimsel olarak da açıklamakta fayda var.

''Gamet'' kelimesi bu bağlamda önemli bir terim: Gamet, dişi ya da erkek fark etmeksizin herkesin üreme hücresine verilen ortak bir isimdir.

Yani dişilerdeki yumurta da, erkeklerdeki sperm de gamet oluyor. Hatta bildiğiniz üzere gametlerin birleşmesiyle de (yani yumurta ve spermin) zigot, yani çocuk oluşur. 

Hayvanlar âlemine baktığımızda ise erkek ile dişiyi birbirinden ayıran şeyin, gametin niteliği ve niceliği olduğunu fark ediyoruz. Eğer gamet, üretimi zor ve büyükse, cinsiyet dişi; üretimi kolay ve küçükse de cinsiyet erkek oluyor. İnsandaki yumurta ve sperm için de durum aynen bu şekilde. Ancak tabii ki  doğada bunun tersi durumlar da görülebiliyor.

Mormon cırcır böceği diye bir böcek türü var ve bu arkadaşlarda gametin niteliği ve niceliği insanlarınkinin tam tersi.

www.wikizero.biz

Mormon cırcır böceklerinde (görselde görebilirsiniz) erkeklerin gametinin üretimi zor ve büyük. Gametleri spermatofor denen bir kütle içerisinde bulunuyor ve mormon böceğinin dişileri gelip buraya yumurtasını bırakıyor. 

Bu örnekten yola çıkarak ebeveyn yatırım teorisini tekrar düşünelim. Böceğin erkeğinin gametinin yatırım değeri fazlayken, dişinin gametinin yatırım değeri düşük olur ve bu durumda erkek seçici, dişi seçilen haline gelir.

Ve asıl önemlisi, dişiler kendi aralarında erkekler için mücadele eder...

Tahmin ettiğiniz gibi, dişi mormon cırcır böcekleri erkekleri için birbiriyle savaşıyor ve erkek böcek dişi böcekler arasından birini seçiyor...

Bir de bunu biz insanlar üzerinden düşünüp yorumlayın. Kadınların ebeveyn yatırım teorisindeki yeri sizce nasıl...

Kadınlar çocuk doğurmak için nelere sahip ele alalım bu bağlamda: Yumurta, hamilelik ve emzirme.

Erkeğin ise neslini devam ettirebilmek için sahip olduğu tek şey: Sperm. Ancak, kadının yumurtasının değeriyle, erkeğin sperminin değeri karşılaştırıldığında da aradaki farkın gerçekten büyük olduğunu görüyoruz. Erkek cinsi bir gün içinde milyonlarca sperm üretebilirken, kadın cinsi hayatı boyunca ortalama 500 tane yumurta üretebiliyor. 

Yani doğada, kadının gameti adeta bir zümrüt değerindeyken, erkeğin spermi ne derseniz diyin kum tanesi değerinde... Üstüne üstlük kadın zümrüt değerindeki yumurtasının yanında bir de çocuğunu 9 ay karnında taşıyıp hamilelik çekiyor. Çocuğun yaşayabilmesi içinse bir de onu emzirmesi lazım. Yani insanda erkek ile kadının çocuk için yaptığı yatırım arasında uuupuzun bir liste var...

Mormor cırcır böceklerinde olan olayın tam tersi, doğada insan için geçerli...

Yani doğal olarak insanlar içinde de kadın, kendisi için rekabet eden erkekler arasından birini seçiyor. Erkekler de kendi aralarında kadınlar için savaş veriyor haliyle. Peki ya kadınlar tüm bu erkek cinsinin içinden erkeğini neye göre seçiyor?

Bunlar hep evrimsel psikoloji arkadaşlar...

''Yav neymiş bu evrimsel psikoloji?'' diyecek olursanız da, tüm bu açıkladığımız somut bir gerçeklik olan ebeveyn yatırımı teorisinin basit yorumlaması aslında. Denilenlere göre; en basit tanımıyla erkeğin, kadının yatırımına karşılık ona bir yatırım sunması lazım ki, insanlığın nesli sürsün. Yoksa erkek kadının bunca değerli yatırımına (yumurta, hamilelik vs...) karşılık bir şey sunmazsa, kadınlar niye üreme ihtiyacı hissetsin?

Tabii ki günümüz ilişkileri düşünüldüğünde bunlar çok çağ dışı kalıyor, ancak insanlığın çoğu bu basit tanımlama olan iç güdüyle hareket ediyor.

Medeniyet gelmeden önceki yaşamları bir düşünün...

Erkeğin kadına yatırım olarak sunabileceği şeyler arasında milattan önce şunlar var: Vahşi hayattaki tehlikelerden, hatta yabancı erkeklerden kadını koruyacağının güvencesini veren atletik bir fiziki yapı, her durumda işe yarayacak ve günü kurtaracak zeka ve günümüzde bu zekanın belirtisi olan espri anlayışı; lider olmasını sağlayacak sosyal beceriler, ileride kadına eziyet etmeyeceğinin garantisini veren bir ruhsal denge ve son olarak kadına iyi davranacağını belgeleyen bir empati anlayışı... Liste daha uzayıp gidebilir.

Böcek değiliz ve artık milattan önce yaşamıyoruz, tabii ki ideal erkek için istediğimiz yalnızca bunlar olmayabiliyor.

Bazı kadınlar baskın karakterli erkeklerden hoşlanır, bazıları hoşlanmaz. Bir alfa erkeğinin taşıyabileceği özelliklerin bazıları bize tam tersi itici geliyor olabilir. Ancak bu teoriyi savunan tezlere baktığımızda karşılaştığımız şey şu: Kadınlar tüm bu doğurganlık özelliklerini taşıdığı müddetçe, ebeveyn yatırımı teorisi ve evrensel psikoloji geçerliliğini koruyacak...

Tabii ki artık çoğu kadın bir erkekten tüm bu özellikleri beklemiyor. Artık hayal ettiğimiz ve istediğimiz şeyler çok daha farklı olabiliyor.

Zaten zeka, sosyal beceri, fiziki güç, empati ve ruhsal denge gibi sayılan tüm bu unsurların hepsine aynı anda sahip olmak bir erkek için de imkansız. Kimi kadın aradaki yatırım dengesini kurmak için empatiyi ve iyi bir kalbi ön planda tutarken, kimisi ruhsal dengeyi ve zekayı ön planda tutuyor. Denklem böyle uzuun bir liste...

Peki siz ne düşünüyorsunuz alfa erkekler, ebeveyn yatırım teorisi ve evrimsel psikoloji hakkında? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak 1, 2

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ilker-sapan

2 paragraf yazı yazmışsın saçma sapan bir şey anlamıyor insan.Bu sitede de bir çok beta var belli.Yazdığının tam aksine Alfa betalar için felaket demektir.Yani Alfa ya tahammul edemezler Nefret ederler. Çünkü;Yalakalık yapmaz,Adam satmaz;Yalvarmaz,Arkadan konuşup iş çevirmez,betaların istediği oyunlara ve yaptıkları manipilasyonlara izin vermez.Onlar sadece beta erkekleri parmağında oynatır ve gider bir Alfayla berağber olur.Anlayacağın motorize öellikleri vardır.Zaten yazdıklarımı anlasanız bile kabul etmezsiniz çünkü aileden gelen genleriniz beta bikere:) İşin özü şu Hayatınızda olacak Altın dişiyi arayın ve bulun.Zaten Altın bir dişiniz olursa o beta dişilerin ne kadar zavallı acınası uğraşmaya bile değmeyecek mahluklar olduklarını anlayacaksınız.Kimse atıp tutmasın biz kimin ne bok oldğunu biliyoruz artık.Burdan Tüm Alfa ve Alfa yolundan giden omegalara selam olsun.Bu yazıyı okuyupta çekemeyen betalar da vardır muhtemelen.

Gizli Kullanıcı

alfa erkek kavga da her zaman kazanan olur. alfa erkek dayak yemez. dayak yiyen alfa erkek alfa değildir. alfa olmak istiyosanız kavgada her zaman galip çıkmanız ve yenilen kişiyi rezil etmeniz gerek ama bunu cılız ve kısa boylu halinizle yapamazsınız. istediğiniz kadar dövüş öğrenin kısaysanız ztn otomatikman güçsüzsünüz

emre-erdogan14

''Zaten zeka, sosyal beceri, fiziki güç, empati ve ruhsal denge gibi sayılan tüm bu unsurların hepsine aynı anda sahip olmak bir erkek için de imkansız'' demiş paylaşımı yapan arkadaş ama katılmıyorum.Her açıdan kendini geliştirmiş kaliteli bireylerde var dünya üzerinde tabiki ama öyle olan biri ben öyleyim demez zaten, kolay bulunmaz ama var.

feyk

alfalik konusunda, ozellikle memeli turlerinden alfa olmayan, baskinligini dayatmayan erkegin ureme sansi buyuk oranda duser. alfa olmak bir bolgeye, kaynaklara hakim olmakdir, kendi iradeni baskalarina kabul ettirmektir. bu yuzden alfa bir karakterin daha cok kaynaga, ekonomik guce ve daha yuksek sosyal statuye erismesi daha olasidir, yada tam tersi bu statu ve kaynaklara sahip oldugu icin alfaligini cevresine dayatabilcek guce sahiptir. iki durumdada kadin icgudusel olarak alfa erkegin daha buyuk potansiyele sahip oldugunu bilir. es seciminde tek kiriter olmasada cok buyuk artidir.

feyk

secen secilen meselesi insanda biraz karisik. dogaya bakarsaniz hep erkeklerin renkli ve gosterisli oldugunu gorursunuz. geyiklerlede buyuk boynuzlar, babunlarda iri kopek disleri, tavuskusunun gosterisli tuyleri hep erkegin abartili ozellikleri. ama insanda makyaja, giyime kusama dis gorusunusune abartili onem veren taraf kadin. cunku secme secilme meselesi sadece gamet boyutuyla alakali degil, ekonomik dengeylede iliskili. tarim toplumuna geciste toprak hakimiyeti yani ekonomik gucun kaynagi erkek egemenligine giriyor. ekonomik gucun sahibi olan taraf olarak erkek secici duruma geciyor. eski tarim toplumunda bir kadinin en buyuk kabusu es bulamayip evde kalmak. cunku bunun disinda yasamak icin bir ekonomik dayanagi yok. ama modern topluma gecisle kadinlarin ekonomik hayata katilmasiyla dengeler yeniden degisti. bati ulkelerinde bakarsaniz erkeklerinde en az kadinlar kadar dis gorunuslerine onem verir hale geldiklerini, spor salonlarindan cikmadiklarini gorursunuz

Görüş Bildir