AKP ve MHP Reddetmiş, Yavaş Mahkemeye Taşımıştı: Su Boruları İçin Borçlanma Talebine 'Kamu Yararına' Kararı

 > 
378PAYLAŞIM

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın 'Yapılmazsa afet olur, sel olur' diyerek belediye meclisinden talep ettiği su boruları borçlanma talebi AKP ve MHP oylarıyla reddedilince mahkemeye taşınmıştı. Mahkeme ise meclisin verdiği 'ret' kararının kamu yararı ile hizmet gerekleri yönünden hukuka uygun olmadığını belirterek yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, Yavaş'ın mahkemeye taşıdığı konu Ankara 9. İdare Mahkemesi'nde görüldü. 

Mahkemeye, ASKİ Genel Müdürlüğü'nün bütçe gelirleri ile giderleri arasında eksi 277 milyon 890 bin 605 TL fark bulunduğu ve mevcut bütçe imkânlarının projeleri yapmak için yeterli olmadığı sunuldu.

'Meclis kararı hukuka uygun değil'

Mahkeme, öncelikli projelerin mevcut bütçe gelirleri ile karşılanamayacağının açık bir şekilde görüldüğünü belirterek meclis kararının kamu yararı ve hizmet gerekleri yönünde hukuka uygun olmadığını beyan etti.

ASKİ'ye mecliste verilmeyen kredi kararı için Mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi. İdare Mahkemeleri'nin verdiği karara 30 gün içinde uyulması gerektiğinden konunun Temmuz Ayı Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görüşülmesi bekleniyor.

Belediye meclisi alt yapı için borçlanmayı kabul etmemişti👇

Mansur Yavaş'ın Su Boruları İçin Borçlanma Talebi AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi: 'Allah Size Muhtaç Etmesin' - onedio.com
Mansur Yavaş'ın Su Boruları İçin Borçlanma Talebi AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi: 'Allah Size Muhtaç Etmesin' - onedio.com

Alt yapı için acil kredi talebi ilk başta AKP ve MHP'li üyelerin çoğunlukta olduğu Büyükşehir Belediye Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek oy çokluğu ile kabul edilmişti.

Ancak komisyonda kabul edilen karar, Yavaş'ın tüm uyarılarına rağmen aynı üyelerin birden fikir değiştirmesiyle Büyükşehir Belediye Meclisi'nde reddedilmişti.

Yavaş'ın ret kararını veto etmesine rağmen bir sonraki mecliste de yine ret kararı verildi. Bunun üzerine Yavaş konuyu mahkemeye taşımıştı.

Kaybedilen zamanda Ankara'da yoğun yağış ve altyapı eksikliği nedeniyle birçok su taşkını vakası yaşandı.

Yalnızca son 5 günde meydana gelen yağışlarda 1000'den fazla ev ve iş yerini su bastı; yağışın olduğu günlerde Başkent 153 hattına 5000'den fazla talep ve şikâyet geldi.

Gökçek, krediyi çekmiş ama projeyi gerçekleştirmemişti

Eski Başkan Melih Gökçek döneminde, Ankara'nın altyapı sorunları için defalarca Belediye Meclisi'nden kredi onayı alınmıştı. 2007 yılında ise meclisten Tatlar Arıtma Tesisi'nin yenilenmesi için 536 milyon TL borçlanma kararı çıkartılmış ancak bu para başka işlerde kullanılmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir