AKP'li Elitaş, Dezenfektan Skandalını 'Etik' Buldu

5PAYLAŞIM

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Ticaret eski Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşine ait şirketin Ticaret Bakanlığı'na dezenfektan satmasını "etik" buldu. Elitaş, "Yaklaşık 3-4 liralık alkol fiyatlarının 25 liraya çıktığı bir dönemdi. Fiyatları o günkü şartlarla değerlendirmek lazım" dedi. 

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. AKP'li Elitaş, CHP'nin, eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile ilgili Meclis'e bir araştırma önergesi vermesi hazırlığında olduğuna ilişkin soru üzerine, şu an Meclis'e sunulmuş bir teklifin olmadığını aktardı. Teklifin Meclis'e sunulması halinde bir kanaat oluşturacaklarını ifade eden Elitaş, CHP'nin bu konuda vereceği önergeye Pekcan'ın cevap verdiğini anımsadığını söyledi.

Pekcan'a yönelik iddia ile Pekcan'ın "Aldım" dediği para arasında 20 kat fark olduğunu belirten Elitaş, "Etik olarak değerlendirilebilir mi? Değerlendirilebilir. Yaklaşık 3-4 liralık alkol fiyatlarının 25 liraya çıktığı bir dönemdi. Fiyatları o günkü şartlarla değerlendirmek lazım. Böylesine dünyayı zor durumda bırakan salgın dönemlerinde elinizde teknik imkan varken kamunun ya da ilgililerin dezenfektana ihtiyaç duyduğu bir dönemde 'Kusura bakmayın benim eşim bakan, vermiyorum.' demek ne kadar doğru olurdu, onu değerlendirmek gerekir. Bakılması gereken o malın kuruma verildiği tarih ve piyasadaki fiyattır" dedi.

Ne olmuştu?

Ticaret Bakanlığı’nın, Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan'a ait Nanoksia Biyoteknoloji firmasından 9 milyon liralık dezenfektan aldığı medyaya yansımıştı. Bakanlık, 507 bin 880 liralık ürün alındığını doğrulamış, "Piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirildi" iddiasında bulunmuştu. 

Ancak bu iddianın da gerçeği yansıtmadığı, Nanoksia şirketinin bakanlığa piyasanın üzerinde bir fiyata dezenfektan sattığı ortaya çıkmıştı. Bakanlığa 175 TL’ye verilen beş litrelik dezenfektanın aracıya 100 TL’ye satıldığı belgelenmişti.

AKP'li Turan: "Yanlış yapan kim olursa gereğini yapan bir ekibiz"

AKP'li Turan'dan Ruhsar Pekcan Açıklaması: 'Yanlış Yapanın Yanına Kar Kalmamasını Önemseyen Bir Ekibiz' - onedio.com
AKP'li Turan'dan Ruhsar Pekcan Açıklaması: 'Yanlış Yapanın Yanına Kar Kalmamasını Önemseyen Bir Ekibiz' - onedio.com

AKP'nin diğer Grup Başkanvekili Bülent Turan, geçen hafta düzenlediği basın basın toplantısında "Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın yargılanmasına dönük bir adım atacak mısınız?" sorusuna "Bizim duruşumuz bellidir. AK Parti'yi kıymetli kılan, 18 yıllık iktidarında yanlış yapan kim varsa gereğini yapmasıdır, milletiyle olan bağını koparmamasıdır. Biz milletimize yanlış yapan kim olursa olsun gereğini yaparak şimdiye kadar gelen bir ekibiz. Yanlış yapanın yanına kar kalmamasını isteyen, önemseyen bir ekibiz" yanıtını vermişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir