AKP'den Haber ve Köşe Yazılarını 'Terör' Kapsamına Alma Hazırlığı

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  terör ve terörist tanımının yeniden yapılması yönündeki çıkışının AKP’yi harekete geçirdiği, haber ve köşe yazılarının da artık terör kapsamına alınabilmek için çalışma yapıldığını öne sürüldü...

Hükümete yakınlığı ile bilinen Star Gazetesi, Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik yapılacağını, terör eylemlerine lojistik destek ya da medya aracılığıyla terör propagandasına verilecek cezanın yeniden düzenleneceğini kaydederek; bu fiillerin de tutuklanmayı gerektiren katalog suç olacağını öne sürdü. 

Buna göre AKP'li hukukçular terör suçlarının Türk Ceza Kanunu'ndaki (TCK) terör tanımının yeniden yapılmasıyla ilgili çalışma başlatacak.

Çalışmada uluslararası hukuk belgelerinde yer alan "terör tanımı" esas alınarak, terörün katalog suç olarak yeniden düzenlenmesinin bulunacağı belirtilen haberde, ilgili yasanın tek bir başlık altında ele alınacağı belirtiliyor.

'Silahsız teröristler' başlıklı haberde şöyle denildi:

"TCK’da tanımı yapılan “terör” suçu böylece CMK’nın 100. Maddesi’nde yer alan ve tutuklama sebeplerini düzenleyen “katalog suçlar” kapsamına alınacak. Lojistik sağlayan, sosyal medya, köşe yazısı, haber ya da başka yollarla propaganda yapana verilecek cezalar için kademelendirme gerçekleştirilecek"

'Ankara saldırısından bağımsız olarak zaten Adalet Bakanlığı'nda bir çalışma yürütülüyordu'

Konuya ilişkin Reuters'a bilgi veren ve adı belirtilmeyen AKP'li hukukçu bir yetkili de "Ankara saldırısından bağımsız olarak zaten Adalet Bakanlığı'nda bir çalışma yürütülüyordu. Örneğin bir kişi doğrudan terör eylemlerine katılmamıştır da, fikri olarak ona destek vermiştir. Bu tam terör suçu olmasa da kademeli olarak terör suçudur. Yasal kapsamın bu yönde genişletilmesi planlanıyor" dedi.

'Sadece PKK'yı övmek ya da ona fikri destek vermek düşünülmesin'

AKP'li yetkili, terör suçu kapsamına alınması düşünülen eylemlerle ilgili olarak şunları söyledi:

"Sadece PKK'yı övmek ya da ona fikri destek vermek düşünülmesin. Bunun yanısıra Fethullah Gülen Örgütü'nün faaliyetlerini övmek de olabilir. Bunu medya, sosyal medya yoluyla yaparsanız, bazen ceza kapsamına giriyorsunuz. Ama Terörle Mücadele Kanunu (TMK) içine ara suçlar kategorisine sokarsanız, o zaman bu kişileri terör kapsamında yargılatabilirsiniz."

Yetkili, "terör örgütü" olarak değerlendirilen örgütlerin amacına hizmet eden köşe yazılarının ve haberlerin, örgütlerin elde ettiği casusluk belgelerinin yayınlanmasıyla, bu eylemlerin siyasetçiler tarafından da desteklenmesinin ara suçlar kapsamına konulmasının planlandığını dile getirdi.

Erdoğan: 'Terör ve Terörist Tanımı Yeniden Yapılmalı' - onedio.com
Erdoğan: 'Terör ve Terörist Tanımı Yeniden Yapılmalı' - onedio.com

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Pazartesi günü yaptığı açıklamada "terör ve terörist" tanımının en kısa sürede yeniden yapılarak Terör Kanunu'na eklenmesi gerektiğini belirtmiş, "Elinde silahı olan, bombası olan teröristle konumunu, kalemini, teröristin emrine verenin farkı yoktur" demişti. 

Star ve Reuters 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir