AKP'den Erken Seçim Açıklaması: 'Eylül, Ekim Gibi Olması Gerekir'

24PAYLAŞIM

"Yerel seçimler öne çekilebilir mi?" sorusuna yanıt veren AKP Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, "Ekim, Kasım gibi veya Eylül, Ekim, Kasım gibi olması gerekir" dedi.

2019 Mart'ında yapılması gereken erken seçimlerin son dönemde erkene alınabileceği iddiaları kulislerde dillendiriliyor, fakat AKP kurmayları seçimin zamanında yapılacağını belirterek iddiaları yalanlıyordu. 

Bugün Ankara'da yapılan AKP Kongresi'nde NTV canlı yayınına konuk olan AKP Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, "Yerel seçimler öne çekilebilir mi?" sorusuna, "Ekim, Kasım gibi veya Eylül, Ekim, Kasım gibi olması gerekir" yanıtını verdi.

Erol Kaya erken seçimle ilgili soruyu şu şekilde cevaplandırdı:

"Zor olduğunu ifade edeyim. Ama gerçeği ifade etmek gerekirse Türkiye'de coğrafi koşullarımız, iklim şartlarımız ve belediyenin kendi iç düzenlemesine baktığımızda bu tarihin "Ekim, Kasım gibi veya Eylül, Ekim, Kasım gibi olması gerektiğini ifade edeyim. 2009'da hatırlarsınız rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nu böyle bir seçimde kaybettik. 12 ay belediye başkanlığı yaptığım için de söylüyorum. Bir muhalefetten devraldık. Dolayısıyla şimdi bütçeniz 12 ay. 1 Ocak'tan önce onaylanıyor. Geliyorsunuz ve seçime 3 ay var ve siz de belediye başkanısınız. Bütün mermilerinizi sıkıyorsunuz. 3 ay içinde neredeyse bir yılı kullanıyorsunuz. Bir sonraki arkadaşımızın 7-8 aylık sıkıntılı bir dönemi oluyor. Dolayısıyla hukuki, mali, idari ve iklim şartları açısından bu tarihin ekim kasım ayına alınması lazım. Şimdi yapılabilir mi? Zor görülüyor. Sayın Kılıçdaroğlu da bu konudaki tavrını ifade etti. Desteklemediğini ifade etti. AK Parti'nin, MHP ittifakta burada yeterli olmadığı için... Anayasa Meclis'te nitelikli çoğunlukla değişmediği sürece bu olmaz, çünkü süremiz yeterli değil."

AKP topu CHP'ye atmıştı

AKP Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mehmet Geldi, geçtiğimiz günlerde “Yerel seçimler erkene alınacak mı?”  sorusu üzerine, seçimin erkene alınması için Anayasa değişikliği gerektiğini ifade ederek, "Cumhuriyet Halk Partisi böyle bir teklif verirse, çünkü Ak Parti ve MHP’nin böyle bir çoğunluğu yok, 400 sandalye gerekir, CHP böyle bir teklif getirirse değerlendirilir. Şu an için böyle bir şey söz konusu değil. Biz seçimleri 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz" şeklinde yanıt vermişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir