Görüş Bildir
Haberler
Akdeniz'de Ölen Göçmenin Cansız Bedeni İki Haftadır Denizde Sürükleniyor

Akdeniz'de Ölen Göçmenin Cansız Bedeni İki Haftadır Denizde Sürükleniyor

Tüm dünya koronavirüs pandemisine odaklanmış vaziyetteyken 6 yılda 20 bine yakın insanın yaşamını yitirdiği Akdeniz'den göçmen sorununu hatırlatan trajik bir fotoğraf geldi.  Akdeniz'de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu Sea Watch, Libya açıklarında batan botta sıkışan bir adamın cesedinin iki haftadır denizde sürüklendiğini duyurdu.

Akdeniz üzerinden Avrupa’ya gitmeye çalışan göçmenleri kurtarmak amacıyla faaliyet gösteren  Alman sivil toplum örgütü Sea Watch, cesedi ilk olarak 29 Haziran’da Libya açıklarında tespit ettiklerini açıkladı.

Hükümetlerden yanıt gelmedi

Hükümetlerden yanıt gelmedi

Sea Watch, hava aracı Seabird tarafından tespit edilen cesetle ilgili olarak Libya, İtalya ve Malta ile temasa geçti. 

Örgütün açıklamasına göre, aradan geçen iki hafta boyunca cesedin hala denizde sürüklenmekte olduğu belirlendi ve bu üç ülkeye dört kez bildirimde bulunuldu. 

Ancak cesedin denizden alınarak ölüm koşullarının belirlenmesi talebine üç ülkeden de yanıt gelmedi.

"AB'nin son haysiyet parçası da boğuldu"

"AB'nin son haysiyet parçası da boğuldu"

Örgüt, adamın kim olduğu ve nereden geldiğinin bilinmediğini belirtti ve aynı botta hayatını kaybeden başka insanların da olabileceğini vurguladı. 

Sea Watch ekibi, “İnsanların Akdeniz’i geçerken ölmesi, Avrupa’nın etrafına kale inşa etmesinin bir sonucudur. Bir de cesetler denizden alınmadığı, kimlikleri belirlenmediği, yakınlarına haber verilmediği zaman AB’nin kalan son haysiyet parçası da bu insanlarla birlikte Akdeniz’de boğulmuş demektir” şeklinde bir açıklama yaptı.

"Göç trajedilerinin yeni sembol fotoğrafı"

"Göç trajedilerinin yeni sembol fotoğrafı"

İtalyan gazetesi La Repubblica haberi, göç krizinde son yıllarda sembole dönüşen diğer fotoğraflarla birlikte yayımladı. 

Bu sembol fotoğraflar arasında, 2015’te Bodrum kıyılarına cesedi vuran Suriyeli bebek Alan Kurdi’nin görüntüsü de yer aldı. 

Ansa haber ajansı da botta sıkışmış cansız bedenin görüntüsünü ‘göç trajedilerinin yeni sembol fotoğrafı’ diye niteledi.

Akdeniz'de 2014'ten bu yana 20 bini aşkın insan öldü

Akdeniz'de 2014'ten bu yana 20 bini aşkın insan öldü

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü rakamlarına göre 2014 yılından 2019'a kadar Akdeniz'i geçmeye çalışan 18 binden fazla göçmen yaşamını yitirdi. 

Sadece 2019'da ise binden fazla göçmenin öldüğü belirtiliyor.

Övgü Pınar / BBC Türkçe & Mülteciler.org

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
nazan

Vatansızlık çok zor şey arkadaşlar görüyorsunuz yerinden yurdundan olan insanın halini. Koskoca dünyada paylaştıramadık şu zavallı insanları.

Pasif Kullanıcı

Ben dağlarda kekik yerine barut. Reyhan yerine kan kokan vatanım. Ben yitirilmiş cephelerde yaralı savaşçı. Düşmüş topraklarda direnen haysiyet. Yüreğim sözü... Devamını Gör

Ebru Çimen

koskocaman dünyaya sığamadık!!!