Akademinin Kurbanı Oldular! En İyi Film Dalında Oscar Ödülü'nü Hak Edip Alamayan Başyapıt Niteliğindeki Filmler

-
Abone ol

İngiliz Guardian gazetesinin film eleştirmeni Mark Kermode, Akademi Ödülleri'nde gözden kaçan ve tartışmalara yol açan filmleri inceledi. Mark Kermode, kendisine göre En İyi Film Oscar'ını hak edip alamayan yapımları da sıraladı. Bu filmler, zamanında hiç ödül alamamıştı hatta adaylıkları bile yoktu.

Guardian eleştirmenine göre ödülü hak etse de alamayan 9 yapım ise şöyle;

9. İz Bırakma (2018) Leave No Trace

IMDb: 7.2

"İz Bırakma", 2018 yılında en dikkat çeken filmlerden biriydi. Bir baba ve kızını anlatan film, Oscar için aday bile gösterilmemişti. Ne yazık ki Akademinin gözden kaçırdığı filmlerden biri oldu.

8. Kevin Hakkında Konuşmalıyız (2011) We Need to Talk About Kevin

IMDb: 7.5

Lionel Shriver'ın romanından uyarlanan film, yönetmen Lynne Ramsay tarafından beyaz perdeye taşındı.

BAFTA ve Altın Küre ödüllerine layık görülen ve Tilda Swinton'un kariyerinin en iyi performanslarından birini sergilediği film, Akademi jürisi tarafından göz ardı edildi.

7. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler (1937) Snow White and the Seven Dwarfs

IMDb: 7.6

Oscar tarihinde bugüne kadar hiçbir animasyon "En İyi Film Ödülü"nü kazanamadı. 1930'lı yıllarda Akademi, çizgi filmleri nasıl tanımlayacağını düşünüyordu.

Sadece "En İyi Film Müziği" dalında 1938'de aday gösterilen Disney yapımı "Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler" bir sonraki Oscar ödül töreninde Shirley Temple'ın Walt Disney'e verdiği "Onur Ödülü" ile anılmıştı.

Disney'e "Yeni bir eğlence sahası başlattığı ve milyonları büyülediği önemli ekran buluşu için" normal boyutta bir Oscar heykelciğinin yanı sıra 7 minyatür heykelcik verilmişti.

6. E.T. (1982) E.T. the Extra-Terrestrial

IMDb: 7.9

Anne babası ayrılmış küçük bir çocuğun yalnız bir uzaylıyla dostluğunu anlatan duygusal bilim-kurgu filmi Steven Spielberg'in en kişisel çalışmalarından biri.

Gösterime girdiği dönemde gişelerde Yıldız Savaşları filminden daha başarılı olmuştu. 9 dalda Oscar'a aday gösterilen film "En İyi Film" dalında ödülü Gandhi filmine kaptırmıştı.

Gandhi'nin yönetmeni Richard Attenborough daha sonra ET'nin bu ödülü kazanması gerektiğini söylemişti.

5. Şeytan (1973) The Exorcist

IMDb: 8.0

Jonathan Demme'in yönettiği "Kuzuların Sessizliği" 1991'de "En İyi Film Ödülü"nü alınca bu ödüle layık görülen ilk korku filmi olarak alkışlanmıştı. Ancak bazıları bunun korku değil, yamyamlık içeren bir psikolojik gerilim olduğunu savunuyor.

10 dalda Akademi Ödülü'ne aday gösterildi, "En İyi Ses" ve "En İyi Uyarlama Senaryo" dallarında ödül alan film, tarihteki en korkunç yapım olarak görülüyor.

4. Aşk ve Ölüm (1946) A Matter of Life and Death

IMDb: 8.1

Yönetmenler Michael Powell ve Emeric Pressburger'in savaş dönemi fantezi filmi tarihin en iyi filmleri arasında gösteriliyor. İngiliz sinemasının "mücevheri" olarak tanımlanan film bu dünya ve öteki dünya arasında gidip geliyor.

Akademinin radarına girmeyen bu film hiçbir dalda aday gösterilmedi.

3. Trainspotting (1996)

IMDb: 8.2

Danny Boyle'ın Irvine Welsh romanından sinemaya uyarladığı film popüler kültürün bir dönemini yakalamayı ve şekillendirmeyi başardı.

Akademi bu tür keskin kenarlı çalışmaları görmeden gelse de film, senarist John Hodge'un çalışması sonucu "En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü"ne layık görüldü.

69. Oscar ödül töreninde İngiliz Hasta filmi "En İyi Film Ödülü"nü aldı.

2. Ölüm Korkusu (1958) Vertigo

IMDb: 8.3

Alfred Hitchcock'un olağanüstü gerilim filmi Sight & Sound dergisinin Ağustos ayındaki anketinde Yurttaş Kane'i yerinden ederek "En İyi Filmler" listesinde tepeye yerleşmişti.

Her iki film de "En İyi Film Ödülü"ne layık görülmedi. 1941 yılında "Yurttaş Kane" yerine ödülü Vadim Ne Kadar Yeşildi filmi aldı.

1959 yılında ise "Vertigo", sadece sanat yönetimi ve ses dallarında aday gösterildi.

1. 2001: Uzay Yolu Macerası (1968) 2001: A Space Odyssey

IMDb: 8.3

Yönetmen Stanley Kubrick'in gezegenler arası destansı filmi modern sinemanın yüzünü değiştirdi. Ancak sadece "Özel Efektler" dalında ödüle layık görüldü.

Film, "En İyi Yönetmen" dalında aday gösterildi ancak Hitchcock ve Wells gibi 20. yüzyılın en önemli yönetmenlerinden biri kabul edilen Kubrick, hiç Oscar almadı.

Daha fazla film-dizi içeriği arıyorsanız, aşağıdakiler de ilginizi çeker gibi..

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet.burma.9

Ya şu "Kevin Hakkında Konuşmalıyız." filmini bir türlü izleyemedim. Her yerde karşıma çıkıyor.

melih-ugur-oktar

The Prestige de olabilirdi lisetede. Neyse Black Panther var bu sene!!!

Gizli Kullanıcı

shawshank redemption .. yorumsuzdur...

z0ner

2001: A Space Odyssey ve Trainspotting bu filmler hak ettikleri değeri gerçekten de görmediler :(

Görüş Bildir