Netflix'in Fatih Sultan Mehmet'in Hayatını 6 Bölümlük Bir Mini Diziye Uyarladığı 'Ottoman Rising'in Detayları Belli Oldu!

-

Bildiğiniz üzere, Netflix geçtiğimiz aylarda, Fatih Sultan Mehmet'in hayatını dünya çapında bir diziye uyarladığı "Ottoman Rising"i bizlere duyurmuştu. Geçen günlerde ise dizinin proje ortaklarından olan Emre Şahin, verdiği bir röportajda dizi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Hadi hep birlikte o detaylara bakalım!

Netflix’in dünyada en çok tanınan imparatorlukları öğrenmek için bir araştırma yaptırdığını zaten duymuştuk.

Ve bu araştırmada, Osmanlı ve Roma imparatorlukları başı çekince Osmanlı ile ilgili bir dizi çekmek isteyen Netflix, bu proje için, Karga Seven Pictures'ın kurucu ortaklarından Emre Şahin ile iletişime geçmişti.

Kısa bir süre sonra da proje onaylandı ve dizinin adının "Ottoman Rising" olacağını öğrendik.

Dolayısıyla yarı belgesel olarak tasarlanan mini dizi, Karga Seven Pictures tarafından üretilecek.

Dizinin senaryosunu Karga Seven Pictures’taki ortakları Kelly McPherson ve Elizabeth Lake ile birlikte kaleme aldıklarını söyleyen Şahin,

ortaya daha iddialı, genç, tamamen iyi hikaye üzerine kurulu ve cüretkar bir senaryonun çıktığını söylüyor.

Mini dizinin ana hikayesini, İstanbul’un fethi oluşturacak.

Osmanlı Devleti'nin yükselme dönemini ve Fatih Sultan Mehmet'in hayatını konu alacak dizide ana hikaye, İstanbul'un fethi olsa da hikaye, oradan farklı yerlere açılacak.

Altı bölümden oluşacak "Ottoman Rising"in dili İngilizce olacak.

Dizi, uluslararası bir kitleye hitap ettiği için, dilinin İngilizce olması iyi bir seçim olmuş doğrusu. Bu arada Şahin'in dediğine göre, "Ottoman Rising"in Çin'de gösterilmesi için de önemli bir anlaşma imzalanmış.

Dizide uluslararası bir oyuncu kadrosu yer alacak.

Kadro henüz açıklanmasa da Şahin'in yönetmenliğini de üstleneceği diziyi daha genç, dinamik bir kadro oluşturacak gibi görünüyor. 

Son gelişmelere göre ise, dizide rol alacak iki isim belirlendi. Tuba Büyüküstün ile Cem Yiğit Üzümoğlu dizide rol alacağı iddia edilen ilk isimler oldu.

"Ottoman Rising", "Bizden ama her anlamıyla da uluslararası bir proje” olacak.

Proje başladıktan sonra dizinin oyuncu kadrosuna ve kamera arkası ekibine Türkiye’den ilk başta planladıklarından daha fazla isim dahil ettiklerini söyleyen Şahin, geldikleri noktada bu diziye “Bizden ama her anlamıyla da uluslararası bir proje gibi.” baktığını söylüyor.

Mini diziyle ilgili detaylar bu kadardı.

Daha fazla detayı ve özellikle de diziyi heyecanla bekliyoruz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
evren-kahyaogullari

BU DİZİYİ İZLEYİNCE BİLDİĞİMİZ HERŞEYİ UNUTABİLİRİZ.

ecemseymen

Ya Atatürk'ün hayatını da anlatan bir dizi yapsalar. En gerçekçi en doğru şekilde süper olur yeminle.

ozturk-sadri-alisik

iyi olur aslında ama Paşa ma çok çok benzeyen biri lazım, Sinan Tuzcu harbi benziyo aslında, fizik olarakta benziyo, Veda filminde iyiydi, hem Paşa gibi zayıf fizikli ama dinç ve tüfek gibi, Liman von Sander in dediği gibi " Mustafa Kemal zayıf fizikli ama yeterince atletik ve sırım gibi, konu askerlik olunca çok asi ama bozulmaya yönelik bi isyan halinde değil, düzeltme taraftarı bi asi " yani Atatürk çok ince bi çizgi karakterine sahip, iyi anlatılamazsa onun karakterini asi olarak görebilir başkaları, çok çok ince detaylı bi karakteri var, iyi görmek iyi yansıtmak lazım, hadi biz anlarız bunu ama elin evladı anlamaz

babahakki

Umarım barbar, kültürsüz olarak tanıtılmaz feth ettiği yerde dinine diline namusuna karışmadı ecdadımız kimsenin.

bseozyrt

Türklerin "Yeni çag" dedigimiz 15. yüzyıldan 19. yüz yıllar arasındaki en büyük komutanı lideri ve Atası olan Fatih Sultan Mehmed Han 6 bölüme sıgdırılamayacak kadar büyük şahsiyettir.

ozturk-sadri-alisik

eğer Fatih i gerçekçi bi gözle ele alacaklarsa çok çok iyi çünkü, bence tabii, Osmanlı padişahlarının biçoğunun yan gelip yatamamasının sebebi bizzat Fatih tir, çünkü o adam nasi desem, Osmanlı padişahı nasi olunur adlı doktorinin yazarıdır, padişah nasıl olunur onun kriteri bence Fatih tir, örnek vereyim, mesela Nobel ödülleri o zamanlar dağıtılsaydı Osmanlı padişahı olan 36 kişiden en az 5 danesi edebiyat dalında ödül alabilirdi, çünkü gerçekten şairlermiş onlar ama Fatih edebiyat dalında değil, daha fazla geliştirmeyle kiii böyle bi ödül onun ilgisini daha fazla kamçılardı kesin, fizik veya kimya dalında bile hatta ekonomi dalında ödül alabilirdi kanımca, çünkü Fatih çok yönlymüş, hataları elbet vardır hatasız kimse yoktur ama biçok yönden padişah nasıl olunur sorusunun yanıtı bizzat bence odur,

ozturk-sadri-alisik

en basidini ele alırsak eğer Fatih, roma latincesi, greekçe, farsça, fransızca ve arapçayı ileri seviyede bilirmiş, hatta bildiğim kadarıyla kendi el yazmalarının yüzde doksanı o zamanın entelektüel dilleri olan latince, greekçe ve farsçaymış, fransızca daha çok uluslar arası ekonomi diliymiş o zamanlar, yani adam sadece ileri seviyede 5 yabancı dili sadece konuşmuyo, aynı zamanda kusursuz yazabiliyoda, hani o zamanlar yaşayan bi yunan bile eski greekçeyi bilemeyebiliyomuş o kadar bi dil seviyesi, zaten Fatih 2. favori padişahımdır, keşke o bariz hataları yapıp devşirmeleri gereksizce en üst seviyeye çıkarmasaydı, evet metropol bi imparatorluk kurdu ama o metropol düşünce en sonunda koca devletin içine etti, her ırktan bi nankör çıkar, hepsi değil, bazıları

hossohbet-entelektuel-adam

1.favorin kim ?

ozturk-sadri-alisik

Yıldırım Bayezid, neden bilmem ama hatalarıyla başarılarıyla en favorim odur, yani sadece Osmanlı tarihinde, komple tarihte değil

bseozyrt

İstanbulu kuşatan ilk padişahtır.. Osmanlıda en hızlı ve büyük gelişmeleri göstermiş tüm anadolu siyasi birligini saglamış ancak ne yazikki kibre düşüp yanlış adama çatmış büyük bir hükümdardır. Timur tarafından önü kesilmesi aşagılanması ve esir düşüp ölmesi Osmanlıyı en az 30-40 yıl geriye götürmüş hatta devlet nerdeyse yok olma durumuna kadar gelmiştir.. Neyseki Çelebi Mehmet Han gibi zeki bir Sultan arkasını iyi toplayip devamını getirmiştir.. Sultan 2. Murad Han'ın da toparlanma sürecinde cok büyük emegi vardır.

ozturk-sadri-alisik

Yıldırım eğerki beylerinin aşırı kibirlerine ve Timur un kibarca aşağılamasına kanmasaydı muhtemelen istanbulu kesin alacaktı, Fatih aslında biraz onun izinden gitmiştir, zaten askeri hamlelerine bakarsan hep Yıldırım tarzı, harekat hazırlıkları, hızı ve taktik düşünce olarak Yıldırım dan çok esinlenmiş çok dikkatli incelersen anlamışındır zaten, Fatih in nevi şahsına münhasır özelliği bilime olan mükemmel meyili, bence padişahlar arasında en alim olanıdır, fenne olan ilgisi bilinir, inancınada sağlam birisi, hataları olmuştur elbet o başka

bseozyrt

Bu gunku Türk milletinin zerre hak etmedigi ve söküp attgı tırnagı olamayacak bir şahsiyettir Sultan Mehmed Han. Münhasır şahsi yazıları ve kendi tanımlarında hep dedem Sultan Bayezid Han deyip lafa başlar. Açıkca kimi örnek aldıgı çok bariz ortadadır. Allah 21. yy da belamızı vermeyi tercih etmiştir hiç şüphesiz.

ozturk-sadri-alisik

zaten Osmanlı askeri harekatlarının nerdeyse alayı Yıldırım zamanında alınan stratejilere bizzat bağlı kalmıştır, ordu nerde toplanmalı, kaç ordugah kurulmalı, hareket ne sürede ilerlemeli, nerelerde konuşlanmalı, seferi hız ne olmalı, baskın hızı ne olmalı, devlet siyaseti hakkında bişe diyemem ondan anlamam ama askeri strateji olarak tamamen Fatih gelenek haline getirdiği nerdeyse her askeri kanunu Yıldırım dan almıştır, haklı bi ilham,

ozturk-sadri-alisik

Mustafa Kemal Atatürk te biraz aynı stratejilerden faydalanmış diyebiliriz, düşmanı sökemediği zaman onları kendi istediği yere çekmek için toplu geri çekilmesi ama klasik Hilal taktiğiyle değil, ezilmemiş görüntüsünü vermiş olarak düşmanı daha yavaş hareket etmeye zorlaması ve bu zamanda hem geri çekilmiş havası vermesi hemde hazırlık için gerekli zamanı kazanması, çok ince bi detay, bunun için düşmanını iyi tanıması, baskın kuvvetlerinin az ama çabuk olması, her zaman ana ordu gücünden çok önce süvarileri görevlendirerek düşmanı yıpratması, Niğbolu da Yıldırım ın taktiği Sakarya dada görülmüştür, asker adamlar işte, daha doğrusu adamlar, kendini adam sananlar adam görsün

bseozyrt

Bu gunde Serdar-ı Hakanın ölüm yıl dönümü.. Türk olmakta zor iş amk hangi atanı rahmet ve özlemle anacagını şaşırıyorsun o kadar çoklar ki..

ozturk-sadri-alisik

zor, keşke günümüzdede ilerde anılacak liderler yaşasaydı ama kısmet işte, herkese talih bize kör salih

Başlıklar

ÇinİstanbulNetflixTuba Büyüküstündizi
Görüş Bildir