Görüş Bildir
Haberler
AK Parti MKYK Sonucu: 'Anayasa Teklifi 1 Ay İçinde Tamamlanacak'

AK Parti MKYK Sonucu: 'Anayasa Teklifi 1 Ay İçinde Tamamlanacak'

Emre Ordu
13.03.2016 - 00:00 Son Güncelleme: 13.03.2016 - 00:05

AK Parti'nin 9 saat süren MKYK toplantısında Anayasa teklifi için sürecin hızlandırılması kararı çıktı. Partide kurulan Anayasa Komisyonu teklifi bir ay içinde hazırlayacak. Teklif önce partinin en üst karar organı MKYK'da görüşülecek, sonra Meclis'e sunulacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Arşiv

Başbakan Ahmet Davutoğlu, cuma günü partisinin en üst karar organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nu (MKYK) topladı. Toplantı 9 saat sürdü. Yeni Anayasa ve dokunulmazlık konuları öne çıktı.

Al Jazeera Türk'ten Didem Özel Tümer'in haberine göre yeni Anayasa konusunda Meclis'te dört partinin bir kez daha uzlaşamaması, 'kendi teklifimizi getiririz' diyen AK Parti'nin süreci hızlandırma kararı almasını sağladı.

Anayasa konusunda, Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in başkanlığını yürüttüğü Anayasa Komisyonu'nun bir süredir devam ettirdiği çalışmalarını 1 ay içinde sonuçlandırması kararı çıktı. Çelik'in yanısıra Ahmet İyimaya, Cemil Çiçek, Abdülhamit Gül, Burhan Kuzu, Ali İhsan Arslan gibi isimlerin içinde olduğu parti komisyonun  hazırlayacağı metin Nisan ayı MKYK toplantısına sunulacak.

Taslak metninin en geç Haziran'da Meclis'e sunulması planlanıyor

Taslak metninin en geç Haziran'da Meclis'e sunulması planlanıyor

Hazırlanacak taslak metnin MKYK'da değerlendirildikten sonra en geç Haziran başında Meclis'e sunulması planlanıyor.

Al Jazeera Türk'e daha önce konuşan komisyonun üyelerinden Burhan Kuzu, 2012 yılında oluşturulan Uzlaşma Komisyonu'na sunulan parti teklifinde bazı değişiklikler yapılabileceğini belirtmişti. 

Bu değişikliklerden bir kısmının AK Parti'nin başkanlık teklifinde eleştiri alan maddelerde olması bekleniyor. Parti'nin teklifinde yer alan başkanın kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi ve Meclis'i fesih etmesi ile ilgili maddelerde değişiklik yapılabileceği ifade ediliyor.

Dokunulmazlık dosyaları tatilden sonra

MKYK toplantısında TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop'un dokunulmazlık dosyalarının durumu ile ilgili ayrıntılı bilgi verdiği öğrenildi.

Toplantıda dosyaların bir haftalık Meclis tatilinden sonra gündeme getirilmesi üzerinde duruldu.

Al Jazeera Türk

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
32
6
6
3
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın