Aile Bakanlığı Raporu: Her Dört Kadından Biri Çocuk Yaşta Gelin

 > -
Abone ol

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Hacettepe Üniversitesi’yle yaptığı bir çalışmaya göre Türkiye’de 10 kadından dördü hayatının bir döneminde şiddete maruz kalıyor. Her dört kadından biri ise çocuk yaşta geliyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Hacettepe Üniversitesi ile yaptığı bir çalışma, kadınların gördüğü şiddette artış yaşandığını ortaya koydu.

Zaman’dan Fazlı Mert ve Bayram Kaya’nın haberine göre evli kadınların yüzde 38'i hayatının herhangi bir döneminde fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor. Lise mezunu kadınların dörtte biri, üniversite ve üzeri eğitimi olan kadınların ise beşte biri şiddet görüyor. Yüksek refah düzeyindeki kadınların yüzde 31'i şiddet altında yaşıyor. Yüzde 25'i ise ‘ekonomik şiddet' mağduru, yani eşleri çalışmasına izin vermiyor. Ayrıca üçte birinin eğitimi veya çalışması eşleri dışındaki kişiler tarafından engelleniyor. Söz konusu raporun üniversitelerin ilgili bölümlerine gönderildiği öğrenildi.

Araştırma için 15 binden fazla kişiyle yüz yüze görüşme yapıldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü'nün ortaklaşa hazırladığı ‘Türkiye'de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Raporu' için 15 binden fazla kişiyle yüz yüze görüşmeler yapıldı. Buna göre ülke genelinde fiziksel şiddet yüzde 36, cinsel şiddet ise yüzde 12 düzeyinde. Şiddet mağduru kadınların yüzde 27'si hem fiziksel hem de cinsel şiddete maruz kalıyor. Türkiye genelinde evlenmiş kadınların yüzde 38'i yaşamlarının herhangi bir döneminde fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor.

Her dört kişiden biri 18 yaşından önce evlendiriliyor

Türkiye genelinde kadınların yüzde 26'sı 18 yaşından önce evleniyor. Evlilik yaşı ile şiddet düzeyi arasında belirgin bir ilişki göze çarpıyor. Fiziksel şiddet erken evlenen kadınlar arasında yüzde 48, 18 yaşından sonra evlenen kadınlar arasında ise yüzde 31 düzeyinde. Şiddet mağduru her 10 kadından 6'sı maruz kaldıkları şiddet sonucu 3 kez veya daha fazla sayıda yaralanmış.

  • Zaman
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir