Görüş Bildir
Haberler
AİHM, Rus Casus Litvinenko Cinayetinde Rusya'yı Sorumlu Buldu

AİHM, Rus Casus Litvinenko Cinayetinde Rusya'yı Sorumlu Buldu

Batuhan
21.09.2021 - 15:30

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Rusya'nın eski ajan Aleksander Litvinenko'nun 2006 yılında İngitere'nin başkenti Londra'da polonyum-210 maddesiyle zehirlenmesi olayından Rusya'yı sorumlu buldu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Mahkeme dava kararını duyurduğu açıklamada 'zehirleyen faillerin İngiliz tahkikatı kapsamında Rusya devleti adına casusluk yaptıkları tespitine dair güçlü ipuçları bulunduğu bildirildi.

Açıklamada Moskova yönetiminin 'tatmin ve ikna edici' alternatif açıklamalar sunmadığı gibi İngiliz kamu tahkikatı sonuçlarının aksini ispatlamadığına' dikkat çekildi.

Açıklamada son olarak Rus yetkililerin cinayet faillerinin tespit edilmesi ve yargı önüne çıkarılmasını mümkün kılmak adına etkili bir iç soruşturma yürütmediğini de dile getirdi.

İngiltere'deki tahkikat sonucu yayımlanan raporda Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin'in cinayeti 'muhtemelen onayladığı' belirtilmişti.

Mahkeme eşi için yüklü manevi tazminat istedi

Mahkeme eşi için yüklü manevi tazminat istedi

Bu gerekçeler ışığında mahkemenin Rusya'yı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ikinci ve 38inci maddeleri ihlal etmekten suçlu buldu.

Sözleşmenin ikinci maddesinde 'Her ferdin yaşama hakkı kanunun himayesi altındadır', 38inci maddede ise 'Mahkeme, başvuruyu tarafların temsilcileriyle birlikte inceler ve gerekirse, ilgili Yüksek Sözleşmeci Tarafların, etkin olarak yürütülmesi için gerekli tüm kolaylıkları sağlayacakları bir soruşturma yapar' deniliyor.

Mahkeme karar gereğince Rusya'nın Aleksander Litvinenko'nun eşi Marina Litvinenko'ya manevi tazminat olarak 100 bin euro para ödemesine hükmetti. Bu tutar mahkemenin verdiği en yüksek meblağlardan biri.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın