Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapan Adam: Ahmet Uluçay

 > 
1.1bPAYLAŞIM

Arkasında 9 kısa metrajlı film ve kendi hikayesini anlattığı 40'a yakın ödül alan Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmini bırakan,  Ahmet Uluçay'ı aramızdan ayrılışının 6'ncı yıl dönümünde sevgiyle anıyoruz.

Uluçay beynindeki tümör ve zatürre hastalığı nedeniyle 30 Kasım 2009 tarihinde aramızdan ayrılmıştı.

Mandenci, çiftçi ve kooperatif işçisiyle kurulan Tepecik Köyü Arkadaş Sinema Grubu ve ilk ödül

Ahmet Uluçay adını ilk kez, 1994 yılında 6'ncı kez gerçekleşen Ankara Uluslararası Film Festivali'nde 'Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak' ve 'Optik Düşler' filmleriyle duyurdu ve ödüller aldı. Dikkat çeken bu çıkış medya tarafından 'köylü yönetmenlerin başarısı' olarak aktarıldı.

Ankara Film Festivali'nde 'köylü yönetmen' yaftası

Sevin Okyay 'Sizin Kahramanınız Kim?' adlı kitabında bu durumu şu sözlerle aktarıyor: 

“Köylü yönetmen” yaftası da Ahmet’in üzerine o festivalde yapıştı kaldı. O zaman şikâyetçi görünmüyordu, her şey şikâyeti aklına getiremeyeceği kadar yeniydi, heyecan doluydu, ümit vaadediciydi. Belki o sırada daha çok işin “yönetmen” tarafıyla ilgileniyordu, “köylü” yaftası da umurunda değildi. Sonradan bu altı çizilmiş “köylü”nün onu biraz üzdüğünü düşünmüşümdür hep. “Kadın yönetmen” gibi, ille de belli bir millet ile tarif edilmiş yönetmenler gibi. Tek marifeti köylü olmak değildi çünkü öncelikle yönetmendi. En çetin şartlar altında iyi filmler yapmayı becerdiği için de, iki kere yönetmendi. Ancak, içinde bulunduğu şartları inkârdan gelmese ya da rahatsız olmasa da, yaptıklarının köylü olma durumuna bağlanmak istemesi, canını sıkmıştır diye düşünüyorum. “Az gelişmiş ülkenin çok gelişmiş sinemacılarına” karşı duyduğu ve zaman zaman ifade ettiği tepkiyi de bir ölçüde buna bağlayabiliriz belki."

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmiyle 23. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde en iyi film ödülünü aldı ve şunları söyledi: 'Bu filmi eşim Ayşe'ye adadım ve ödülü onun adına alıyorum. Sinema yapmak için onu buradaki birçok insanın tanımadığı bir yoksulluğun içine ittim. Büyük yönetmen O.

'Filmlerde çocuklara her zaman yer verecek misiniz?' sorusuna şöyle cevap veriyor:

'Çocuk masumiyet demek. Çocukların, kedilerin ve delilerin olmadığı bir film düşünemiyorum.'

Röportajın tamamı için

'Kamyon şoförlüğü yaptım, tavukçuluk yaptım, Allah yardım etti her ikisinde de iflas ettim. İflas etmeseydim sinemacı olamayacaktım.'

Uluçay'ın yarım kalan 'Bozkırda Deniz Kabuğu' filmi hakkında verdiği son röportaj

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir