Ahlat Ağacı’nda Nuri Bilge Ceylan’ın Bile Hesaplamadığı Bir Detayı Yakalayan Sinemaseverin Paylaşımı ve Set Çalışanından Gelen Tepki

1.9bPAYLAŞIM

Nuri Bilge Ceylan'ın elinde sinek ilacıyla dolaştığını düşündüm de... 😂

Muazzam kompozisyonu ve can alıcı epik sahneleriyle Türk sinemasının en iyi filmlerinden biri olan Ahlat Ağacı, Nuri Bilge Ceylan'ın kendini aştığı eserlerinden biri...

Bunda Anadolu insanını doğru biçimde analiz etmesi ve karakterlere uygun oyuncuları bulması da etkili elbette ama detayların önemini bir kez daha bu filmle anlamıştık.

Bol bol spoiler içeren detayları sizde şurada anlatmıştık: 👇

Ahlat Ağacı Filmini Gözünüzde Çok Daha Değerli Kılacak 15 Muhteşem Detay - onedio.com
Ahlat Ağacı Filmini Gözünüzde Çok Daha Değerli Kılacak 15 Muhteşem Detay - onedio.com

İşte Ahlat Ağacı'nı gerçek bir sanat eseri haline getiren bu detayların arasına senarist ve yönetmen Tufan Şimşekcan kendi yorumunu ekledi.

Yan karakterlerin kötü niyetli bir ruh haline büründüklerinde sahnede karasinek belirdiğini ifade etti.

Sahnelerde bunu bizzat gösterdi.

Hatta bunu 1400'lü yıllara dayandırarak, Nuri Bilge Ceylan'ın Trompe l'oeil akımından etkilendiğini anlattı.

Bu akımda sineğin faniliği ve kötülüğü simgelediğini ifade eden Tufan Şimşekcan, Nuri Bilge Ceylan'ın da bundan etkilenebileceğini belirtti.

Bu detay paylaşımın ardından Twitter'da takipçilerinden farklı filmlere dair detaylar geldi.

Adeta kültüre boğulduk.

Detay ayakta alkışlandı.

👇

Farklı açılardan bakanlar da oldu.

👇

Sonunda bir set çalışanı durumu açıklığa kavuşturdu ve Nuri Bilge Ceylan'ın film boyunca sinek kovucuyla gezdiğini paylaştı.

Olsun, sonuçta filmi izlenir kılan detaylar da tam olarak yönetmenin düşünmedikleri değil mi?

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fatih2685

Bir gün ormanda araştırma yapan Fizikçi, Matematikçi, Kimyacı, Jeolog ve Antropologdan oluşan bir ekip yağmura yakalanmışlar. Hemen yakınlarındaki bir orman evine giderek yardım istemişler. Ev sahibi misafirlerini güzel karşılayarak ikram hazırlamak için mutfağa geçmiş. Bu sırada ekiptekilerin gözüne evdeki soba borusu takılmış. Soba yerden bir metre kadar yukarı konularak, altına taşlarla destek yapılmış. Bunu gören ekiptekiler bu konuda kafa yormaya ve yorumlamaya başlamışlar. Kimyacı,”Adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış” der. Fizikçi, “Adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş” diye yorumlar. Jeolog, “tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan sobanın taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak yangın ihtimalini azaltmayı amaçlamış.” der.

fatih2685

Matematikçi, “Sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece odanın düzgün bir şekilde ısınmasını sağlamış.” derken; Antropolog, “Adam ilkel topluluklarda görülen ateşe tapmanın daha soyut biçimi olan ateşe saygı nedeniyle sobayı yukarıya kurmuş” diye değerlendirir.Bizimkiler aralarında böyle konuşurken orman köylüsü içeri girer ve hep birlikte ona sobanın böyle yukarıda olmasının nedenini sorarlar. Adam dan çok manidar bir cevap gelir : – Boru yetmedi :)

spiritorbs

Yaw millet ne güzel film izliyo . Stranger things için netflixe üye oldum . bi bölüme başladıktan 5 dk sonra gözlerim kapanıyo. radyo piyesi dinler gibi takip ediyorum diziyi .

kanlikontesdiyin

ulan twittercılar her hafta attığınız ekşınlı tweetleriniz yetmedi bi de kendi kendinize heyecan yapıyosunuz bi sakin olun ya .d

hergelekon

heyecanlanmış bi de işsiz, yazık :))

ozzy_oz

Zeki Demirkubuz'un patatesi ile Nuri Bilge'nin karasineği kapışır 😂😂

Görüş Bildir